Home » Projektų archyvas » Dusetų kultūros ir meno mekos skleidžiama šviesa negęsta

Dusetų kultūros ir meno mekos skleidžiama šviesa negęsta

Dusetų kultūros ir meno mekos skleidžiama šviesa negęsta

.

 

Daiva ČEPĖNIENĖ

Jau nuo 2012 metų, kai Dusetose duris atvėrė naujas, modernus, 1,3 tūkstančio kvadratinių metrų užimantis Kultūros centras su įrengta 250 vietų koncertine sale, miestelyje kultūrinis gyvenimas pasidarė dar aktyvensis. Po kultūros centro stogu įsikūrusi ir Dusetų dailės galerija. Kartu šios įstaigos pasivadino kiek neįprastai – Kultūros centras Dusetų dailės galerija, ir kultūros šviesą skleidžia ne tik miestelio žmonėms, bet ir gausybei čia apsilankančių svečių iš Lietuvos ir užsienio šalių. Anot Dusetose veikiančios 6-tus gyvavimo metus skaičiuojančios kultūros ir meno mekos vadovo Alvydo Stausko, čia gyvenimas verda dviem kryptimis: galerinė veikla ir kultūros centro veikla. Čia vyksta parodų organizavimas, garsių šalies menininkų susitikimai, plenerai ir kita meninė veikla.

„Vienintelis regiono kultūros centras, į kurį tiek investuota“

Anot Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktoriaus A. Stausko, idėjai Dusetose statyti naują Kultūros centrą, atsiėjusį apie 8 mln. tuometinės valiutos litų, pritarė ne tik bendruomenė, vietos valdžia, bet ir atsakingi ministerijų atstovai. Turbūt nepritarti ir negalėjo, juk Dusetos išaugino begalę žinomų ir garsių meno atstovų. Dalis jų, garsindami Dusetas, pasklido po Lietuvą ar net už jos ribų, dalis iki šiandienos pasiliko dirbti ir kurti Dusetose. „Mes vienintelis regione esantis kultūros centras, į kurį buvo tiek investuota.
Visgi Dusetos turi miesto statusą, taigi sprendžiant šio kultūrinio objekto būtinumo klausimą tai galėjo būti vienas iš lemiančių veiksnių. Kitas veiksnys – iki tol nuo 1995 metų veikusi Dusetų dailės galerija, kuri glaudėsi miesto seniūnijoje esančios nedidelės salės patalpose ir kuriai tikrai reikėjo didesnės erdvės“, – kalbėjo A. Stauskas.

img_0064

Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas galerijos erdvėse, kur eksponuojama tekstilės paroda „Tradicija ir dabartis. Tautinio ornamento interpretacija šiuolaikinėje tekstilėje“ / Daivos Čepėnienė nuotraukos

13 kolektyvų, kurių vadovai atlieka ir kultūros „atašė“ pareigas

Šiuo metu Kultūros centre Dusetų dailės galerijoje dirba 20 žmonių, 2 iš jų atsakingi už Dailės galerijos veiklą, kiti rūpinasi Kultūros centro reikalais. Pastarajame veikia 13 meninių kolektyvų. Daugumai jų vadovauja ilgametę patirtį turintys nusipelnę kultūros srities darbuotojai. Moterų choro „Versmyna“ ir ansamblio „Svaja“ vadovė mokytoja Janina Kaškauskienė su kolektyvais dalyvauja Dainų šventėse, įvairiuose festivaliuose, konkursuose, kuriuose yra pelnę daugybę apdovanojimų. Populiarūs ir garsūs Dusetų kultūros centro folkloro ansambliai, kuriems vadovauja Sigita Gudonienė. Mažuosius dusetiškius subūrusi į folkloro ansamblį „Sartukas“, o čia gyvenančias balsingas moteris į ansamblį „Du sietai“, S. Gudonienė su šių ansamblių nariais ne tik dainuoja lietuvių liaudies dainas, bet puoselėja aukštaitišką tarmę, pagarbą mūsų tautos istorijai, kaip palikimą saugo senąsias lietuvių liaudies tradicijas. Mažuosius „Sartuko“ saviveiklininkus Sigita Gudonienė moko skambinti senuoju tradiciniu lietuvių liaudies instrumentu – kanklėmis. Kelią į populiarumą pastaruoju metu skinasi ir ne taip seniai susibūręs Dusetų mandolininkų ansamblis, kuriam vadovauja bene kiekvienam lietuviui pažįstamas „Sadūnų“ kapelos vadovas Ramūnas Lisinskas. Antalieptės kapelai vadovauja Loreta Alaunienė, Antazavės mėgėjų teatrui – Gytis Gruzdas. Kultūros centre dirba ir keli jauni talentingi specialistai, dar besisemiantys žinių kultūros mokslo srityje. Jaunieji specialistai, anot įstaigos vadovo, įneša į Dusetų kultūrinį gyvenimą jaunatviškumo, gyvybingumo, naujų idėjų. Dusetų kultūros centre darbuojasi ir kultūros, meno „atašė“. Kad būtų aiškiau, tai folklorinių ansamblių, kaimiškų kapelų, mėgėjų teatro vadovai, dirbantys ir gyvenantys, buriantys saviveiklininkus ir kultūrine veikla užsiimantys kaimyninėse Antazavės ir Antalieptės seniūnijose. Pats Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas – žinomas dailininkas, fotografas, didžiąją dalį gyvenimo atidavęs pedagoginiam darbui Dusetų Kazimiero Būgos vidurinėje mokykloje (dabar gimnazija), 2008 metais už didelius darbus mažame miestelyje ir ištikimybę idėjai Lietuvos radijo nominuotas Metų žmogumi. Gal kiek neįprasta, bet šis žinomas menininkas geba dirbti ir vadybinį, vadovaujamą darbą. O į klausimą, kaip menininko siela geba prisitaikyti, kai reikia vadovauti, planuoti, skaičiuoti ir organizuoti, atsakė visiškai paprastai. „Vos baigęs vidurinę mokyklą pradėjau vadovauti tuomet Dusetose veikusiems Kultūros namams. Vėliau dirbau mokytoju, tad visada šalia buvo kultūra. Miesto šventes organizuojame kartu su bendruomene, seniūnija. Darbą pavyksta organizuoti sklandžiai, neslopinant čia dirbančių ir patirtį turinčių žmonių iniciatyvų“, – atviravo A. Stauskas.

