Home » Projektų archyvas » Užpalių biblioteka – bendruomenės centras

Užpalių biblioteka – bendruomenės centras

Užpalių biblioteka – bendruomenės centras

.

Jurgita MARKŪNAITĖ

Utenos rajone, Užpaliuose, šiuo metu gyvena apie 770 žmonių. Kiek mažiau nei pusė jų – apie 320 – yra Užpalių bibliotekos skaitytojai. Biblioteka įsikūrusi Užpalių gimnazijoje, tai labai patogu čia besimokantiems vaikams, tačiau bibliotekos paslaugomis naudojasi ne tik jie – didesnė dalis skaitytojų yra vyresni nei mokyklinio amžiaus žmonės.

Skaito įvairią literatūrą

Užpalių bibliotekoje dirba dvi bibliotekininkės – Vida Juškienė ir Irena Šliogerienė. Abi lyg susitarusios pasakoja, kad mažo miestelio skaitytojų poreikiai nesiskiria nuo didesnių miestų ir žmonės čia taip pat nori naujų ir įdomių knygų. „Mažieji itin mėgsta komiksus, pasakas. Dabar ypatingai populiarios knygos – Linos Žutautės „Kakė Makė“ ir Anos Kasali „Peliukas Lukas“. Šiek tiek vyresni vis dar labai noriai skaito Vytauto Račicko knygas, ypač po paties rašytojo apsilankymų bibliotekoje. Paaugliai jau praėjo „Hario Poterio“ bangą ir dabar kurį laiką tarp populiariausių yra J. Flanagano „Žvalgo mokinys“ bei K. Paolinio „Eragonas“. O suaugusieji skaito labai įvairiai: nuo istorinių knygų ir enciklopedijų iki detektyvų ir meilės romanų. Tiesa, pastaruoju metu mažėja poreikis meilės romanams ir žmonės po truputį atranda didesnę vertę turinčias knygas“, – pasakoja Vida Juškienė.

Irena Šliogerienė teigia, kad keičiasi ir skaitytojų bruožai. „Jeigu anksčiau ateidavo žmonės ir prašydavo patarimo, ką įdomaus būtų galima perskaityti, tai dabar vis dažniau ateina su tiksliu sąrašėliu, kokių knygų jiems reikia.“ Jos kolegė priduria, kad kartais nutinka, jog norimos knygos bibliotekoje nėra. „Tokiais atvejais mūsų biblioteka turi galimybę naudodamasi bendra LIBIS sistema rezervuoti reikalingą knygą iš A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos ir ją atsivežus perduoti pageidavusiam skaitytojui. Būna ir taip, kad knygą vežame tiesiai į namus: jos rezervacijos laikas ribotas, todėl norime, kad skaitytojas pageidaujamą knygą gautų kuo greičiau.“

Darbuotojos džiaugiasi, kad biblioteka turi ne tik gausią knygų bazę, tačiau gauna 25 periodinių leidinių prenumeratas, apie 20 laikraščių. „Iš kultūros fondo kiekvieną mėnesį papildomai parsivežu įvairių leidinių, pavyzdžiui, „Kultūros barus“, kuriuos skaito tik tam tikra auditorija, tačiau ir tokie kultūriniai žurnalai yra labai reikalingi ir laukiami“, – džiaugiasi V. Juškienė.

Bibliotekininkės pripažįsta, kad pas jauną skaitytoją knygai reikia atrasti kelią, nes šiais laikais spausdinti leidiniai nebėra tokie įdomūs. Dėl šios priežasties darbuotojos stengiasi sugalvoti, kaip jaunus žmones paskatinti skaityti. Vienas iš tokių būdų – praėjusiais mokslo metais mokykloje organizuotas konkursas „Daugiausiai skaitanti klasė“, kuriame dalyvavo visos Užpalių gimnazijos klasės. Nugalėtojams buvo pažadėti prizai, kurie tapo išties didele paskata ne tik skaityti ir dažniau užsukti į biblioteką, bet ir atsivesti draugų. „Pradinių klasių grupės nugalėtojai trečiokai turėjo jiems labai patikusią muiliukų gaminimo pamokėlę, o vyresnių klasių nugalėtojai septintokai keliavo į žygį su baidarėmis“, – šaunią idėją prisimena bibliotekininkės. Į žygį plaukė visa septintokų klasė, net ir tie, kurie skaitė mažiau. Bibliotekininkės tikisi, kad tai paskatins ir mažiau skaitančius ir jie ims rodyti iniciatyvą, nes atras dar vieną skaitymo naudą.

