Home » Kultūra » „Laužo šviesa“ nuskambėjo Ilzenbergo dvare

„Laužo šviesa“ nuskambėjo Ilzenbergo dvare

„Laužo šviesa“ nuskambėjo  Ilzenbergo dvare

.

Daiva ČEPĖNIENĖ

Rugsėjo 3 dieną minios žmonių plūdo į Rokiškio rajone, Juodupės seniūnijoje neseniai atkurtą, 500 metų istoriją skaičiuojantį Ilzenbergo dvarą. Renginiai čia vyko ištisą dieną. Norintieji daugiau sužinoti apie dvarą galėjo leistis į ekskursijas po dvaravietę su gidais ar tiesiog pasivakščioti po parką, užimantį 10 hektarų teritoriją, tiltu nukeliauti į legendomis apipintą Meilės salą. Svečiai atvykę į Ilzenbergo dvaro atidarymo šventę galėjo paskanauti gurmaniškų patiekalų ar krautuvėlėje įsigyti Ilzenbergo biodinaminiame ūkyje užaugintų produktų. Mažieji dvaro svečiai žiūrėjo Bajorų lėlių teatro spektaklį „Kvaila žąsis“. Muzikines improvizacijas dvaro lankytojams dovanojo Rokiškio R. Lymano muzikos mokyklos bendruomenė. Vakare vyko oficialus dvaro atidarymo renginys į kurį rinkosi Lietuvoje žinomi turizmo, mados pasaulio žinovai, vietos valdžios, politikos, verslo atstovai. Renginį Ilzenbergo dvare vainikavo po atviru dangumi vykęs muzikos grando Andriaus Mamontovo koncertas, kuriame skambėjo legendinė „Laužo šviesa.“

Ilzenbergo dvaro rekonstrukcija vyko 5 metus. Čia jau trečius metus harmonijoje su gamta veikia įkurtas biodinaminis ūkis.  Nuo šiol šio dvaro durys atviros visiems tiek Lietuvos, tiek užsienio svečiams. Čia planuojama rengti koncertus, šventes, ekspozicijas, stovyklas vaikams.

Dvaro rūmus pašventino Panevėžio vyskupijos vyskupas ordinaras Genadijus Linas Vodopjanovas.

Į dvaro atidarymą atvyko baronų Orgies-Rutenberg šeimos šeštos kartos palikuonis. Dėkojo už pakvietimą dalyvauti atkurto dvaro atidarymo šventėje linkėjo klestėjimo ir įteikė naujajam dvaro šeimininkui baronų Orgies-Rutenbergų giminės herbą su sąrašu dar XVIII amžiuje šiame dvare gyvenusių žmonių vardais.

Rokiškio meras Antanas Vagonis sakė sveikinimo kalbą dvaro šeimininkams ir susirinkusiems svečiams jausdamas gėdą dėl neasfaltuoto kelio ruožo vedančio iki dvaravietės, tačiau džiaugėsi atvykusiais pasidžiaugti sugrįžtančia rūmų kultūra ir linkėjo, kad ši vieta taptų lankoma, o čia atvykę pajustų kas yra sveikas gyvenimas, sveikas maistas. Meras A. Vagonis juokavo, kad investicija į dvaro atkūrimą yra gera investicija, kuri neduos dar pelno ateinančius 20 metų.

img_0014

Ilzenbergo dvaras / Daivos Čepėnienės nuotraukos

Lietuvos kultūros departamento prie Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė ir Lietuvos nekilnojamo turto plėtros asociacijos direktorius Mindaugas Statulevičius dvaro savininkui V. Barakauskui įteikė sertifikatą. Įteiktas sertifikatas patvirtina, kad autentiškai atkurtas kultūros paveldo objektas, pritaikant šiuolaikinėms reikmėms stiprina Šiaurės Lietuvos kultūrinį ir ūkinį potencialą.

Vienintelis Baltijos šalyse

Ilzenbergo dvarą 2003 metais įsigijo dabartinis savininkas Vaidas Barakauskas. Pirmiausiai atkūrė ne patį dvarą, tačiau įkūrė biodinaminį ūkį. Šis įvykis, kaip pasakojo dvaro gidė Jandra, sukėlė nemenką šurmulį Rokiškio rajone. Buvo kalbama, kad kuriant tokį ūkį švaistomos Europos Sąjungos lėšos. Tačiau šio dvaro savininkas, susipažinęs su pusę amžiaus menančia dvaro istorija ir sužinojęs, kad kadaise čia buvęs vokiškas ūkis, garsėjęs aukštais standartais produktų kokybei ir pačiam auginimo procesui, panoro visa tai atkartoti. Palaipsniui buvo atstatyti dvarui priklausantys pastatai, kurių yra net 35. Ilzenbergo dvare jau trečius metus harmonijoje su gamta veikia įkurtas biodinaminis ūkis, kuriame 8 cechai. Ūkyje auginamos javų kultūros, malami miltai kepama duona ir kiti patiekalai. Taip pat auginami mėsiniai galvijai, karvės, avys, žąsys. Daržovės auginamos atsižvelgiant į mėnulio ciklus, tręšiamos natūraliomis iš augalų, gyvulių mėšlo ir kvarcinio smėlio pagamintomis trąšomis. Dvaro ūkiui priklauso apie 500 hektarų žemių. Tai vienintelis dvaras Baltijos šalyse, kuriame atkurtas ne tik pats dvaras, kaip lankomas objektas, bet jame vykdoma ir biodinaminio ūkio veikla. Čia nevykdoma masinė produktų gamyba, viską savo rankomis gamina ūkyje dirbantys darbininkai. Per pastaruosius metus čia apsilankė apie 15 000 lankytojų panorę susipažinti su dvaro istorija, kraštovaizdžiu. Nuo šiol ir paties dvaro durys atviros visiems tiek Lietuvos, tiek užsienio svečiams. Čia planuojama rengti koncertus, šventes, ekspozicijas, stovyklas vaikams.

img_0010 img_0026 img_0005 img_0009

img_0068 img_0001

img_0029 img_0034 img_0049 img_0046 img_0057 img_0059 img_0060 img_0061 img_0064

646 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.