Home » Projektų archyvas » Stovykla Utenos šeimos ir vaiko gerovės centro vaikams – gyvenimo įgūdžių mokykla

Stovykla Utenos šeimos ir vaiko gerovės centro vaikams – gyvenimo įgūdžių mokykla

Stovykla Utenos šeimos ir vaiko gerovės centro vaikams – gyvenimo įgūdžių mokykla

.

Daiva ČEPĖNIENĖ

Vasaros stovyklose vaikai gali išmokti savarankiškumo, lavinti gebėjimus ir tiesiog aktyviai bei prasmingai leisti atostogų laiką. O kaipgi atostogauja Utenos šeimos ir vaiko gerovės centre gyvenantys vaikai, kai baigiasi mokslo metai? Poilsinių išvykų su edukacinėmis, kultūrinėmis programomis, įvairiais užsiėmimais centre gyvenantiems vaikams suplanuota daugiau nei 2 vasaros mėnesiams. Būdami stovyklose centro vaikai išmoksta prisitaikyti naujoje aplinkoje, turi galimybę išmokti kitokio gyvenimo subtilybių ir dar daug kitko.

Stovyklaujant nebėra rutinos

„Stovykla – labai skambus žodis. Mes tai įvardiname labiau kaip išvyką. Tai tiesiog vaikų vasaros poilsis su edukacine, kultūrine programa, užsiėmimais“, – sakė Utenos šeimos ir vaiko gerovės centro direktorė Diana Deveikienė. 26 centre gyvenantiems vaikams buvimas stovykloje leidžia geriau pažinti vieniems kitus, pabūti kitokioje, laisvesnėje aplinkoje. Stovyklaujant nebėra kasdienės rutinos. Vaikai nuo ryto iki vakaro gali žaisti, keliauti, gamintis maistą ar tiesiog draugiškai leisti laiką. Anot centro direktorės D. Deveikienės ir socialinės pedagogės Aidos Zlataravičienės, vaikai, būdami centre, grįžę iš darželių, mokyklų, turi visokių pareigų: paruošti pamokas, susitvarkyti ir t. t. O stovyklose visas laikas priklauso jiems.

Pamiršta keiksmažodžius

Pirmoji šios vasaros ir naujoji stovykla Utenos šeimos ir vaiko gerovės centro vaikams buvo organizuojama „Alaušynėje“. Ši stovykla orientuota į jaunesnio amžiaus vaikus, tačiau vienuolikos vaikų grupėje buvo ir 3-mečių, ir 16-mečių. Su vaikų grupe stovyklauja ir 3 centro darbuotojai. Jie atsakingi už vaikų saugumą, pramogų, turiningų užsiėmimų, veiklų organizavimą. Taigi savaitę stovyklaudami „Alaušynėje“ mažieji centro gyventojai artimiau susipažino su gamta, įvairesniais kaime augančiais augalais, plėtė savo dar vaikišką akiratį. Kaip teigė stovyklaujančių vaikų grupės vadovė, centro socialinė pedagogė Grita Bernotienė, stovykloje vaikai išmoko, kaip galima elgtis miške, mokė vieni kitus pažinti pasaulį. Nors vasaros pradžia šiltais orais ir nelepino, vaikai grūdinosi ir maudėsi ežere. Kas norėjo – žaidė, sportavo, piešė, žvejojo. Patys ir laužą kūrė, ir į mišką malkų pasiruošti ėjo. Vaikai keliavo aplink Alaušo ežerą, ieškodami gražių vietovių. Patys planavo, kaip ir kuo apsirengti einant į gamtą, kaip apsisaugoti nuo uodų. Galima sakyti, kad centro mokinukai ir mažieji darželinukai pasibaigus mokslo metams vasaros poilsiui surado tikrą kaimą, apsuptą gražios gamtos. Anot D. Deveikienės, šioje stovykloje yra viskas, ko vaikams reikia: nuo natūralios gamtos iki sporto aikštynų. Nors maudynėms tinkamo oro daug ir nebuvo, tačiau žvejyba stovyklautojams tikrai nusisekė: net lauktuvių centro darbuotojams atsiuntė.