 

img_0014

Užpalių bibliotekininkės – Vida Juškienė ir Rena Šliogerienė / Jurgitos Markūnaitės nuotraukos

 

Vasara – permainų laikas“

Mokslo metų laiku bibliotekoje netrūksta ūžesio: be nuolatinių miestelio skaitytojų kiekvieną darbo dieną čia gausu mokinių, kurie į biblioteką užsuka tiek per pertraukas, tiek per laisvas pamokas. Mokiniai čia ateina ir pailsėti, ir paskaityti, ir pasimokyti, ir pažaisti. Būna, kad vaikams tenka ilgokai laukti autobuso į namus, o bibliotekoje jie atranda įdomių užsiėmimų, patogiai pritaikytas erdves, todėl laikas neprailgsta.

Tačiau Užpalių bibliotekos darbuotoja V. Juškienė pasakoja, kad nuo sezoniškumo priklauso ir skaitytojų ratas. Jos teigimu, vasarą biblioteka kitokia ir skaitytojais, ir šurmuliu. „Vasaros atostogų metu stipriai pasikeičia auditorija, nes mūsų mokiniai išvažiuoja kažkur atostogauti, tačiau į miestelį pas draugus ar giminaičius iš kitų kraštų atvyksta žmonės, kurie ateina į biblioteką ir nori skaityti, ieško knygų. Tai, aišku, nėra masiški srautai, tačiau pasikeitimai tikrai jaučiasi.“

Į biblioteką – ne tik skaityti, bet ir mokytis

Daugelis supranta, kad šiandieninėje bibliotekoje vien knygų jau nepakanka. Tam, kad pritrauktų ir sudomintų kuo daugiau žmonių, bibliotekoje nuolat vyksta įvairūs mokymai ir edukaciniai susitikimai. V.Juškienės teigimu, ypač reikalingi yra kompiuterinio raštingumo mokymai. „Prieš keletą metų prasidėję ir vis dar besitęsiantys mokymai leido mokyti gyventojus nuotraukų redagavimo paslapčių, naudotis tinklaraščiais, saugumo internete, o ypač – socialiniuose tinkluose. Apie tai labai daug stengėmės kalbėtis su vaikais. Suaugusiems svarbiau buvo pramokti kompiuterinio raštingumo pradmenų, taip pat išgirdome poreikį mokytis naudotis internetu ir informacijos paieškos sistemomis, todėl rengėme tokio pobūdžio mokymus.“

Pasak I. Šliogerienės, bibliotekos darbuotojos stengiasi išsiaiškinti, kas bibliotekos lankytojams būtų naudinga. „Klausiame, ko žmonės nori išmokti, kas jiems atrodo reikalinga. Todėl pagal poreikį stengiamės pritaikyti ir organizuojamus mokymus. Kartais susiduriame su išteklių problemomis, nes ne visada gauname finansavimą norimiems projektams, tačiau stengiamės rasti ir įvairesnių būdų, pavyzdžiui, mokymus veda pati Vida arba gimnazijoje dirbantis informacinių technologijų mokytojas Arūnas Pranaitis.“

Biblioteka – kultūros stotelė

Užpalių bibliotekoje organizuojami įvairūs renginiai – taip išnaudojamos visos bibliotekos erdvės bei pritraukiami įvairių poreikių ir sričių žmonės. „Neseniai organizavome karpinių mokymus, kuriuos vedė Odeta Bražėnienė. Rengėme dekupažo, ebru, piešimo ant šilko, tapybos akriliniais dažais, vilnos vėlimo, skiautinių, sagių gamybos užsiėmimus. Visi šie užsiėmimai atranda žmones, kuriems tai yra artima, priimtina, ir jie ateina į biblioteką gerai praleisti laiko“,– teigia V. Juškienė.

