Home » Projektų archyvas » Vasaros stovyklos – ir poilsiui, ir socialinių įgūdžių ugdymui

Vasaros stovyklos – ir poilsiui, ir socialinių įgūdžių ugdymui

Vasaros stovyklos – ir poilsiui, ir socialinių įgūdžių ugdymui

.

Neringa JONAVIČIENĖ

Pasibaigus mokslo metams nemažai daliai tėvų tikru galvos skausmu tampa vaikų priežiūra ir užimtumas vasarą. Tiesa, vasaros veiklų pasiūla – nemenka, galima rinktis vaikų stovyklas prie jūros, sporto, užsienio kalbų ar net svečiose šalyse organizuojamą poilsį, tačiau visos jos dažnai kainuoja net ne vieną šimtą eurų. O jei namuose visi sriubos samčiai suskaičiuoti ar net skaičiuoti nėra ką, apie turiningą ar bent saugią vasarą mažieji atostogautojai gali nebent pasvajoti.

Dėmesys – rizikos grupei

Kasmet Utenos rajone organizuojamos vaikų ir jaunimo stovyklos. Dalis jų – mokamos, dalies sąnaudas padengia savivaldybė, iš biudžeto skirdama lėšas vaikų vasaros poilsio projektų finansavimui, o patiems pažeidžiamiausiems, rizikos grupių vaikams, suteikiama galimybė ilsėtis nemokamai. Pasak Utenos rajono savivaldybės Švietimo, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vedėjo Romualdo Kraulišo, laikomasi pozicijos, kad vaikų užimtumas vasarą – labai svarbu, todėl šiemet šiems projektams skirta 8 tūkst. eurų, tuo tarpu pernai jiems buvo skirta 6700 Eur, užpernai – 6 tūkst. Eur. Šiais metais finansuoti penki vaikų vasaros poilsio projektai, trys iš jų nukreipti būtent į rizikos grupės vaikų vasaros laisvalaikio organizavimą. Dar trims projektams skirtas finansavimas iš Utenos rajono savivaldybės biudžeto jaunimo užimtumo programos lėšų.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Utenos rajono savivaldybės Švietimo, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vedėjas Romualdas Kraulišas / Redakcijos archyvo nuotrauka

 

Visos biudžeto lėšomis finansuojamos stovyklos yra teminės. Utenos Dauniškio gimnazijos organizuojamoje turistinėje stovykloje „Tauragnas“ ilsėsis 25 mokiniai, kurie priklauso socialinės rizikos grupei, bedarbių šeimų vaikai, daugiavaikių, nepilnų šeimų bei vaikai, kurių tėvai turi I ar II grupių negalią. Ne pirmus metus veiksiančios stovyklos stovyklautojai ne tik dalyvauja edukacinėje veikloje, tačiau ir tvarko Tauragnų miestelio aplinką bei paplūdimius, pagelbėja vietiniams gyventojams. Vaikai su stovyklos vadovais apsistoja Krašuonos progimnazijos Tauragnų skyriaus bendrabutyje, juos lydintys gimnazijos mokytojai organizuoja apsilankymus žolininkės Eugenijos Šimkūnaitės muziejuje, pažintines išvykas į gamtą, kur supažindina su augalais, jų savybėmis.

Dar viena tradiciškai organizuojama stovykla – vaikų vasaros poilsio stovykla „Alaušiukai“, skirta 5–8 klasių mokiniams iš socialiai remtinų šeimų. Vaikai, kurių šeimose neretai trūksta ne tik duonos kąsnio, stovykloje mokysis turiningai leisti laisvalaikį, sveikai gyventi, lavinti savo pomėgius meno, sporto ir kitose srityse. „Kadangi finansinės galimybės yra labai ribotos, į stovyklą bus atrinkti 30 pačių pažeidžiamiausių vaikų, – sakė R. Kraulišas. – Visos mokyklos ir pedagogai žino, kuriems mokiniams labiausiai reikalinga nemokama stovykla.“

