Home » Projektų archyvas » Neįgaliųjų bendruomenę Utenoje subūrė po šalį keliaujanti mugė-koncertas

Neįgaliųjų bendruomenę Utenoje subūrė po šalį keliaujanti mugė-koncertas

Neįgaliųjų bendruomenę Utenoje subūrė po šalį keliaujanti mugė-koncertas

.

Kristina SAKAITĖ

Dešimtus metus vykstantis renginys „Būkime kartu!“ penktadienį Utenoje subūrė kelių šalies miestų neįgaliuosius.

Beveik 600 negalią turinčių žmonių, globos ir ugdymo įstaigų darbuotojų iš Molėtų, Anykščių, Ignalinos, Panevėžio, Prienų, Vilniaus, Pabradės ir kitų miestų susirinko ne padejuoti, o pasidžiaugti nuveiktais darbais, pabendrauti, pristatyti kūrybines veiklas. Jau nuo vidurdienio šalia Utenos kultūros centro nusidriekė rankdarbių paroda-mugė, scenoje energingai maršus trenkė neįgaliųjų nacionalinio „Spalvų muzikos“ orkestro muzikantai, vyko kūrybinės pamokėlės, kuriose savo amato paslapčių mokė Utenos krašto tautodailininkai: medžio drožėjas Albinas Šileika, tautinio paveldo produktų kūrėja Jolita Levčenkienė, taip pat tradicinių amatų centro „Svirnas“ vadovė Dalia Urbonienė. Mugėje vyko aktyvi prekyba, buvo galima įsigyti medžio, keramikos dirbinių, mezginių, žvakių, dekoratyvinių vazelių, odinių, tekstilės papuošalų ir kt. Kartu su kolegomis iš kitų miestų neįgaliųjų organizacijų savo darbus pristatė ir Utenos neįgaliųjų sąjungos, draugijos, ugdymo ir globos įstaigos, o muzikiniuose pasirodymuose vienas kitą keitė ansambliai ir kapelos. Mugėje apsilankęs LR Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Algirdas Sysas susidomėjo Utenos socialinės globos namų gyventojų bei užsiėmimų vadovų gamintomis medinėmis švilpynėmis ir dvi nusipirko – lauktuvių anūkams. Ne tik pasveikinti gausiai susirinkusios bendruomenės su švente, bet ir įsigyti rankdarbių nepraleido progos ir kiti šventės svečiai – Seimo narys Edmundas Pupinis, Utenos r. savivaldybės meras Alvydas Katinas, Savivaldybės administracijos atstovai.„Labai džiaugiuosi, kad įvairios neįgaliųjų organizacijos taip aktyviai dalyvauja bendruose susibūrimuose, randa galimybių, lėšų ir noro atvykti pažinti savo kraštą. Pažindami savo tėviškę mes turtėjame, pažindami kitus – skleidžiame daugiau gėrio ir meilės“, – uteniškių svetingumu džiaugėsi Lietuvos specialiosios kūrybos draugijos „Guboja“ vadovė Viktorija Vitaitė.

Aknystų socialinės globos namų darbuotojai ir gyventojai į mugę atvežė kartu darytus dirbinius. Globos namų filialuose glaudžiasi 330 fizinę, protinę negalią turinčių žmonių, užsiėmimai gestų kalba vyksta su kurčiaisiais, nekalbančiais žmonėmis. Trečdalis globos namų iš kelių filialų gyventojų įsitraukia į įvairias veiklas, populiariausios – mezgimas, siuvimo, lankstymo iš popieriaus, modelino, staliaus darbai. Socialinės darbuotojos akcentuoja, kad į kūrybines veiklas įtraukiami ne tik tam gebėjimų turintys žmonės. Globos namuose – per 100 žmonių, kurie nesikelia iš patalo, bet ir šiems globotiniams atrandama atitinkamų užsiėmimų. „Į būrelius ateina žmonės, kurie nenori tuščiai vaikštinėti koridoriais ar po kiemą, turime užsisakę daug periodinių leidinių, į Užimtumo centrą perkėlėme senąją biblioteką. Žmonės piešia, skaito, rašo laiškus, sprendžia kryžiažodžius. Likimas taip susiklosto, kad į globos namus patenka ir aukštąjį išsilavinimą turintys žmonės. Užimtumas jiems teikia stimulą, kad galbūt išėję jie vėl galės savarankiškai gyventi. Turiningai leisdami laiką, žmonės užsimiršta dėl savo negalios“, – sako Aknystų socialinės globos namų Užimtumo centro vadovė Rima Kalendienė, siuvimo mokanti Danguolė Kostinienė ir vilnos vėlimo bei dailės darbų mokytoja Dalia Pakalnienė.