I. Šliogerienė pristato dar vieną bibliotekos lankytojų iniciatyvą – suaugusių moterų kolektyvą „Geras skonis“. Moterys renkasi kartą per mėnesį, aptarinėja perskaitytas knygas, taip pat prisideda prie įvairių bibliotekos renginių, juose dalyvauja ir pačios vykdo įvairias akcijas. „Kartu su biblioteka šis kolektyvas prieš kiekvienas Kalėdas gamina atvirukus, kuriuos nuveža vienišiems senyvo amžiaus žmonėms. Kiekvienais metais pasirenkame skirtingą piešimo techniką, piešiame atvirukus, užrašome gražius linkėjimus ir savo rankų darbo atvirukus išnešiojame žmonėms. Tai jau tapo tradicija, todėl žmonės žino, kad gaus atviruką, ir laukia.“

img_0040

Vaikai bibliotekoje žaidžia stalo žaidimus

 

Renginių išlaidas padengia biblioteka

Abi bibliotekininkės pasakoja apie renginių bei įvairių mokymų gausą bibliotekoje ir vis prasitaria, kad norėtų visko dar daugiau, tačiau ne visada pavyksta gauti reikiamų lėšų. O juk kiekvienas renginys, kai nori, kad atvyktų specialistas, kuris gali kažko išmokyti, kainuoja.

Žmonės ateina į nemokamus renginius ir turi galimybę kažką išmokti, sužinoti, pamatyti, o biblioteka turi sumokėti atvykusiam lektoriui ar pranešėjui už jo atliktą darbą. „Biblioteka negauna jokio finansavimo iš kitų įstaigų. Iš centrinės A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos esame aprūpinti knygomis bei gauname norimų periodinių leidinių prenumeratas, tačiau įvairiems mokymams ir užsiėmimams pinigų turime prasimanyti patys. Rašome projektus, tai yra pagrindinis mūsų finansų šaltinis: per metus pateikiame apie penkias paraiškas ir vidutiniškai trys iš penkių būna patvirtintos bei gauna finansavimą“, – pasakoja bibliotekininkė V. Juškienė.

Bibliotekininkės – psichologės

Į biblioteką užsuka žmonės, turintys skirtingus poreikius. Jeigu vienam užtenka paprasto detektyvo, tai kitam reikia enciklopedijos. Bibliotekininkė I. Šliogerienė teigia, kad yra skaitytojų, kurie turi ir labai specifinių poreikių. „Vienas vyras ateidavo skaityti tik tokių knygų, kurios susijusios su astronomija. Daugiau niekas jo nedomino, tik astronomijos tema. Jis buvo tikras fanatikas. Turime dar vieną skaitytoją, kuri skaito daug, labai įvairią literatūrą ir viską išsirašinėja. Turi užrašus, kuriuos pildo, ir dar bibliotekininkėms pataria, kurios knygos labai geros. Dar vienas vyras skaito rimtas istorines knygas, susijusias su politika bei pasauliniais karais.“

Darbuotojos prasitaria, kad biblioteka kartais teikia daug platesnes paslaugas, nei kas nors galėtų įsivaizduoti. „Vieno renginio metu į biblioteką užsuko moteris, kuri norėjo pasiskųsti, kad nutrūko kaimynų šuo. Biblioteka buvo artimiausia įstaiga, todėl moteris čia ir atėjo, – prisimena V. Juškienė. – Kartais žmonės ateina ir išsikalbėti, pasipasakoti. Kiekvienas turi kuo pasidžiaugti ar pasiguosti, todėl ieško bendraminčių ir bibliotekoje.“ Bibliotekininkės teigia, kad supranta, kodėl taip yra, ir stengiasi kiekvienam padėti, išklausyti ir patarti, nes norisi, kad iš bibliotekos kiekvienas išsineštų tik teigiamas emocijas.

img_0026 img_0008 img_0002 img_0030 img_0044 img_0051

1299 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.