img_0010

Utenos šeimos ir vaiko gerovės  centro direktorė D. Deveikienės ir socialinė pedagogė Aida Zlataravičienė / Daivos Čepėnienės nuotrauka

„Į stovyklą pasikviečiame svečių. Pas mus „Alaušynėje“ dieną praleido „Utenio“ futbolininkai. Visi kartu mokėmės žaisti futbolą. Mūsų vaikai yra judrūs, aktyvūs, todėl ir veiklos organizuojamos aktyvios. Taip pat žaidžiame ir kūrybinius žaidimus, jais labiau domisi mergaitės. Mūsų vaikai vasarą tiesiog tinginiauti net ir nenorėtų“, – sakė „Alaušynėje“ stovyklaujančių vaikų vadovė Grita Bernotienė. „Stovykla – tai gyvenimo įgūdžių ugdymas. Vaikai turi sąlygas ir pailsėti, ir papramogauti. Kaip ir mums visiems, taip ir vaikams reikia atostogų ir pakeisti aplinką. Būdami darželyje ar mokykloje vaikai būna didesnėje grupėje žmonių, stovyklaujant jau gali atrasti galimybę pabūti vieni, jeigu to tik nori. Kai kurie, net ir mažiukai vaikai, atėję iš ne itin geros aplinkos, turi elgesio problemų, kalbėdami keikiasi. O užimti įdomia veikla stovykloje jie net ir keiksmažodžius pamiršta“, – pasakojo D. Deveikienė

8 savaitės – skirtingose stovyklose

8 šios vasaros savaites Utenos šeimos ir vaiko gerovės centro vaikai praleis skirtingose stovyklose Utenos, Zarasų, Rokiškio rajonuose, taip pat prie Baltijos jūros Palangoje, o likusį vasaros laiką – dienos stovykloje centre. D. Deveikienė džiaugėsi, kad centro darbuotojai kūrybingi, išradingi, puikiai organizuoja vaikų atostogas, laisvalaikį, pasiūlo idėjų naujoms stovykloms. Utenos šeimos ir vaiko gerovės centre neseniai pradėję dirbti nauji darbuotojai taip pat atsineša savo idėjų, pasiūlymų. „Šią vasarą savaitės trukmės stovykla numatoma Rokiškio rajone, Bradesių poilsiavietėje. Mes gražiai draugaujame su Obelių vaikų namais ir jau daugelį metų kartu ten važiuojame poilsiauti“, – pasakojo D. Deveikienė. Bradesiuose 15 vaikų grupė gyvens miške įrengtuose namukuose, o nusileidę į pakalnėje tyvuliuojantį ežerą galės mėgautis maudynėmis. Į šią stovyklą vykstantys vaikai bus suskirstyti pagal amžių ir elgesį.

Užmezga glaudesnį tarpusavio ryšį

Vienos stovyklos Utenos šeimos ir vaiko gerovės centro vaikams organizuojamos iš vaikų vasaros poilsio projektinių lėšų, kitos – naudojantis įstaigų tarpusavio partnerysčių, draugysčių ryšiais. Centro vaikus poilsiauti priimančios įstaigos pritaiko įvairias nuolaidas. Taigi šią vasarą stovyklų maratoną vaikai tęs „Degesoje“ Zarasų rajone. Čia jie ilsėsis net 2 savaites. „Nors „Degesoje“ poilsiaujame jau apie 15 metų, bet vaikams, ten važiuojantiems kasmet, neatsibosta. Jiems ten viskas pažįstama, žinoma, ir dėl to jie ten jaučiasi saugūs. Vaikai susidraugavę ir su „Degesoje“ dirbančiu kolektyvu. Ten dirbantys žmonės negaili širdies šilumos mūsų vaikams“, – pasakojo direktorė D. Deveikienė. Vaikai, stovyklaudami „Degesoje“, pramogauja su valtimis, kajakais, taip pat eina į žygius, uogauja, gali miegoti palapinėse. Kai nebėra režimo laiku keltis, laiku išeiti į mokyklą ar darželį ir kitokių didelių įsipareigojimų, vaikai užmezga kitokį, glaudesnį tarpusavio ryšį.

