Home » Projektų archyvas » Kuktiškietės kūrė netradicinį šventinį grožį

Kuktiškietės kūrė netradicinį šventinį grožį

Kuktiškietės kūrė netradicinį šventinį grožį

.

Daiva ČEPĖNIENĖ

Gruodžio antrą savaitę Kuktiškių seniūnijoje esančioje salėje vyko sujudimas. Salė buvo užversta eglių šakomis, stalas gausiai nuklotas pūkinėmis, vatinėmis, šiaudinėmis, blizgančiomis ir kitokiomis neaiškiomis dekoracijomis. Į krūvą susirinkusios kuktiškietės darbavosi susikaupusios ir net pasiraitojusios rankoves, mat čia vyko edukacinis užsiėmimas „Šventinį grožį pasigaminkime patys“. Nusprendėme prablaškyti jų susikaupimą ir pakalbinti darbų įkarštin įnikusias Kuktiškių miestelio darbštuoles.

Nusiaubė mišką?

Šį edukacinį užsiėmimą nutarė suorganizuoti Utenos kultūros centro Kuktiškių skyriaus meno vadovė Ligita Balčiūnienė ir kultūrinių renginių organizatorė Giedrė Tubelienė. Ligita ir Giedrė Kuktiškėse dirba tik trečias mėnuo, todėl šį renginį Kutiškėse galima vadinti naujove. Rudenį buvo surengtos rudeninių puokščių dirbtuvės, kiek vėliau vyko piešimo ant vandens užsiėmimai, o artėjant gražiausioms metų šventėms aktyvios organizatorės nusprendė sugalvoti kažką neįprasto. Anot G. Tubelienės, dauguma bendruomenių įprastai pina advento vainikus, todėl moterys panoro sugalvoti kažką įdomesnio – sukurti netradicinę eglutę. Pasak L. Balčiūnienės, edukaciniai užsiėmimai – galimybė atskleisti kūrybiškumą, tuo pat metu pabūti kartu, pasikalbėti. Į kalėdinių eglučių gamybos ir puošimo edukacinį užsiėmimą susirinko 10 dailiosios lyties atstovių nuo mokyklinio iki vyresniojo amžiaus. Kad patartų ir pamokytų pasidaryti netradicinę kalėdinę eglutę, renginio organizatorės į pagalbą pasikvietė tauragniškę, visų galų meistrę, popierinių suknelių ir kitokių grožybių kūrėją Janę Šinkūnienę. Eglutes gaminti mokiusi J. Šinkūnienė pastebėjo, kad kuktiškietės – labai gabios moterys. Anot iš Tauragnų atvykusios mokytojos, užteko tik parodyti techniką, ir visoms puikiai sekėsi. Salėje primesta eglių šakų gausa privertė sunerimti. Gal moterys nusiaubė kokį mišką? Tačiau jos patikino, kad šakomis jas aprūpino meno vadovės vyras, neseniai tvarkęs mišką. Dalyvės pirmiausiai į vazonus pylė žemes, aplink į vazoną įstatytą kuoliuką tvirtino eglės šakas. Tvirtai surišo eglutės viršūnę. Kiekvienos kūrėjos darbas buvo originalus. Vienų eglutės labiau priminė nykštuko kepurę, kitų – eglės šakelėmis aplipdytą varpelį. Eglutes dalyvės puošė įvairiais papuošalais, purškė dirbtiniu sniegu, auksu, sidabru, dabino juostelėmis, kaspinais.

img_0037

Renginio organizatorė Giedrė Tubelienė sudalyvauti kalėdinių eglučių gamybos užsiėmime pasiūlė ir seniūnei Gražinai Bivainienei / Daivos Čepėnienės nuotraukos

