Home » Gallery » Aktualijos » Senų namų gyventojai naujais kiemais džiaugtis neskuba

Senų namų gyventojai naujais kiemais džiaugtis neskuba

Senų namų gyventojai naujais kiemais džiaugtis neskuba

.

Neringa JONAVIČIENĖ

Dauniškio kvartalo gyventojai jau įprato gyventi tarsi statybų aikštelėje stebėdami sparčiai besikeičiančius kiemus. Tačiau panašu, kad mūsų tauta moka džiaugtis tyliai arba jokio džiaugsmo dėl tvarkomos aplinkos nejaučia – kone visi su „Utenos apskrities žiniomis“ bendravę žmonės turėjo priekaištų ar bent klausimų statybininkams bei projektuotojams. Projekto vykdytojai savo ruožtu priminė, kad visus pasiūlymus gyventojai galėjo pateikti ir klausimus užduoti dar prieš darbų pradžią, tereikėjo dalyvauti organizuotuose susirinkimuose.

Klausimų lavina

Utenos rajono savivaldybės administracija 2016 m. pradėjo įgyvendinti Utenos regiono integruotos teritorijų vystymo programos projektą „Dauniškio daugiabučių gyvenamųjų namų kvartalo teritorijos sutvarkymas“, kurio vertė – 1,1 mln. eurų. Iš jų 868,9 tūkst. eurų – ES paramos lėšos, 76,7 tūkst. eurų – valstybės biudžeto lėšos, 150,03 tūkst. eurų – Utenos rajono savivaldybės biudžeto lėšos. Darbai turi būti užbaigti iki kitų metų vasario 20 d., tačiau žinant, kad žiemą daugelis darbų sustabdomi, projektą įgyvendinti ketinama dar iki gruodžio mėnesio.

Dauniškio kvartalas infrastruktūros projekto vykdymui buvo pasirinktas siekiant bendro miesto tvarkymo darbų tęstinumo – prieš keletą metų buvo sutvarkytos šalia esančios Utenos kultūros centro, Dauniškio ežero, Dauniškio gimnazijos bei stadiono viešosios erdvės, netoli esantis Vyžuonos parkas. Kvartalas niekuo neišsiskyrė iš kitų sovietmečiu iškilusių – visos šalia daugiabučių gyvenamųjų namų esančios teritorijos yra panašios savo nusidėvėjimu, neatitikimu šiandieniniams poreikiams. Todėl projekto tikslas, pasak Utenos rajono savivaldybės Teritorijų planavimo ir statybos skyriaus vyr. specialisto Vytauto Leikos, ir buvo infrastruktūros sutvarkymas. Tačiau kai kurie kvartalo gyventojai nesijautė pagerbti ir aplankyti sėkmės – dar vykstant darbams jie žeria skundus jų kiemuose tvarką mėginantiems įvesti statybininkams ir valdininkams. Vieni, daug metų taip gyvenantys ir nenorintys jokių, tegul ir gerų, permainų, gailėjo pjaunamų medžių, kiti nerimavo, kad automobilių aikštelėse sumažėjo vietų, treti tvirtino, kad kiemai asfaltuojami nekokybiška danga, ketvirti rūpinosi, ar bus paliktose tuščiose erdvėse įrengtos žaidimų aikštelės vaikams, ir taip klausimai liejasi be galo.

 

 

dsc_8302

Neseniai butą Dauniškio kvartale įsigijęs uteniškis domėjosi ir automobilių stovėjimo, ir vaikų žaidimo aikštelėmis, ir kvartalo apželdinimu /Neringos Jonavičienės nuotraukos