Pramogas suderina su darbine veikla

Šią vasarą centro gyventojai taip pat turiningai ilsėsis ir „Dviejų dramblių“ poilsiavietėje Zarasų rajone. Rugpjūčio pradžioje tradiciškai važiuos prie Baltijos jūros. Stovykla pajūryje organizuojama iš „Išsipildymo akcijos“ surinktų lėšų. Už tam tikras vaikų pramogas tenka sumokėti, tačiau, anot D. Deveikienės, aktyvūs, entuziastingi centro darbuotojai parūpina vaikams ir prie jūros nemokamų pramogų. Į pajūrį centro vaikai važiuoja Panemune, pakeliui aplankydami visas pilis. Pramogaudami pastiprina sveikatą, pakvėpuoja jodu prisotinto oro. Bet Utenos šeimos ir vaiko gerovės centro vaikams savaitė prie jūros, anot D. Deveikienės, per greitai ištirpsta. Prie Baltijos jūros vyksta ne tik visi centre gyvenantys vaikai, bet ir centre veikiančio Paramos šeimai skyriaus vaikai su mamomis. Stovyklaudami vaikai ne tik pramogauja, švenčia gimtadienius, eina gaudyti vėžių, žvejoja, kaitinasi kaimiškoje pirtyje, sportuoja, tačiau laisvalaikį derina ir su darbine veikla. „Kiekvienoje stovykloje atrandame kažką nauja. Vaikai sutvarko aplinką, nušienautą žolę sugrėbia, iš palapinių miestelio surenka kankorėžius ir pan…“ – kalbėjo Utenos šeimos ir vaiko gerovės centro socialinė pedagogė Aida Zlataravičienė. Vasaros pabaigoje turiningų atostogų maratonas baigsis savanorių organizacijos VšĮ „Gyvenam“ Utenos šeimos ir vaiko gerovės centre organizuojamomis dienos stovyklomis. Šias stovyklas organizuoja savanoriai paaugliai, gyvenantys aktyvų socialinį gyvenimą ir norintys tuo užkrėsti kitus. Dienos stovyklų metu vyks įvairūs užsiėmimai: teatras, žaidimai, ugdantys socialinius įgūdžius. Visos veiklos bus individualizuojamos pagal vaikų poreikius.

Tikisi sulaukti gyventojų pasiūlymų

Stovyklas centro vaikams organizuojantys darbuotojai turi turėti ne tik idėjų ar entuziazmo, bet ir įvairių gebėjimų: mokėti plaukti, suteikti pirmąją pagalbą, privalo turėti turizmo renginių organizavimo pažymėjimą. Išvykos (stovyklos) vadovams (centro darbuotojams), anot D. Deveikienės, tenka didelis krūvis. Dauguma įstaigų stovyklų vaikams neorganizuoja, jas tiesiog išperka. Tačiau Utenos šeimos ir vaiko gerovės centro vaikai į išperkamas stovyklas nenori važiuoti. Jiems labiau patinka patiems organizuoti stovyklas su artimiausiais žmonėmis tapusiais centro darbuotojais. Centre gyvenantys vaikai jau yra aplankę visas žinomas, lankomas vietas Utenos rajone. Utenos Šeimos ir vaiko gerovės centras tikisi sulaukti pasiūlymų iš gyventojų, kaip įdomiau praleisti kitą vasarą. Vaikai mielai sutiktų dalį vasaros atostogų praleisti ir kokioje nors kaimo turizmo sodyboje ar kitokioje dar neaplankytoje vietoje. „Mes mielai priimtumėme žmonių idėjas. Norėtųsi atnaujinti vaikų stovyklų programą, maršrutus. Žmonių supratingumo, gerumo dėka galime leisti vaikams beveik visą vasarą praleisti turiningai“, – pokalbį užbaigė Utenos šeimos ir vaiko gerovės centro direktorė Diana Deveikienė.

unnamed unnamed-2

1225 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.