Home » Gallery » Verslas » Miško gėrybes naikina šalnos ir kirminai

Miško gėrybes naikina šalnos ir kirminai

Miško gėrybes naikina šalnos ir kirminai

.

Jurgita MARKŪNAITĖ

Šie metai, o ypač jau įpusėjusi vasara – labai lietingi. Tai turėjo būti labai gera naujiena visiems miško gėrybes mėgstantiems žmonėms, nes grybų augimui lietus yra tiesiog būtinas. Birželį pasirodžiusios pirmosios voveraitės rodė, kad grybai jau dygsta, o niekaip nesibaigiantis lietus pranašavo gausų jų derlių.

Grybauja gimtinėje

Į Utenos turgų kone kiekvieną dieną užsuka žmonių, norinčių įsigyti ne ką kita, o šviežių grybų. Vis dėlto net ir dabar, gerokai įsibėgėjus vasarai, galima rasti tik voveraičių ir kazlėkų, tačiau pastarieji nėra labai paklausūs ir perkami. Vienas kitas pardavėjas turi keletą raudonikių, vieną kitą baravyką, bet didesnio kiekio šių grybų nėra. Pardavėjai, turintys nemažas pintines voveraičių, tikina, kad taip yra dėl to, jog grybai turėtų augti naktį, o jos vis dar šaltos, taigi grybai neauga arba auga labai lėtai. Ne pirmus metus turguje grybais prekiaujanti Kilikėja Vasilevskaja teigia, kad grybų ieškoti važiuoja į savo gimtinę keliasdešimt kilometrų už Utenos, nes labai gerai pažįsta tas vietas. Moters teigimu, dabar voveraitės daugiausiai dygsta pušynuose ir kituose miškuose, tačiau jų nėra daug, todėl ant prekystalio turi pririnkusi vos 6 litrus šių grybų.

img_0190

Utenos turguje mėlynėmis prekiaujanti Stasė sako, kad šiemet uogų miškuose žymiai mažiau / Jurgitos Markūnaitės nuotraukos

Už voveraičių litrą prašo 3 Eur

Dar viena nedidelio grybų pasirinkimo priežastis – jų nori ne tik žmonės: kaip juokauja turguje prekiaujantys grybautojai, šiomis gėrybėmis tenka dalintis ir su kirmėlėmis, o jos nelinkusios dalintis sąžiningai ir paragauja kone visų išdygusių grybų.

Aštuntą dešimtį skaičiuojantis Vytautas grybauja nuo mažų dienų – jau daugiau nei 70 metų, tad vietas, kur dygsta grybai, žino labai gerai. Vytautas – vienas iš nedaugelio prekeivių, turinčių parduoti ne tik voveraičių, bet ir raudonikių. „Liepos antroje pusėje naktys pasidarė šiltesnės, todėl pasirodė ir raudonikių. Baravykų jau irgi yra, tačiau parsinešti namo jų netenka“,– pasakoja vyras. Jo teigimu, net ir radus raudonikį ar baravyką, vilties jį parsinešti į namus ir suvalgyti – mažai: daugelis grybų, ypatingai baravykai, sukirmiję, prieš kirminus atsilaiko tik voveraitės.

Bet žmonėms voveraitės pabosta, jie ieško, kur nusipirkti baravykų ar raudonikių“, – sako grybautojas. Vytautas grybauja ir kiek tolėliau: važiuoja keliasdešimt kilometrų į Zarasų pusę, kur grybus renka jau daug metų. Grybautojas už voveraičių litrą prašo 3 eurų, o indelis su keliais raudonviršiais kainuoja 2–3 eurus.

img_0184

 Kilikėja Vasilevskaja grybauja gimtinėje

Mėlynės nušalo

Ankstyvos šalnos ir šilumos trūkumas koreguoja ir uogų rinkėjų darbą. Moterys, pardavinėjančios turguje mėlynes, teigė, kad šiemet buvo labai geras žemuogių derlius, tačiau apie mėlynes to pasakyti negalima, nes daugelis šių uogų krūmų nušalo. Uogas pardavinėjanti Stasė teigia, kad šiemet mėlynes rinkti žymiai sunkiau. „Kai sezonas geras, mėlynių litrą galiu pririnkti ir per 15 minučių, o šiemet tą patį kiekį renku valandą, o kartais ir ilgiau“,– pasakoja uogautoja. Jos teigimu, kaltos ir šalnos, ir saulės bei šilumos trūkumas, nes uogų ne tik reta, bet jos dar ir mažos. Stasė pasakoja, kad mėlynių bet kur neprisirinksi – reikia žinoti tinkamas vietas ir atsižvelgti į oro sąlygas. Kai oras šaltas ir drėgnas – mėlynių reikia ieškoti atokaitoje, retesniuose miškuose.

Stasė mėlynių litrą parduoda už 4 eurus, tačiau sako, kad sunkiai rinktų uogų parduoti negaila: „Rinkti nėra lengva, tačiau norisi užsidirbti pinigų, todėl uogauju ir pardavinėju.“

Su maišeliu mėlynių iš turgaus žingsniuojanti Genovaitė Berikienė teigė, kad nors šių uogų kaina ir nemaža, visgi vasarą reikia save palepinti šviežiomis uogomis, kol jų yra. „Perku nedaug – po litrą porą kartų per savaitę. Pati uogauti galimybės neturiu, be to, baisu pasigauti erkių, todėl į mišką neinu, perku uogas turguje. Kaina nemaža, bet kai kažko labai norisi, reikia sau leisti“,– pasakojo kalbinta moteris.

img_0186

Pono Vytauto laimikis

20170722_101648

20170722_101413

20170722_101123

1458 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.