Medžius atsodins, gyvatvorių neliks

V. Leika pripažino, kad gyventojų poreikiai skirtingi, jei vienam reikia automobiliu įvažiuoti kone į laiptinę, kitas nori, kad jo vaikai turėtų kur žaisti, todėl visuomet atsiranda priekaištaujančių. Jis tikino, kad pasibaigus darbams kone dvigubai, iki 5,5 m, išplatės įvažiavimai į kiemus, bus sutvarkytos automobilių parkavimo vietos, o jų bendras skaičius kvartale – padidės. Tiesa, kai kuriuose kiemuose viena kita vieta gali sumažėti. Taip yra dėl naujai atsirasiančių neįgaliesiems vairuotojams skirtų vietų, kurios yra platesnės nei įprastos. Neįgaliesiems nebereikės sukti ratų, ieškant labiau nudilusio kampo, kad galėtų užvažiuoti ant pėsčiųjų tako – jiems bus įrengti nuožulnūs užvažiavimai, o regėjimo negalią turintys gyventojai artėdami prie važiuojamosios kiemo dalies po kojomis jus specialią dangą, įspėjančią apie pėsčiųjų tako pabaigą. Tvarkant pėsčiųjų takus buvo atsižvelgta į gyventojų įpročius ir kur įmanoma jie nutiesti gyventojų pramintose vietose, kuriose iki šiol buvo pievutė, tačiau šalia balkonų buvę takai – patraukti tolėliau nuo namų. Šalia takų atsiras vaikų žaidimų aikštelės, poilsio zonos su suoliukais, gėlynams skirtomis vietomis, bus įrengti lauko treniruokliai. Nauji sprendimai pasirinkti ir projektuojant kiemų bei takų apšvietimą – bus įrengti elektros energiją taupantys LED šviestuvai, kurių veikimo laiką ir intensyvumą bus galima reguliuoti nuotoliniu būdu. Vienas toks šviestuvas kainuos per 300 Eur, o nuo vagių jį saugos integruota sekimo sistema.

Ne viena kvartalo gyventoja labai gailėjo iškirstų šalia jų namų augusių medžių. Specialistas tikino esąs kaimo vaikas ir mylintis gamtą, todėl besistengiantis, kad būtų palikti visi sveiki ir netrukdantys medžiai. „Pažadu šioms gyventojoms, kad tuos medžius tikrai atsodinsime, jei ne šiais, tai kitais metais, jų atsiras gerokai daugiau nei numatyta projekte, – sakė V. Leika. – Tačiau tokio darinio kaip gyvatvorės – nebus.“

Stebėjosi ir danga, ir salelėmis

Atsirado gyventojų, išvydusių kiemo dangos apatinį sluoksnį ir pamaniusių, kad taip ir bus palikta, tačiau besidomintiems kiemuose klojama danga V. Leika paaiškino, kad ant apatinio asfalto sluoksnio visur bus liejama šiuolaikiška mastikinė danga, kuri yra daug tvirtesnė už įprastą. Žmonės nesuprato ir, jų manymu, keistų salelių, atsiradusių automobilių stovėjimo aikštelėse, kurių vietoje tilptų ne vienas automobilis. Priekaištaujantiems dėl per mažo skaičiaus automobilių stovėjimo vietų jis aiškino, kad techninis projektas rėmėsi galiojančiomis higienos normomis. Pasak V. Leikos, klausimų gyventojams sukėlę sprendimai priimti tam, kad viena didelė automobilių stovėjimo aikštelė būtų padalinta į keletą mažesnių, atskirtų salelėmis, nes aikštelė, talpinanti daugiau nei 30 automobilių, turi būti įrengta toliau nuo gyvenamojo namo, o ne jo kieme. „Aš esu inžinierius, o ne menininkas, todėl vertinu tai kaip būtinus techninius sprendimus, – akcentavo specialistas, užbaigęs pokalbį apgailestavimu, kad tvarkomo kvartalo žmonės nesutiko renovuoti daugiabučių namų, nors su kiekvieno namo gyventojais buvo organizuojami susitikimai ir kalbama tiek apie namų, tiek apie kvartalo infrastruktūros tvarkymą. Vos 7 iš 24 šiame kvartale esančių namų gyventojai sutiko renovuoti namus, kiti sovietmetį menančiomis pilkomis sienomis stengsis derėti atnaujintoje aplinkoje.

dsc_8249

Ant apatinio asfalto sluoksnio, išgąsdinusio kai kuriuos gyventojus, bus liejama mastikinė danga

dsc_8261

 Kvartalą apšvies naujos kartos šviestuvai

dsc_8280

 Neįgaliųjų judėjimą palengvins jiems pritaikyta danga ir įvažiavimai

dsc_8260

Nutiesti takai gyventojų pramintose vietose

dsc_8275 dsc_8277

dsc_8281

2365 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.