Home » Gallery » Veidai » Kūrybinę fantaziją išlieja odoje

Kūrybinę fantaziją išlieja odoje

Kūrybinę fantaziją išlieja odoje

 

.

Edita DAUJOTIENĖ

Uteniškė menininkė Gražvydė Janina Daujotienė yra odos dirbinių kūrėja. Oda – plastiška medžiaga, suteikianti dideles meninės raiškos ir kūrybinės transformacijos galimybes, apimanti labai plačią technologinių ieškojimų skalę. Dailė ant odos – tai labai unikali sritis. Menininkės darbai yra įspūdingo grožio, pažvelgus į juos iš arčiau, pradedi suprasti, kiek daug darbo, kantrybės ir profesionalumo ši veikla reikalauja. Moteris gamina odinius knygų viršelius, dėžutes, sages, ne tik moteriškas, tačiau ir vyriškas rankines, pinigines, įvairius aksesuarus, paveikslus, interjero papuošimus, peilių dėklus.

Pradžių pradžia

Paklausta, nuo ko viskas prasidėjo, iš kur ta didžiulė meilė odai, moteris prisipažįsta, jog tai turbūt nuo vaikystės, kuomet dar jos pačios senelis buvo batsiuvys ir gamindavo pakinktus, skirtus arkliams. „Turbūt intuityviai panorau žengti senelio keliu – būti odininke. Taip, tikrai visa širdimi myliu savo profesiją“, – kalbėjo odos dirbinių kūrėja.

Gražvydė Janina Daujotienė teigia, jog jau nuo pat mažumės ją traukė oda, ji jau tada norėdavo kažką pati sau pasigaminti ir pasipuošti. Baigusi mokyklą Utenoje, 1980 metais ji įstojo mokytis į Kauno Stepo Žuko taikomosios dailės technikumą – meninio odos apipavidalinimo ir gaminių iš odos konstravimo bei modeliavimo specialybę. 1986 metais įstojo ir toliau savo profesines žinias tobulino sąjunginiame Maskvos lengvosios pramonės institute. Po mokslų moters darbinė veikla taip pat buvo ir yra susijusi su oda. Devynerius metus dirbo Šiaulių odos galanterijos fabrike dailininke-modeliuotoja. Vėliau profesinio gyvenimo vingiuose neatitolo nuo savo specializacijos, žinias bei įgytą patirtį sėkmingai taikė ne tik meninėje veikloje, bet ir kito pobūdžio profesinėse veiklose. Šiuo metu Gražvydė Janina Daujotienė dirba ir atiduoda visas savo jėgas bei perteikia turimą patirtį Utenos regiono profesinio mokymo centro mokiniams. Moteris sako: „Esu kupina entuziazmo ir noriu mokyti kitus. Noriu, kad mano mokiniai kurtų grožį, skatinu juos kurti, išleisti savo fantazijas į laisvę, noriu, kad jos atsispindėtų jų pačių meno kūriniuose. Kasdien kaip profesijos mokytoja stengiuosi atiduoti visas turimas žinias kitiems, taip atiduodama dalelę savęs.“

Kūrybinis įkvėpimas

Menininkams įkvėpimas ateina netikėtai, tai nepaaiškinamas, tačiau malonus jausmas. Įkvėpimas – kiekvieno menininko varikliukas. Vienus įkvepia gyvenimiška patirtis, kitus tiesiog gamta, užtenka ir saulės spindulėlio, nušvietusio kambarį ankstyvą rytą. „Mažame savo gimtųjų namų gonkelyje dažnai randu kūrybinį įkvėpimą. Kaskart nupučiu laiko paliktas dulkes nuo senų savo mylimo senelio kurpalių. Įkvėpimas ateina netikėtai, minčių ir jausmų vedama imuosi kūrybos ir darbo“, – pasakojo Gražvydė Janina Daujotienė.

Atgarsis visuomenėje

Dauguma iš mūsų, kurie turi bent šiokią tokią meno gyslelę, svajoja apie asmeninės parodos parengimą. Fotografai rengia savo nuotraukų parodas, juvelyrai pristato savo juvelyrikos dirbinius, floristai savo puokštes, dailininkai parodose demonstruoja savo paveikslus. Gražvydė Janina Daujotienė yra ne kartą pristačiusi savo odos dirbinius asmeninėse parodose. Didžiulis pasiekimas ir įvertinimas, kai moters dirbiniais grožisi ir gėrisi aplinkiniai. „Be galo malonu, kuomet žmonės domisi, žavisi ir teiraujasi apie mano odos gaminius, visuomet mielai priimu užsakymus ir stengiuosi įgyvendinti visas norimas idėjas“, – šypsodamasi kalbėjo moteris.

Verta pamatyti

Senos atrestauruotos kėdės, prikeltos naujam gyvenimui, ne tik puiki interjero detalė, tačiau ir pamoka, kad net seną, nebemadingą daiktą galima atgaivinti, pamilti iš naujo ir toliau naudoti. O jei ieškote išskirtinės dovanos, tai dėklas, skirtas peiliui laikyti, tikrai atrodo įspūdingai. Moterys, norinčios išskirtinumo, mėgstančios pasipuošti vienetiniais aksesuarais, netektų žado išvydusios ir palietusios nuostabias rankų darbo iš odos pagamintas rankines ar pinigines. Menininkė nepamiršo ir mažųjų, jiems sukurdama stilingų odinių batukų. Pasiteiravus, ar pati menininkė mėgsta puoštis savo gaminiais, ji atsakė teigiamai. „Dažnai nešioju savo pagamintas rankines, sages ar kaklo papuošalus“, – kalbėjo moteris.

2

Editos Daujotienės nuotraukos

3

4

115 6 7 10

 

1312 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Comments (1)

  1. Kūdikio atvaizdas odoje atrodo tiesiog kerinčiai… Ar ponia Gražvydė kuria aksesuarus ir vyrams? Galbūt galima padailinti paprastą jau turimą klasikinę vyrišką rankinę ar piniginę kažkuo vyrišku, subtiliu?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.