Utenos krašto žmonių su negalia sąjungos pirmininkė Nijolė Gaivenienė džiaugėsi, kad sąjungai priklausantys žmonės muzikuoja 15 metų gyvuojančiame ansamblyje „Gaja“ (vadovė N. Petravičienė), dainingi negalią turintys uteniškiai prieš porą metų susibūrė į kapelą „Ukvačiai“ (vadovas G. Kaušylas). Rankdarbiais nuklotas prekystalis – sąjungos narių bendra veikla. „Negi sėdėsi rankas sudėjus. Malonu nuveikti kažką naudingo ir gero. Veiklas pasirenkam pagal sveikatos galimybes, darbelius ir parduodame, ir dovanojame“, – vienu balsu tvirtino sąjungos narės. 18 metų Utenos krašto žmonių su negalia sąjungai vadovaujanti moteris, paklausta, ko labiausiai trūksta neįgaliųjų organizacijai, prasitaria, kad paramos niekada nebūna per daug. Dabartinis galvos skausmas – sąjungai priklausančios patalpos Aukštakalnio mikrorajone, beveik 20 metų nemačiusios remonto. Čia pat pašnekovė skuba džiaugtis geradariais, neseniai neįgaliesiems padovanojusiais dvi siuvimo mašinas. Dovanų gavo ir knygų, produktais remia „Maisto bankas“.

Anykštėnai Teresė ir Rimas Miškiniai į mugę parduoti ir akims paganyti atvežė ir aplink išrikiavo keliasdešimt savo pintų balanų krepšių. Ąžuolo balanas perka, pynimo technikos išmoko darbo biržos kursuose. II grupės neįgalumą turintis anykštėnas sako, kad darbas sunkus, bet tuo pačiu tai papildomas uždarbis prie pensijos. „Smagiausia – išvažiuoti į renginius, muges, pabendrauti su kitais kūrėjai“, – sako vyras ir žmona.

Utenos rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkė Sandra Ragaišytė antrina ankstesniems pašnekovams, kad kūryba ir užimtumas labai svarbu, nes žmogus neužsidaro savyje, parodo savo gebėjimus, panašiose kaip ši šventė susitinka su kitais žmonėmis, bendrauja. „Jie susirenka ne parduoti savo rankdarbių, o susitikti. Mūsų žmonės be galo talentingi, kruopštūs. Jų pagaminti darbeliai vertingi įdėta širdies šiluma. Susitikę šventėse nekalbame apie savo problemas – mes atvažiuojame džiaugtis ir linksmintis. Negalią turintis žmogus mažiau skundžiasi negu sveikas“, – sako S. Ragaišytė. Tarp gausių mugės dalyvių – ir uteniškis, tradicinių amatų meistras Vytautas Šemelis, renginyje laiko veltui negaišęs: jis čia pat drožė dar vieną porą medinių klumpių. Pasišovęs išgelbėti nykstantį amatą, ne tik pats išmoko klumpiadirbystės, bet ir kitus moko. Senajam darbiniam lietuvių apavui drožti naudoja juodalksnį, liepą, klevą, beržą, tuopą, žilvitį – tinka visos neskylančios minkštų medžių rūšys. Amatų meistras pripažįsta, nors smalsuoliai, apžiūrėję ir net pasimatavę klumpes, jų įsigyti neskuba, tačiau tautodailininkui tai puiki proga papasakoti apie šį seną amatą. Tautodailininkas sako labiausiai pasigendantis kultūros vadybos: užuot drožęs, turi pats ieškoti informacijos, kada ir kurioje Lietuvos vietoje vyksta mugės ir panašūs renginiai.

Pagrindiniai neįgaliųjų bendruomenės mugės-koncerto „Būkime kartu!“ organizatoriai – Lietuvos specialiosios kūrybos draugija „Guboja“, Utenos rajono savivaldybė.

Utenos apskrityje įvairią negalią turi per 13 tūkst. žmonių. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2016 m. netekto darbingumo pensijas gavo beveik 250 tūkst. šalies gyventojų.

dsc_0141

Utenos r. neigaliųjų draugijos pirmininkė Sandra Ragaišytė ir draugijos kapela „Vyturiai“, vadovaujama K. Streikaus / Kristinos Sakaitės nuotraukos

dsc_0037 dsc_0018 dsc_0016 dsc_0053 dsc_0038 dsc_0092 dsc_0103 dsc_0125 dsc_0161 dsc_0184 dsc_0183 dsc_0188 dsc_0172 dsc_0173 dsc_0178 dsc_0181 dsc_0169 dsc_0152 dsc_0078 dsc_0060 dsc_0151 dsc_0119 dsc_0115 dsc_0082 dsc_0030 dsc_0032 dsc_0084 dsc_0087 dsc_0088 dsc_0102 dsc_0144 dsc_0173 dsc_0190

2734 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Comments (1)

  1. Ona parašė:

    Šaunuoliai gražus renginys.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.