Home » Projektų archyvas » Klebonas kvietė švęsti išmintingų žmonių dieną

Klebonas kvietė švęsti išmintingų žmonių dieną

Klebonas kvietė švęsti išmintingų žmonių dieną

.

Kristina SAKAITĖ

Utenoje Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena minima antrą kartą. Jos išvakarėse, šeštadienį, senjorai į „Saulės“ gimnazijos salę rinkosi ne bėdomis dalintis. Utenos maltiečių grupė ir rajono neįgaliųjų draugija garbaus amžiaus uteniškius kvietė į šventinę popietę.

Ragino nenustoti stebėtis

Utenos Kristaus Žengimo į Dangų klebonas Kęstutis Palepšys susirinkusiuosius ragino nenustoti stebėtis ir „perkrikštijo“ pagyvenusių žmonių dieną į išminties. „Kas yra gyvenimas? Filosofai apie tai yra surašę daug apmąstymų, apibrėžimų, padarę įžvalgų. Bet paprastai galima sakyti, kad gyvenimas yra ėjimas. Su daugybę sustojimų, susitikimų, įvairiausių patirčių. Tai ir yra gyvenimo turinys. Jūs turite ką pasakyti, nes sukaupėte daug patirties, o patirtis visada ugdo išmintį. Ši diena nuostabi tuo, kad galime dalintis ta patirtimi. Gal nelabai gražiai skamba žodis „pagyvenęs“. Tai tik žodžiai, bet aš siūlyčiau pavadinti tai išmintingų žmonių diena. Norėčiau palinkėti visiems, kad nenustotume stebėtis, džiaugtis ir dalintis“, – kalbėjo klebonas.

Susirinkusieji klausėsi dainavimo studijos „Decima“ mergaičių trio, kapelos „Gija“, sudeikiečių „Seliavytės“, vokalinio instrumentinio ansamblio „Vyturiai“ koncerto. Dalyvavo loterijoje ir buvo apiberti įvairiais prizais: dekupažo rinkiniais, laikraščio prenumeratomis, į loterijos laimėtojų rankas keliavo ir medaus bei uogienės stiklainiai, picerijų kuponai, Utenos visuomenės sveikatos biuro padovanoti atšvaitai ir kt.

Veiklos pakanka

Energija trykštantys liaudiškos muzikos kapelos „Gija“ atlikėjai – vieni iš šventės dalyvių. Patys dainavo ir kitų klausėsi, o per pertraukėlę spėjo papasakoti, kad jų kapelos muzikantų amžius – nuo 50-ties iki 65-erių. Tiesa, visiškai neseniai vidurkį numušė 19-metis armonikierius Mindaugas Didžiokas, šiemet liaudies kūrybos atlikėjų konkurse „Tramtatulis“ laimėjęs antrą vietą kaip geriausias muzikantas ir įsiliejęs į „Gijos“ senbuvių gretas. Kapelos vadovė Nijolė Grigienė ir atlikėja Gintautė Burneikienė neslepia, kad į „užklasinę“ veiklą naujus žmones – besimokančius, dirbančius ir jau baigusius profesinę karjerą – pritraukti sunku. Lygiai taip pat sunku muzikavimo būtų atsisakyti liaudies kūrybos puoselėtojams. Pašnekovės sako, kad kapela skaičiuoja jau trečią dešimtmetį, ką tik susibūrusi ji vadinosi „Vygė“, tuomet jai vadovavo a. a. Kęstutis Čiauška. Mirus vadovui, neišsiskirstė. „Gijos“ atlikėjai iki šiol dainuoja jo sukurtas dainas, klausytojų labiausiai pageidaujamos – „Prie gintaro jūros“, „Vilties linkiu“ ir kt.

Kapeloje nuo 2000-ųjų dainuojanti dabartinė vadovė N. Grigienė, dirbanti vaikų lopšelyje-darželyje „Šaltinėlis“ priešmokyklinio ugdymo pedagoge, sako, kad kapeloje susirinkę visi tie, kurie nori skleisti lietuvišką dainą. „Nesinori sėdėti užsidarius namuose. Susibūrę mes neskubame skirstytis. Ir darželyje su vaikais liaudiškas dainas mokomės dainuoti. Man gera dainuoti, mama visą gyvenimą dainavo, gal tai persidavė“, – pasakoja N. Grigienė.

Kapelos muzikinės kelionės driekėsi nuo Deltuvos iki Slovakijos. Savo dainas atlikėjai įrašė į kompaktinį diską pasinaudoję 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio parama. Už tą pačią paramą ir savo lėšomis siūdinosi tautinius kostiumus.