img_0048

Kultūros centro Dusetų dailės galerijos erdvės

Renginių meniu: nuo popmuzikos iki rimtosios klasikos

Kartais 250 vietų koncertinė salė Dusetų kultūros centre net nesutalpina visų norinčių pasiklausyti koncerto ar pasižiūrėti filmo premjerą. Anot Alvydo Stausko, Dusetos yra strategiškai geroje geografinėje vietoje, 30–40-ties kilometrų atstumu nuo Rokiškio, Zarasų, Utenos. Taigi į čia vykstančius renginius atvyksta žmonės iš kaimyninių rajonų, aplinkinių kaimų. Čia rengiami rimtosios klasikos ir popmuzikos koncertai, rodomi filmai, spektakliai. Dusetų kultūros centre koncertavo ir pasaulinio garso pianistas Aleksandras Palej, Sankt Peterburgo valstybinės akademinės kapelos choras, patenkantis į geriausių pasaulyje chorų dešimtuką. Dusetiškiai turėjo galimybę pamatyti filmą „Emilija iš Laisvės alėjos“ ir kt. Bendradarbiaujant su Vilniaus „Lėlės“ teatru savaitę Dusetų kultūros centre vaikai galėjo žiūrėti spektaklius, dalyvauti edukaciniuose lėlių gamybos užsiėmimuose, veikė lėlių paroda. „Mano tikslas yra, kad žmonės pamėgtų klasikinius, aukšto lygio renginius. Tačiau organizuodami vien klasikos koncertus neišugdysime klasikos mylėtojų, todėl orientuojamės ir atsižvelgiame į visuomenės poreikius“, – teigė Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius. Beje, norint pasikviesti aukščiausio lygio atlikėjus, reikalingos pakankamai didelės lėšos. Deja, žiūrovai ne visada gali padengti išlaidas, todėl dalis jų dotuojama rajono savivaldybės lėšomis. Anot A. Stausko, ir šioje vietoje kartais sėkmę nulemia geri ryšiai su meno, muzikos atstovais šalyje ir už jos ribų, todėl kartais aukščiausio lygio koncertai dusetiškiams tiesiog padovanojami. Bendradarbiaujama ir su Dusetų meno mokykla, Dusetų Kazimiero Būgos gimnazija, taip pat gimnazijos ikimokyklinio ugdymo skyriumi. Kartu su šiais partneriais dalinamasi ne tik bendru kiemu, kultūros centre esančia sale, bet ir draugiškais ryšiais, kai organizuojami valstybinių švenčių, gimnazijos vardo minėjimai, koncertai ir kitos bendros programos. Dusetose propaguojama ir sveikos gyvensenos kultūra. Kultūros centre jau kurį laiką į jogos užsiėmimus, vedamus Linos Kažemėkienės, gausiai buriasi vietinės moterys. Taip pat veikia dailės studija, kur užsiėmimus veda pats Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas.

img_0036

Kultūros centro repeticijų salėje gausu ir instrumentų, ir įvairių švenčių organizavimui būtino inventoriaus

Aktyvesnė vyresnioji karta

Kultūros centre vykstančiuose renginiuose aktyviau dalyvauja vyresni vietos gyventojai. Dusetų jaunimas visgi pasyvesnis kultūrinio gyvenimo srityje, nors organizuojant renginius stengiamasi įsiklausyti ir į jaunimo poreikius. Anot A. Stausko, tai, kad mažai jaunų žmonių ateina į renginius, turbūt lemia mažėjantis jaunimo skaičius. Pastaruoju metu Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijoje besimokančių mokinių skaičius jau nesiekia ir 300. Dalis vaikų yra iš aplinkinių kaimų, tad po pamokų skubėdami į mokyklinį autobusiuką, vežantį juos į namus, aplankyti profesionalaus meno parodą ar kokį koncertą tiesiog nebespėja.