Moterys atskleidė, ko tikisi iš Kalėdų Senio

Kuktiškėse gyvenanti Vlada į eglučių gamybos užsiėmimą atėjo pakalbinta draugės. Ir bene pirmoji sumeistravo eglę, padabino ją papuošalais. „Tokie susiėjimai ugdo bendruomeniškumą, čia žmonės gali pabendrauti, juk dauguma yra pažįstami Kuktiškių gyventojai, gal tik ne visada vardus vieni kitų žinome“, – kalbėjo Ramutė. Pakalbinome ir kartu su vietinėmis moterimis triūsiančią Kuktiškių miestelio seniūnę Gražiną Bivainienę. Seniūnė tikino, kad tai yra įdomus užsiėmimas. „Reikia visko išmokti, viską sužinoti. Savo namuose visada puošdavome gyvą eglutę pirktais žaisliukais. Šiemet šaunios kultūros darbuotojos suorganizavo šį edukacinį užsiėmimą ir pasiūlė sudalyvauti. Labai įdomu bus namus papuošti pačios pasigaminta eglute“, – džiaugėsi seniūnė. Tokie susiėjimai, anot seniūnės, yra labai svarbūs dėl to, kad tai yra viena iš užimtumo formų, suteikia žmonėms galimybę pabūti kartu, pakalbėti, pabendrauti. Negalėjome nepakalbinti ir jauniausios dalyvės Augustės, savo rankytėmis kruopščiai dekoruojančios jau paruoštą eglutę. Augustė pasakojo nusprendusi dalyvauti edukaciniame užsiėmime todėl, kad grįžus iš mokyklos tiesiog norisi kažką veikti. „Pamokos baigiasi apie 14 valandą. Bet aš turiu draugų, dainuoju, todėl dažnai einu į repeticijas“, – sakė jaunoji pašnekovė. Mergaitė sudalyvaudama eglutės gamybos edukaciniame užsiėmime paįvairino savo laisvalaikį ir atskleidė, kad savo rankomis padarytą eglutę padovanos tėveliams. Susirinkusios moterys paatviravo ir apie tai, kokių gi dovanų tikisi sulaukti iš Kalėdų Senio. Visos lyg susitarusios tvirtino, kad norėtų daugiau meilės ir sveikatos. Seniūnė G. Bivainienė kalbėdama apie dovanas sakė, kad Kuktiškės šiemet pasipuoš Valdo Mačiulio ir Vilmos Gudelienės dovanota egle. Anot seniūnės, miestelyje gyvena per 400 žmonių, Kuktiškėse dar veikiantį vaikų darželį lanko 11 vaikų. Didžiąsias metų šventes čia gyvenantys žmonės mėgsta švęsti su savo šeimomis. „Matysime, kiek žmonių šiemet susirinks į organizuojamą senųjų metų palydėtuvių renginį. Mes stengiamės ir tas mūsų miestelis gražėja, bet ne tiek, kiek norėtųsi. Kalbant apie ūkinius dalykus, norėtųsi ir asfaltuotų gatvių, ir įrengtų šaligatvių, miestelyje įrengto vandentiekio, nuotėkų“, – kalbėdama apie tai, ko tikisi iš ateinančių metų, sakė seniūnė.

Tikisi išjudinti žmones

Kultūrinių renginių organizatorė Giedrė Tubelienė pasakojo, kad po truputį stengiasi išjudinti Kuktiškių žmones, kad šie aktyviau dalyvautų įvairiuose susiėjimuose. Bendruomenės pirmininkė neslėpė, kad kuktiškiečiai nėra labai aktyvūs žmonės, o, kad sudalyvautų viename ar kitame renginyje, reikia gerokai pakalbinti. „Per mėnesį kartą sudalyvaujame tai vienokiame, tai kitokiame susiėjime. Tikimės, kad tie susitikimai taps tradiciniais. Edukacinių užsiėmimų metu gali ne tik pasigaminti kažkokią grožybę, bet ir pabūti kartu su žmonėmis, pabendrauti prie arbatos puodelio, išsikalbėti“, – viena kitai antrino susirinkusios moterys. „Norisi, kad žmonės būtų aktyvesni, dalyvautų renginiuose, nesnaustų. Kiekgi mums duota to gyvenimo? Kiek galima, reikia išnaudoti galimybes. Nėra gerai, kai žmonės užsidaro. Reikia, kad žmonės būtų aktyvesni, dalyvautų, juk tai yra galimybė pabūti kartu, dalintis idėjomis, pabendrauti, pasišokti, padainuoti kartu, kad būtų linksma, o ne liūdna gyventi“, – mintimis dalijosi Giedrė Tubelienė.

Bus apdovanotos gražiausių eglučių savininkės

Edukacinio užsiėmimo „Šventinį grožį pasigaminkime patys“ metu sukurtos kalėdinės eglutės bus eksponuojamos parodoje, kuri pastaruoju metu veikia Kuktiškių seniūnijoje. Edukacinio užsiėmimo dalyvės, pasibaigus parodai, sukurtomis žaliaskarėmis žada papuošti savus namus. Senųjų metų palydėtuvių vakaronės metu vyks konkursas ir gražiausių eglučių meistrėms bus įteikti apdovanojimai.

img_0014 img_0028 img_0032

24882946_1969754269751754_1317583235_o

2216 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Comments (1)

  1. Anonimas parašė:

    Šaunuolės Tauragniskes

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.