Home » Nelaimės » Kapinių tvarkyti atvykusią anūkę pribloškė išniekintas senelių kapas

Kapinių tvarkyti atvykusią anūkę pribloškė išniekintas senelių kapas

Kapinių tvarkyti atvykusią anūkę pribloškė išniekintas senelių kapas

.

 

Kristina SAKAITĖ

Prieš Vėlines tvarkyti giminaičių kapo į Utenos senąsias kapines atvykusi vilnietės Dalia Pinkevičienė buvo šokiruota – 40 metų ten stovėjęs kryžius buvo išluptas iš dviejų šlifuoto akmeninio paminklo plokščių. Šiuo metu policijoje dėl pagrobto kryžkalystės dirbinio vyksta ikiteisminis tyrimas. Pareiškime policijai už išluptą kryžių nukentėjusioji įvardijo patyrusi 3000 Eur žalą.

Į redakciją kreipusis moteris teigė, kad patyrė didžiulę moralinę žalą – nepalyginamai didesnę už materialinį nuostolį.

Dalia sako negalinti šio įvykio papasakoti net savo motinai, kurios tėvai palaidoti išniekintame kape. Garbaus amžiaus moteriai žinia apie vagystę būtų per didelis sukrėtimas.

„Artėjant Visų Šventųjų dienai, spalio 19-ąją atvažiavome tvarkyti kapą. Kadangi esame vilniečiai, į kapines atvykstame nedažnai, 3–4 kartus per metus. Utenoje palaidoti mano seneliai, kurie čia gyveno. Mano mama mokėsi Utenos gimnazijoje, ji yra diplomuota architektė, pati tą kryžių nupaišė, surado restauratorių. Kryžius buvo pastatytas 1978 m. Įsivaizduokite, tai buvo tarybiniai laikai, o kryžius iškaltas su tautiniais motyvais. Kryžius išvaizdus, tai meno dirbinys, tik per laiką patamsėjo, – pasakojo D. Pinkevičienė. – Man labai skaudu ir pikta dėl to, kas įvyko. Mamai 84-eri, jos sveikata prasta, tad negalėjome net pasakyti apie vagystę, nes tai būtų ją pribaigę.“

Pašnekovė piktinasi, kad 40 metų stovėjęs kryžius, atlaikęs net vario karštinę, ilgapirščius paviliojo būtent dabar. Ji nemano, kad restauruotu kryžiumi susigundė meno mėgėjas. Spėlioja, kad tai bus greičiau degradavusio žmogaus, gal net ne vieno, darbas.

Vandalai darbavosi su specialiais įrankiais, matyt, tam ruošėsi iš anksto, prieš tai apsižiūrėjo kapines. Norėdami kryžių priduoti į metalo supirktuvę, turėjo jį ir supjaustyti. „Tai negalėjo būti impulsyvus kažkokio bomžo poelgis. Policija įtaria, kad tai galėjo būti žmogus, kuriam greitai prireikė 20 ar 30 eurų…“ – spėlioja pašnekovė. Vagystė galėjo būti įvykdyta žymiai anksčiau, nes kapinėse Vilniaus universitete paskaitas skaitanti moteris, kaip minėta, apsilanko nedažnai.

Ji nesitiki, kad kas kompensuos materialinę ar moralinę žalą. „Buvo toks jausmas, kad Aukštaitijoje turiu šaknis, mano seneliai ir tėvai iš čia kilę, ir kai randi tokį vaizdą, yra labai skaudu“, – „Utenos apskrities žinioms“ pasakojo moteris.

Pašnekovė sako, kad ieškos kalvio meistro, kuris būtų „prie meno“ ir galėtų nukaldinti kitą kryžių ant senelių kapo. „Tokio paties kryžiaus tikrai nepadarysime, tai ne mūsų kišenei, ir, pasirodo, negali statyti tokios vertės daikto kapinėse. Kaldinsime geležinį, nebe iš vario. Geležis ne toks kalus metalas, todėl toks gražus kryžius nesigaus, jis rūdys, bet kol kas toks mūsų planas“, – sako D. Pinkevičienė. Anksčiau ji sako negirdėjusi apie vandalizmo atvejus šiose kapinėse, tačiau vietoje sutiktas žmogus jai sakęs, kad čia apsilanko briedžiai, stirnos…

„Man norisi, kad žmonės būtų bendruomeniškesni, pastebėtų, kas vyksta aplinkui“, – sako savo istorija pasidalijusi pašnekovė.