Utenos šeimos ir vaiko gerovės centras organizuos rizikos grupės vaikų klubo „Saturnas“ vasaros stovyklą „Draugystė“, kurioje dalyvaus 30 vaikų. Stovykla vyks dviem pamainomis Zarasų rajone esančioje poilsiavietėje „Degesa“. Čia jiems bus organizuojamas turiningas laisvalaikis, ugdomas pilietiškumas, per sociokultūrinę veiklą ugdomi socialiniai įgūdžiai, lavinama valia ir ištvermė. „Vaikai bus užimti, gyvens gamtoje, patys gaminsis maistą, tai ypač svarbu rizikos grupių vaikams, kuriems trūksta socialinių įgūdžių, supratimo, kaip gamintis maistą, kaip pasirūpinti asmens higiena, – pastebėjo vedėjas. – Stovyklautojams skiepijami tie dalykai, kurių jie nematė savo šeimose – režimas, punktualumas, švara, pagarba.“

Mokosi ištvermės

Ne pirmus metus stovyklą Vyžuonose organizuos Lietuvos šaulių sąjungos plk. Prano Saladžiaus šaulių 9 rinktinė, ketinanti pakviesti 30 stovyklautojų nuo 11 iki 18 metų. Šioje stovykloje vaikai ne tik turės galimybę aktyviai pailsėti, bet ir susipažins su Šaulių sąjungos veikla. Čia bus ugdoma bendravimo kultūra, skatinama bendradarbiauti tarpusavyje. Organizatoriai akcentuoja, kad ši stovykla – aktyvi lavinamoji, mokomoji, besiremianti pagalba miškininkams, istorijos žinių gilinimu, gamtosauginių nuostatų formavimu. „Čia susirenka įvairūs vaikai, dalis jų vadinami sudėtingais vaikais, turintys elgesio sutrikimų, kurių nenori niekas kitas priimti, – aiškino R. Kraulišas. – Stovykloje vaikai ne tik susipažįsta su ginkluote, susitinka su įžymiais žmonėmis, tačiau ir tvarko aplinką, kapines. Čia laikomasi griežtos tvarkos ir taisyklių, todėl kai kurie vaikai namo išvykti užsinori anksčiau nei baigiasi stovyklavimo laikas. Tai lyg vyriškumo mokykla, tačiau mergaitės joje prisitaiko lengviau nei berniukai.“

Penktoji stovykla, kuriai buvo skirtas finansavimas iš savivaldybės biudžeto – Utenos jaunųjų archeologų klubo organizuojama vasaros archeologijos mokykla, vykstanti Dubingiuose. Joje dalyvaus 10 klubo narių – jaunuolių, besidominčių istorijos-archeologijos mokslu, norinčių savo teorines žinias pritaikyti praktikoje.

Paklausūs dienos centrai

Pasak R. Kraulišo, buvo mėginimų organizuoti mokamą vaikų stovyklą Sudeikiuose, tačiau nesusidarė norinčių joje dalyvauti vaikų grupė. Kitais metais vedėjas tikisi pasiūlyti iš dalies mokamą stovyklą, už kurią tektų susimokėti pusę kainos. Kol kas jis džiaugėsi, kad Sudeikių mokyklos-daugiafunkcio centro organizuojamos dienos stovyklos – labai populiarios. Į jas vaikus atveža tėvai iš Utenos, sumoka 4 eurus dienai ir yra ramūs, kad atžala pavalgiusi ir užimta. Sudeikiuose dienos stovyklos vyks trimis pamainomis po penkias dienas birželio mėnesį, taip pat trys pamainos sudarytos liepos mėnesiui. Vienoje pamainoje galės dalyvauti 30 vaikų, o šiuo metu visos vietos jau beveik užpildytos.