Džiaugiasi pripažinimu ir įvertinimais

Dusetų dailės galerija yra įtraukta į lankomiausių objektų Zarasų rajone sąrašą. Vasaros sezonu didesnis dėmesys čia skiriamas parodinei veiklai, todėl per mėnesį Kultūros centre Dusetų dailės galerijoje sulaukiama per 1000 lankytojų. Dusetų dailės galerijai šie metai buvo itin sėkmingi. Įstaigos vadovas džiaugiasi pelnytu pripažinimu tarptautinėje šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius“, kuriame dalyvavo ryškūs ir žinomi pasaulio kūrėjai. Rinktinės „Art­Vilnius“ žiūrovų galerijos titulą pelniusi Dusetų dailės galerija nurungė kitus dalyvius iš Pary­žiaus, Berlyno ar Rygos. Ši galerija komisijos apdovanota kaip viena iš 7 geriausių galerijų. Rinktiniais žiūrovų menininkais tapo Remigijus ir Indrė Kriukai, taip pat dalyvaujantys Dusetų dailės galerijos veikloje, pristatę darbų ciklą „4 dienos Marse“. Kultūros centro Dusetų dailės galerijos kolektyvo gyvenimą palengvino ir šiais metais iš Zarasų rajono savivaldybės gautas naujas autobusiukas, kuriuo saviveiklininkai gali vykti į koncertus, menininkai į parodas nuvežti savo darbus. Anot įstaigos vadovo, savu automobiliu naudotis yra pigiau nei nuomotis transportą.

img_0070

Kartais 250 vietų koncertinė salė Dusetų kultūros centre nesutalpina visų norinčių pasiklausyti koncerto ar pasižiūrėti filmo premjerą

Liūdni momentai netemdo optimizmo

Tačiau ne viskas taip džiugu ir paprasta, kai gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Įstaigos vadovas pasidalino mintimis ir apie nuolat lydinčius rūpesčius. Anot pašnekovo, Dusetose yra nemažai vaikų, kurie norėtų mokytis šokio meno, lankyti dramos užsiėmimus, bet miestelyje nėra nei dirbančio šokių pedagogo, choreografo, nei režisieriaus, kuris galėtų statyti spektaklius ir vaikus pamokyti teatro subtilybių. Kitas nuolat lydintis skaudulys – lėšų trūkumas. „Niekada nesakėme, kad mums pakanka lėšų, bet yra taip, kaip yra. Todėl visada reikia susidėlioti prioritetus. Svarbiausia – darbuotojų situacija ir tai, kaip jie jaučiasi dirbdami. Pastaruoju metu kultūros srities darbuotojų atlygiai yra vieni iš mažiausių. Tai liūdna ir skaudi situacija, neretai žmonėms užgesinanti norą ir iniciatyvą dirbti kūrybinį darbą. Kitų sričių atstovai priekaištauja, tuo tarpu mes, kultūros srities atstovai, esame ramesni“, – kalbėjo Alvydas Stauskas. Nepaisant tų liūdnų momentų, Kultūros centro Dusetų dailės galerijos kolektyvas optimistiškai žvelgia į priekį ir kuria ateities planus. Kolektyvai ruošiasi Dainų šventei, Lietuvos šimtmečio minėjimui, taip pat ir žinomų vietos menininkų, fotografų jubiliejinių sukakčių paminėjimams. „Žvelgdami į ateitį norime skleisti žinią ir skatinti aktyviau dirbti menininkus, kad juos ir Dusetas dar plačiau žinotų pasaulis“, – dėstė įstaigos vadovas Alvydas Stauskas. Kultūros centras Dusetų dailės galerija ketina prisidėti ir prie P. Širvio parke esančio poetui skirto paminklo atnaujinimo. Dusetose veikiančios meno ir kultūros mekos vadovas Alvydas Stauskas tikisi, kad geranorišku ir bendru sutarimu su atsakingomis institucijomis bus nutarta 2019 metais įspūdingiau paminėti ir Dusetų miesto 500 metų jubiliejinę sukaktį, mat būtent 1519 metais rašytiniuose šaltiniuose pradėta minėti Dusetų vietovė. Tikimasi, kad tais pačiais 2019 metais duris atvers ir Dusetų kultūros centro padalinyje – Antazavės dvare – įrengta kamerinė salė, kur bus organizuojami koncertai, parodinės ir kt. veiklos.

img_0080

Dusetose veikiantis modernus 1,3 tūkstančius kvadratinių metrų užimantis kultūros židinys skaičiuoja šeštus gyvavimo metus

img_0050 img_0034 img_0044 img_0042

img_0051

img_0039

img_0041 img_0045

2044 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.