Home » Protakos » Paroda, tinkanti ir moterims, bet subalansuota – vyrams

Paroda, tinkanti ir moterims, bet subalansuota – vyrams

Paroda, tinkanti ir moterims, bet subalansuota – vyrams

.

Vida ŽUKAUSKAITĖ

Gyvename ežerų krašte, tad sunku būtų surasti vyrą, niekad su meškere prie ežero nestovėjusį ar žiemą eketės negręžusį: žvejyba gal kiekvieno čia gimusio, augusio genuose įrašyta. Neatmetu minties, kad ir ne viena moteris savo laimę žvejyboje bandė – gal kad vyrą geriau suprastų, gal kad jam saugesnę kompaniją pasiūlytų… Žvejyba, anksčiau maitindavusi ištisas šeimas, dabar tapo labiau laisvalaikio pomėgiu. Ir vis dėlto – kas nesvajoja pagauti savo gyvenime didžiausią žuvį, kad ir šeimyna būtų soti, ir prieš draugus, pažįstamus būtų kuo pasididžiuoti?

Rimtesni žvejai su sliekais nevargsta. Tikintis pagauti didesnę žuvį, prireikia spiningo ir blizgės. Taigi Gedimino Šatkausko ir jo tėvo Broniaus rankų darbo blizgių paroda, pristatyta Ignalinos krašto muziejuje, tiko ir moterims, bet subalansuota buvo vyrams. Ir dėl to gaila, kad šios parodos atidaryme buvo tiek nedaug suprantančių, kada kokią blizgę kur užmesti, norint ypatingos sėkmės. Savo klausimais prisiekę žvejai neabejotinai būtų pradžiuginę Gediminą Šatkauską, ne tik šimtais, o gal jau ir tūkstančiais savo pagamintas blizges skaičiuojantį, bet ir apie jas noriai, sakyčiau, su užsidegimu, pasakojantį. Tad jei būtų buvę klausimų, į juos būtų buvę atsakyta.

Tikri žvejai žino, kad blizgės – svarbus žvejybos atributas. Metalinės blizgės pradėtos naudoti prieš kone du šimtus metų, tačiau jų dizainas buvo kiek kitoks nei tų, kurias žvejai naudoja šiandien. Šiuo metu siūlomų blizgių asortimentas – tikrai labai gausus: galima parduotuvėje pirkti, internetu užsisakyti, bet galima ir, į senąsias blizges pasižiūrėjus, pabandyti pačiam jas pasigaminti. Taip, kaip tai daro Gediminas. Jam bepigu – užaugo giminėje, kur blizgių gamyba buvo perduodama iš kartos į kartą. Gediminas – garsios Kisielių atšakos palikuonis. Meistrystė gaminti blizges, eidama per sūnų liniją, vėliau tapo perimama giminės žentų. Štai ir Gediminas – dar Kisielių anūkas, bet jau – Šatkauskų sūnus. Tik senelio, prosenelio amatu besidomintis ir per savo tėvą jų gebėjimus šiame darbe perėmęs. Save jis laiko penktos kartos blizgių gamintoju.

Šiuo metu specializuotose žvejybos reikmenų parduotuvėse siūlomų blizgių asortimentas – tikrai labai gausus, gali būti pasirenkama reikalingos formos, spalvos bei svorio blizgė, kuri bus pritaikoma tam tikram žūklės tipui. Rinkdamiesi blizges, žvejai įvertina, kokias žuvis gaudys ir kokiame vandens telkinyje žvejos. Galima net nuspėti, kokia žuvis kuria blizge susivilios. Žinoma, norint tai suprasti, reikia ežerus ir žuvis pažinti.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Šatkauskų šeimyna: Gediminas, Sigita ir Benediktas

Geras blizgių gamintojas žino, kaip pagaminti blizgę, kuri vandenyje vartysis ir blykčios, kuri judės šuoliukais, kuri kitoms žuvims primins ungurį. Blizgės korpuso išlenkimas yra viena svarbiausių savybių, todėl į tai atsižvelgti visada yra labai svarbu. Blizgės priekyje yra montuojamas žiedelis, jungiamas prie pagrindinio valo, o blizgės gale montuojamas kablys, kuris gali būti vienos, dviejų ar trijų atšakų. Jei blizgė yra skirta gaudyti lydekas ar ešerius, prie jos prikabinami įvairių spalvų siūlai, suteikiantys masalui tikroviškumo įspūdį. Štai ką būtų sužinoję, Gedimino pasakojimų klausydami.

Dėl to ir kartoju: gaila, kad Gedimino ir Broniaus Šatkauskų parodos „Žvejybinės blizgės“ atidarymu susidomėjo nedaug ignaliniečių. Ignalinos krašto muziejaus muziejininkė Marija Kirkienė pasidžiaugė, kad stenduose – tautinio paveldo produktai, kuriems yra suteiktas Tautinio paveldo produktų A kategorijos sertifikatas ir Aukštaitijos nacionalinio parko produkto ženklo pažymėjimas. O ir jų meistras Gediminas Šatkauskas – sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinis amatininkas, senojo kalvystės amato puoselėtojas. Jo blizges jau atpažįsta šalies žvejai, žinomos Šatkauskų blizgės ir už šalies ribų (ypač paklausios Norvegijoje, Švedijoje, Suomijoje, Rusijoje). Gedimino blizgės dažniausiai yra trijų grynųjų (be padengimo) metalų derinys: varis, žalvaris, nerūdijantis plienas. Galima būtų blizgių gamybai naudoti ir melchiorą, sidabrą. Žuvims tokios patiktų, bet žvejai į tokias blizges dažniau akis blizgintų nei jas pirktų (įpirktų). Išrankiausi pirkėjai patvirtins, jog Gedimino blizgės yra ištobulintos iki beveik visiško idealumo, o jų dydžių, ilgio bei svorio pasirinkimas – itin platus. Ir visos su garantija, jog žuvys kibs!

Gediminas su savo tautinio paveldo produktais mielai važiuoja į parodas, muges, besidomintiems nesibodi apie blizges pasakoti, jų įsigeidusiems – mielai parduoda. Kiek jų padaręs – nežino, nors pats yra matematinės statistikos specialistas.

Ant „kulnų“ tėčiui mina Šatkauskų jaunėlis Benediktas, jau ir pats bandęs blizges kaldinti (būtų šeštoji blizgių gamintojų karta), o su tėčio gamintomis jau ir lydeką iš Lūšių ištraukęs. Didelėje stendo nuotraukoje parodo ir vietą, kur toji sėkmė jį aplankė. Tėtis toje pačioje nuotraukoje rodo vietą, kur sau žmoną Sigitą „sužvejojęs“. Kiek čia jo blizgės pasitarnavo – neišdavė.

O šiaip Gediminas mėgsta savo blizges „įdarbinti“. Gal pačios didžiausios, kurią gyvenimo žuvimi galėtų pavadinti, dar nepagavo, bet gražių laimikių būta. Štai tik blizgių blizgės, kuri vos ne pusės metro ilgio, nedrįsta užmesti: dar kokia barakuda užkibs.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

1801 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Comments (1)

  1. […] 2017 m. birželio – liepos – rugpjūčio mėn. (pratęsta) veikė mūsų gaminamų blizgių paroda Ignalinos krašto muziejuje. Galite paskaityti daugiau čia: (Utenos Žinos – spausti čia) […]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.