Home » Pozicija » Seniūnai taps visų galų meistrais?

Seniūnai taps visų galų meistrais?

Seniūnai taps visų galų meistrais?

V.ytautas BAGDONAS

Ar įmanoma įsivaizduoti valstybinės įstaigos pareigūną, kuris sugebėtų atlikti kelių skirtingų sričių darbuotojams patikėtas funkcijas, taptų mokesčių administratoriumi, gamtosaugininku, kelių policininku, maisto ir veterinarijos inspektoriumi, žemėtvarkininku, paveldosaugos specialistu?

Kiekvienas bent kiek blaiviai mąstantis pilietis patvirtins, kad tokie dalykai yra neįmanomi ir vienas kokios nors srities specialistas negali būti visų galų meistru. Bet, pasirodo, mūsų šalyje netgi neįsivaizduojami, negalimi dalykai tampa galimais. Visų galų meistrais turėtų tapti (o gal jau ir tampa ar tapo)… seniūnai.

Mat dar 2015 metų vasarą Lietuvos Respublikos patvirtintas ir nuo 2016 metų balandžio 1-osios turėjęs pradėti veikti, tačiau tiktai nuo 2017 metų sausio 1-osios įsigaliojęs naujasis Administracinių nusižengimų kodeksas (ANK) gerokai išplėtė pažeidimų ratą, už kuriuos bausti piliečius įpareigojo ir seniūnus.

Jau ir anksčiau seniūnai turėjo teisę bausti gyventojus už kai kuriuos pažeidimus, tarkime, už palaidą šunį, už tai, kad neprižiūrėti galvijai ištrypė kitiems žmonėms priklausančius pasėlius, už pasodybinių sklypų nepriežiūrą, aplinkos teršimą šiukšlėmis ir t. t., o dabar tas sąrašas gerokai išsiplėtė.

Gana solidžiai atrodančiame 371 puslapio Lietuvos Respublikos Administracinių nusižengimų kodekse išvardinta arti 600 pažeidimų, dėl kurių gali būti baudžiami mūsų šalies piliečiai. Kone kiekvieną mūsų žingsnį, pačios įvairiausios veiklos aspektus apibrėžiančiame, gyvenimo normas nurodančiame įstatymų rinkinyje yra išvardinta arti pusšimčio nusižengimų, dėl kurių seniūnai turi teisę surašyti protokolus ir bausti gyventojus. Tai ir prekybos viešose vietose, turgavietėse ar parduotuvėse pažeidimai, kasos aparatų eksploatavimo ar kasos operacijų tvarkos pažeidimai, pirkėjų apgaudinėjimas, tabako ir alkoholinių gėrimų nepilnamečiams pardavimas ir pan. dalykai. Seniūnai turi teisę rašyti protokolus ir bausti piliečius už vaiko teisių pažeidimus, tėvų ar globėjų pareigų nevykdymą, už triukšmavimą bei girtavimą viešose vietose, Kelių eismo taisyklių pažeidimus. Taip pat ir už atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimus, savarankiškus kasinėjimus bendrojo naudojimo teritorijoje, riboženklių sugadinimą ar sunaikinimą, želdynų ir želdinių apsaugos taisyklių pažeidimus, aplinkos teršimą, melioracijos sistemų ir statinių naikinimą ar gadinimą, gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo nesilaikymą, kultūros paveldo apsaugos, vandens apsaugos, žemės naudojimo reikalavimų pažeidimus, aplinkos teršimą nuotėkomis, atliekų tvarkymą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų nevykdymą, žvejybos ir medžioklės taisyklių pažeidimus, neiškeltą švenčių metu valstybinę vėliavą ir pan. Tą sąrašą galima būtų tęsti ir tęsti. Tačiau dėl tokių teisių ir galių išplėtimo seniūnai nei kiek nesidžiaugia ir nesididžiuoja, priešingai, į tai žiūri gana skeptiškai.

Visų pirma, Lietuvos Respublikos Vietos savivaldos įstatymas ir įvairūs poįstatyminiai aktai apibrėžia konkrečias seniūno funkcijas, šios pareigybės nuostatas, ir niekur neakcentuojama, kad reikia būti žmonių baudėju, protokolų pildytoju, kažkokiu prievaizdu. Seniūnai yra įsitikinę, kad reikia su žmonėmis tartis, kalbėti gražiuoju, visuomenę šviesti, o ne imtis drastiškų priemonių ir dėl kiekvieno pažeidimo juos bausti. Provincijoje klesti nedarbas, žmonės gyvena skurdžiai, tad baudos daugelį dar labiau sužlugdytų ir visiškai nuskurdintų.

Betgi lengva pasakyti, užtai sunku padaryti. Kad ir labai norėdami, kad ir kaip stengdamiesi, seniūnai negalės tinkamai atlikti jiems priskiriamų baudėjų funkcijų. Visų pirma, baudžiant žmogų už atitinkamą pažeidimą, tam reikės ir atitinkamų žinių, ir priemonių. Girtumo vien iš kvapo nenustatysi, tam tikslui reikėtų turėti testuotus, atitinkamą patikrą praėjusius alkotesterius. O kiek seniūnų tokius prietaisus turi? (Turgavietėse ar prekybos tinkluose pardavinėjami mėgėjiški alkoholio matuokliai netinka.) Ar sugebės seniūnas nustatyti prekybos, Kelių eismo, žvejybos, medžioklės taisyklių ir kitokius pažeidimus, jeigu nėra tos srities specialistas? Ir ar pakaks kvalifikacijos, teisinių žinių tinkamai užpildyti protokolus? Privėlus klaidų, netinkamai apiforminus protokolą, pernelyg įsijautus į prievaizdo vaidmenį paskui ilgai ir nuobodžiai savo tiesas gali tekti įrodinėti teismuose.

Vienu žodžiu, išplėstos teisės bausti žmones ne palengvins, bet tiktai apsunkins seniūnų darbą. Todėl niekas per daug ir neskuba vykdyti to ANK, nenori tapti uoliais kodekso vykdytojais, gyventojų baudėjais.

1503 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.