Kitas dienos centras veiks tris birželio mėnesio savaites Utenos vaikų ir jaunimo užimtumo centre. Vienos savaitės kaina – 15 Eur, didžiausias dalyvių skaičius vienos savaitės metu – 15. Vaikų užimtumu čia rūpinsis neformaliojo švietimo mokytojai, tačiau maitinimo paslauga teikiama nebus, todėl tėvams teks įdėti vaikams sumuštinių, o arbatos išvirs mokytojai. Dienos centrai veiks ir Antalgėje bei Vyžuonose, čia juos organizuos Skudutiškio akademija. „Kaime tokie dienos centrai yra labai reikalingi. Ne paslaptis, kad kaimo vaikai ir atostogų metu ateina į mokyklą, kad pavalgytų, – pastebėjo R. Kraulišas. – Čia apleistų vaikų tikrai nemažai, nes tėvai, nors neturi darbo, vaikams laiko nesuranda. Todėl stovyklos yra galimybė pastebėti tuos vaikus ir žinoti, kad jie yra prižiūrėti, saugūs, nusiprausę“.

Iš Utenos rajono savivaldybės biudžeto jaunimo programos buvo skirtos lėšos dar trijų programų įgyvendinimui. Užpalių gimnazijos dienos centro „Saulutė“ vykdomam projektui „Vaikų užimtumas per gamtamokslinį ir sveikatos įgūdžių ugdymą“, kurio metu bus organizuojama dienos stovykla vaikams ir jaunimui. Planuojama, kad stovykloje dalyvaus 15 dalyvių. Stovyklos metu bus rengiami krepšinio turnyrai, kulinarinės „kelionės“, bus kepamos „stovyklautojų“ picos, organizuojami fotografijos užsiėmimai.

11778203_1129058763775231_260827311_n

 

Sudeikių kempingas – vaikams

Utenos visuomeninių jaunimo organizacijų sąjunga „Apskritasis stalas“ organizuos stovyklą rajono jaunimui „Jaunimo zona XIV“, kuri vyks prie Aiseto ežero Molėtų rajone. Šioje stovykloje dalyvaus 37 jauni žmonės. Lietuvos moksleivių sąjungos Utenos mokinių savivaldų informavimo centras rugpjūčio mėnesį organizuos penkių dienų jaunimo stovyklą – vasaros forumą Vyžuonų seniūnijoje. Planuojama, kad jame dalyvaus 140 jaunų žmonių iš visos Lietuvos, dalyvaujančių mokyklų mokinių savivaldų veiklose. Forume bus nagrinėjamos savanorystės, komunikacijos, regioninės jaunimo temos.

Šiais metais, pasak vedėjo, rizikos grupių vaikų užimtumu yra apdairiai pasirūpinta, vasaros užimtumas bus pasiūlytas rekordiniam skaičiui vaikų, tačiau jis apgailestavo, kad neįvertinti liko patys gabiausi, sporte, moksle ar mene pasižymėję jaunesnio amžiaus vaikai. „Šiais metais nepavyko surengti tokios paskatinamosios stovyklos, tačiau ketiname tai padaryti kitais metais Sudeikiuose, – atskleidė jis. – Tiems vaikams, kurie garsino Uteną ar net Lietuvą, turėtų būti atlyginta“.

Ateityje ketinama dar daugiau dėmesio skirti Sudeikiuose esančiam kempingui, kuriame planuojama organizuoti vaikų vasaros stovyklas. Vedėjo teigimu, gamtos apsuptyje šalia ežero esanti uždara teritorija turi būti išnaudojama vaikams. Jis akcentavo dar vieną stovyklų naudą – tai puiki savanorystės mokykla. Stovyklose jauni savanoriaujantys žmonės atsineša naujų idėjų, užmojų, o patys mokosi dirbti, įgyja naudingos patirties ir akcentuoja gautą neįkainojamą naudą.

2310 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.