G. Burneikienė tautinį kostiumą „paveldėjo“ iš Utenos alaus daryklos etnografinio ansamblio. Nuo 1978 m., kuomet pradėjo dirbti alaus kombinate, koncertuodavo su šiuo ansambliu. Dabar G. Burneikienė ne tik dainuojanti, bet ir dirbanti pensininkė. „Vyturių“ mokykloje „dirbu“ skambučiu“, – juokiasi kapelos entuziastė, o paklausta, ar Utenoje trūksta veiklos vyresniems žmonėms, turi griežtą nuomonę: kas nori, randa, yra Trečiojo amžiaus universitetas, gali visko mokytis: šokti, dainuoti, piešti ar megzti. Čia kaip ir mokiniai – vieni kelis būrelius lanko, o kitiems niekas neįdomu.“

Dėl mažų pajamų jaučiasi nesaugūs

Utenos rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkė Sandra Ragaišytė, šiais metais prisidėjusi prie renginio organizavimo, atkreipė dėmesį, kad švenčių brandesnio amžiaus žmonėms nėra daug. „Tokių renginių, kuriuose būtent pagerbiami senjorai, pasirinkimas mažas, brandesnio amžiaus žmonės jaučiasi neįvertinti. Norime dar kartą parodyti senjorams, kad jie nėra nustumti į šoną.“ Paklausta, kuo šventė senjorams skiriasi nuo šventėms ne senjorams, pašnekovė sako, kad buvo stengiamasi parinkti atitinkamą muziką, tačiau nebuvo orientuojamasi vien į kapelas, norėjo, kad klausytojai išgirstų ir vaikų atliekamas dainas.

Tai, kad baigę profesinę karjerą vyresnio amžiaus žmonės tarsi atsiduria pažeidžiamųjų grupėje, anot S. Ragaišytės, pirmiausia lemia finansai. „Mūsų senjorų pensijos baisiai mažos ir žmonės jaučiasi nesaugūs, įsitempę, nevisaverčiai. Nuolat skaičiuodami pinigėlius, jie negali atsipalaiduoti. Todėl ir norisi juos dažniau pakviesti į renginius „už ačiū“.

Į Utenos rajono neįgaliųjų draugiją gali ateiti ir garbaus amžiaus žmonės, nebūtinai turintys negalią, tačiau pirmininkė pastebi, kad žmonės vis tik pasyvokai išnaudoja jiems siūlomas galimybes. Didžiausias poreikis – socialinėms paslaugoms, pagalbai namuose, o sunkiausia žmones paskatinti įvairiai veiklai, mokomiesiems užsiėmimams. Išimtis – kelionės. Pastaruoju metu draugija dažnai išsiruošia į pažintines ekskursijas. Spalio mėnesį laukia kelionė į Anykščius – su edukacinėmis programomis, muziejų lankymu. Senjorai taupo – kelionė kiekvienam kainuos po 10 Eur.

Kas ketvirtas Utenoje – pensinio amžiaus

Statistiniais duomenimis, Utenos rajone iš 40 tūkst. gyventojų daugiau nei 9 tūkst. – pensinio amžiaus. 1,5 tūkst. pensininkų turi specialiųjų poreikių, jiems reikalinga ypatinga priežiūra. Paskaičiavimai pasauliniu mastu dar įspūdingesni: numatoma, kad iki 2030 m. pagyvenusių žmonių (vyresnių kaip 60-ties) pasaulyje padaugės iki 56 proc., t. y. daugiau kaip 1,4 mlrd. Spalio 1-ąją Jungtinių Tautų iniciatyva minima Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena. Šiais metais siekiama paskatinti vyresnio amžiaus žmones aktyviau dalyvauti visuomeniniame gyvenime, sudaryti galimybes jiems saugiai naudotis sveikatos priežiūros, teisinėmis ir finansinėmis paslaugomis, turėti reguliarias pajamas, sudaryti sąlygas vyresnio amžiaus žmonėms naudotis naujausiomis technologijomis, gauti informaciją, galimybę šviestis ir mokytis visą gyvenimą.

 

dsc_0263 Uteniškiai Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną minėjo su šokiais ir dainomis / Kristinos Sakaitės nuotraukos dsc_0234 dsc_0153 dsc_0156 dsc_0160 dsc_0163 dsc_0165 dsc_0164 dsc_0172 dsc_0171 dsc_0177 dsc_0183 dsc_0166 dsc_0210 dsc_0238 dsc_0259 dsc_0239 dsc_0250 dsc_0169 dsc_0225 dsc_0221 dsc_0205 dsc_0237 dsc_0194 dsc_0200 dsc_0217 dsc_0227 dsc_0216 dsc_0206 dsc_0230 dsc_0262 dsc_0203 dsc_0258 dsc_0265 dsc_0268 dsc_0269

2712 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.