Home » Gallery » Švietimas » Lietuvių kalba – ir karjerai, ir paprastesniam bendravimui

Lietuvių kalba – ir karjerai, ir paprastesniam bendravimui

Lietuvių kalba – ir karjerai, ir paprastesniam bendravimui

.

Jurga VADOKLYTĖ

Mokymosi galimybių suaugusiesiems yra daug ir įvairių. Galima lankyti paskaitas Trečiojo amžiaus universitete, užsiėmimus profesinio tobulėjimo centruose, dalyvauti savivaldybių ar vietos bendruomenių organizuojamose veiklose. Kiekvieno miesto ir miestelio gyventojai renkasi jiems artimas veiklas. Visagine didžiausio populiarumo sulaukia lietuvių kalbos kursai.

Ir saviems, ir užsieniečiams

Prieš kelerius metus pasiūlymo mokyti lietuvių kalbos suaugusiuosius sulaukusi visaginietė Aušra Gigelevičienė dirba mokytoja vienoje Visagino gimnazijoje, o vakarais lietuvių kalbos moko neseniai į mūsų šalį gyventi atvykusius užsieniečius.

Aš noriu išmokti bendrauti lietuviškai“ – tokio pavadinimo neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi programą siūlo Visagino savivaldybė.

Norinčiųjų išmokti valstybinės kalbos netrūksta. Antrus metus iš eilės šiuos mokymus vedanti A. Gigelevičienė pasakoja, kad vienoje klasėje kursus lanko iki 20 žmonių. Visi dalyviai suskirstyti pagal lietuvių kalbos mokėjimo lygį.

Anot suaugusiųjų mokytojos, apie 80 proc. šiuos kursus pasirinkusių žmonių yra atvykę iš kitų šalių, daugiausiai Ukrainos ir Baltarusijos. Tiesa, netrūksta ir Visagine mokyklas baigusių, bet vėliau emigruoti nusprendusių žmonių. Pastarieji, paragavę emigranto duonos, bet vėliau grįžę į Lietuvą, nori patobulinti lietuvių kalbos įgūdžius. Anot A. Gigelevičienės, Visagine yra ir keliasdešimt metų gyvenančių žmonių, kurie ateina mokytis lietuvių kalbos.

Paklausta, kas lietuvių kalbos kursų dalyviams kelia daugiausiai sunkumų mokantis, A. Gigelevičienė pažymėjo, kad dažniausiai iššūkiu tampa lietuvių kalbos linksnių sistema ir gramatika.

zen_2985

Švietimo ir mokslo ministerijos archyvo nuotrauka

Mokosi su entuziazmu

Pašnekovė įsitikinusi, kad tai, kaip gerai ir greitai žmogus išmoks kalbą, priklauso nuo jo motyvacijos bei dedamų pastangų. „Kurie nori – tikrai išmoksta. Šalia lankomų kursų dar ir klausosi lietuviško radijo, žiūri lietuviškas televizijos programas“, – pasakoja A. Gigelevičienė.

Kursai „Aš noriu išmokti bendrauti lietuviškai“ kai kuriems jų dalyviams tapo tramplinu į užsibrėžtą tikslą. Štai prieš trejus metus jauna, iš Baltarusijos su šeima atvykusi moteris ne tik puikiai išmoko lietuviškai, bet ir baigė specialius kursus, leidžiančius dirbti mokykloje. Dabar ji moko istorijos Visagino progimnazijoje.

Kad Visagine rengiami lietuvių kalbos kursai ne tik naudingi, bet ir įdomūs, patvirtino ir jau daugiau nei mėnesį juos lankanti Ela. Specialiąja pedagoge vienoje iš miesto mokyklų dirbanti visaginietė tvirtina, jog lietuvių kalbos reikia daug kur.

Man iš tikrųjų labai patinka dirbti su mokytoja Aušra Gigelevičiene. Jos vedamos pamokos itin įdomios, aktyvios. Tikiuosi pajusti progresą jau greitai“, – optimizmu tryško jau puikiai lietuviškai kalbanti moteris. Jai valstybinės kalbos kursai truks du su puse mėnesio.

Teatras praskaidrina kasdienybę

Be populiarių lietuvių kalbos mokymų, Visagine daug dėmesio sulaukia ir miesto teatras. Miesto kūrybos namų direktorės pavaduotoja ugdymui Rimutė Černovienė sako, kad trupės aktoriai dažnai vaidina ir dukart per dieną, antraip visi norintys nepatektų.

Teatras veikia jau 18 metų. Dabar jame vaidina 25–61 metų amžiaus žmonės. Yra namų šeimininkių, mokytojų, techninių darbuotojų, atominės elektrinės specialistų. Per metus trupė surengia 4–5 premjeras, dalyvauja respublikiniame konkurse“, – pasakoja ji.

Be lietuvių kalbos kursų ir teatro, Visagine taip pat galima mokytis informacinių technologijų pradmenų, šokių ar kostiumų kūrimo meno. Aštuonioliktus metus čia veikia ir Trečiojo amžiaus universitetas, kviečiantis tobulėti ir mokytis visus vyresnius nei 50 metų. Universitete, kuriame veikia šeši fakultetai, galima užsiimti sveikatingumo gimnastika, išmokti dizaino bei drabužių modeliavimo paslapčių, prisijungti prie šokio teatro „Rūta“ ar lankyti vokiečių kalbos pamokas.

Siekdama, kad kuo daugiau suaugusiųjų turėtų galimybių mokytis, Švietimo ir mokslo ministerija neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi programoms 2017 metais skiria 290 tūkst. eurų.

Mokymosi programas suaugusiesiems siūlo

  • Suaugusiųjų mokymo centrai, suaugusiųjų gimnazijos

  • Profesinės mokyklos, universitetai ir kolegijos

  • Savivaldybių švietimo centrai

  • Trečiojo amžiaus universitetai

  • Darbo rinkos mokymo ir konsultavimo tarnybos

  • Įvairios organizacijos

Norintiesiems mokytis internetu

kuriame-lietuvos-ateitilogo_lt_sp

835 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.