20171023_125849

Išlupus kryžių, liko tik paminklinės plokštės / Kristinos Sakaitės nuotraukos

 

Padėjo išaiškinti keturkojes vandales

Utenos naująsias ir senąsias kapines prižiūri vienas žmogus. Alvyda Indrašienė kapinių prižiūrėtoja dirba jau 10 metų. Ji pabrėžia, kad būtent prižiūrėtoja, o ne sarge. Kitaip tariant, tenka grėbti lapus, šluoti, o ne vagis gaudyti. Pirmadieniais, trečiadieniais ir penktadieniais iki 15 val. moteris darbuojasi kapinėse šalia senosios bažnyčios, o porinėmis darbo dienomis prižiūri naująsias kapines Padbuožėje. „Dėl išluptų kryžių niekas nesikreipė, būtų net sunku pastebėti, kad jie dingo, juk kiekvienos kapavietės kasdien neapžiūrim, bet tekdavo matyti gėlių vagysčių pėdsakų. Tik pasodina pavasarį našlaites – jau išneštos! Lieka tik skylutės“, – pasakojo A. Indrašienė. Moteris sako apie tokius atvejus iš pradžių pranešdavusi policijai, paaiškėjo, kad tokia informacija nieko verta – dingusia nuosavybe rūpinasi tik savininkas. Kur žydi nuo kapų pavogtos gėlės, prižiūrėtoja tik spėlioja: gal žmonės neša į turgų parduoti?

Vandalizmo atvejų pasitaiko daugelyje kapinių, ne išimtis ir šios, šalia Vytauto aikštės. Vieną antkapius išvarčiusį niokotoją policija nustatė labai greitai, mat šis kapinėse paliko… švarką. Padauginęs tauriųjų gėrimų ir pernakvojęs kapinėse, vyras nesiginčijo dėl savo „nuopelnų“ ir greitai atstatė padarytą žalą.

Kapinių prižiūrėtoja juokauja prieš porą metų policijai padėjusi nustatyti dar vienus vandalus – mirusiuosius lankantys artimieji vis rasdavo išvartytas žvakes, išraustas ir aplinkui išmėtytas gėles. Paaiškėjo, kad amžino poilsio vietoje siautėja keturkojai vandalai – kiaunės. Jos čia įjunko po to, kai kapinėse nupjovė du senus klevus. A. Indrašienė sako daugiau žvėrių senosiose kapinėse nemačiusi, o štai į naująsias, esančias miškų apsupty, dažnai ateina stirnos, atliuoksi kiškiai.

Išgirdusi paskutinį klausimą „Ar kapinėse vaidenasi?“, kapinių prižiūrėtoja pratrūksta juoktis: „Ne, nesivaidena, aš esu tokio nusiteikimo žmogus, kad man nesimato to, ko nėra, ir netikiu kvailom

iliuzijom.“

20171023_125844

Užkliūva ir už medžių

Utenos Kristaus Žengimo į dangų parapijos klebonas Kęstutis Palepšys sako pirmą kartą girdintis apie vandalizmo atvejį šalia bažnyčios esančiose kapinėse. Jau penkerius metus šioje parapijoje tarnaujantis dvasininkas prisimena, kad ankstesnėse parapijose Pasvalyje, Rokiškyje tokių chuliganiškų išpuolių pasitaikydavo, kapinėse būdavo išvartomi antkapiai. „Prieš porą metų ir mums teko kreiptis į policiją – šventoriuje buvo nulaužtas medelis. Sunku pasakyti, ar tokie poelgiai būna spontaniški, ar apgalvoti, nes surasti tuos žmones labai sunku“, – sakė K. Palepšys.

img_6575

Taip atrodė pavogtas kryžius / D. Pinkevičienės asmeninio albumo nuotrauka

20171023_125310

2033 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.