Home » Gallery » Veidai » Cijonuose lankytojus pasitinka gyvoji prakartėlė

Cijonuose lankytojus pasitinka gyvoji prakartėlė

Cijonuose lankytojus pasitinka gyvoji prakartėlė

.

Nida TREINYTĖ

Tiek mažiems, tiek suaugusiems viena linksmiausių ir šviesiausių metuose švenčių – Kalėdos. Kalėdos asocijuojasi su ramybės, susikaupimo bei stebuklo laukimo laikotarpiu. O stebuklas, įvykęs prieš 2000 metų – kūdikėlio Jėzaus gimimas, švenčiamas iki šių dienų. Pats svarbiausias šventų Kalėdų atributas – prakartėlė, kurioje atvaizduojamas pirmasis Išganytojo atėjimas. Prakartėles ruošia ir bažnyčios, ir pavieniai asmenys, laukiantys netrukus ateisiančio Kalėdų stebuklo. Susipažinti su išskirtine prakartėle mus pakvietė Laimutė ir Rimantas Rakauskai, gyvenantys Cijonų kaime, Ignalinos rajone.

Puoselėja šeimos tradicijas

Jaukioje, net 150 metų skaičiuojančioje sodyboje gyvena šeštoji giminaičių karta. Linkmeniškė Laimutė ir iš Pakalnių, Utenos r., kilęs Rimantas Rakauskai šią sodybą paveldėjo iš žmonos giminaičių. Pradžioje gyvenimas kaime jaunai šeimai atrodė neįmanomas. Jie ruošėsi kraustytis į Vilnių. Bet vieną dieną kaimo grožis ir atoki vieta bei stiprūs jausmai tėviškei pakeitė L. ir R. Rakauskų apsisprendimą išvykti į didmiestį. Savo jėgomis pradėję tvarkyti senus trobesius bei aplinką, šeimininkai pamilo gyvenimą kaime ir nutarė pasilikti jame visam laikui. Pokalbio metu abu vienbalsiai atsakė, kad kaimo nebemainytų į jokį didmiestį – čia visas jų gyvenimas… Gyvenimas sodyboje reikalauja daug darbo. Pasak Rimanto, dabar, jam esant „jaunu pensininku“, darbas – ne tik malonumas, bet ir gyvenimo būdas. Valstybei vyras „savo indėlį“ atidavė. Dirbo policijoje, o anksti sulaukęs pensijos gyvena dėl šeimos ir įkurto nuosavo verslo – parko „Paukščių kaimas“. R. Rakauskas visus sodybos ir ūkio darbus nudirba pats. Meniškais drožiniais, pasak vyro – karbatkomis, papuošti namo bei ūkinių pastatų skliautai, šulinio dangčiai ir paukščiams skirti nameliai. Įvairios medinės skulptūrėlės taip pat pagyvina parko teritoriją. Atvykusius į sodybą svečius pasitinka prie kūdros išdrožta višta. Linksmo būdo ir nestokojantis humoro jausmo Rimantas medinę vištą norėtu pakeisti į žąsį ar antį, nes višta, tupinti ant kūdros kranto, plaukti nemoka. „O vasara buvo tokia lietinga“, – pokštauja pašnekovas.

dsc_4

Pakelti tokį didelį gaidį – ne juokas / Nidos Treinytės nuotraukos

Mintį įkurti parką įkvėpė dukra

Pašnekovė L. Rakauskienė atskleidė paslaptį, kad dukrelės gimimas pakeitė jaunos šeimos gyvenimą ir pamėtėjo mintį, kuri paskatino pradėti nuosavą verslą. Gyventi kaime ir rūpintis vien sodyba bei jos aplinka sumaniems šeimininkams pasirodė per maža. Gimus dukrelei tėvai nutarė nusipirkti savų paukščių, kad mažylė galėtų valgyti šviežius kiaušinius. Pirmieji „Paukščių kaimo“ gyventojai buvo 5 vištos ir gaidys. Tada, pasak L. Rakauskienės, apetitas pradėjo augti. Šeima nusipirko keletą povų, kuriuos paleido ganytis po teritoriją. Atsirado antys, žąsys, fazanai, dekoratyvinės vištos, karveliai, stručiai ir kt. Pradėjus dukrai lankyti mokyklą, klasės auklėtoja su vaikais nutarė atvažiuoti pas L. ir R. Rakauskus pasigėrėti paukščiais ir smagiai praleisti laiką. Vieniems per kitus perduodant gerą žinią, sodyboje pradėjo lankytis ne tik moksleiviai ar darželinukai, bet ir kiti smalsūs žmonės. Taip hobis įgavo prasmę, o šeimininkai įkūrė nuosavą verslą. Prieš pradėdami priiminėti turistus, L. ir R. Rakauskai susidomėjo projektine veikla, dalyvavo mokymuose, kaip elgtis su turistais ir plėtoti šeimos verslą. Iš projekto „Teminiai kaimai“, kurio tikslas – skatinti ir sukurti naują bei patrauklų turistinį maršrutą, lėšų šeima padarė 2 stendus bei pastatė kelio ženklus su tiksliomis nuorodomis į „Paukščių kaimo“ parką. Jau 12 metų sėkmingai vykdoma bei plėtojama ir edukacinė programa, kurios metu per dieną apsilanko net iki 50 įvairaus amžiaus žmonių. Dabar parkas „Paukščių kaimas“ žinomas net tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. L. Rakauskienė pasidalino 2016-ųjų m. statistika, kurioje rašoma: „Paukščių kaimą“ jau aplankė per 200 Lietuvos ir Latvijos mokyklų ir ikimokyklinių įstaigų bei daugiau kaip 10 000 lankytojų iš Lietuvos ir užsienio. Įvyko daugiau nei 500 edukacinių užsiėmimų.“ Savaime suprantama, kad per 2017 metus turistų apsilankė dar daugiau. Moteris paminėjo, kad lankantis mokiniams bei iš anksto užsisakiusiems edukaciją lankytojams, užsiėmimų pabaigoje kepama tradicinė kiaušininė iš parke surinktų vištų kiaušinių, jos su nekantrumu laukia visi svečiai.

Kalėdų prakartėlės išskirtinumas

Entuziastingiems, kūrybingiems, šiltiems bei minčių nestokojantiems L. ir R. Rakauskams Kalėdos – pats gražiausias metų laikas. Nors ir šaltasis sezonas, bet parke lankytojų nestinga. O kaip suteikti lankytojams išskirtinų ir nepamirštamų akimirkų, vėlgi šeimininkų išmonės reikalas. Idėja sukurti gyvą kalėdinę prakartėlę kilo šeimai šildantis prie židinio ir gurkšnojant kvapnią pačių surinktų žolelių arbatą. Parke gyvena ne tik paukščiai, bet ir asiliukas, ožiukai, ožkytės, avelės, paršiukai bei alpakos. Pasak Rimanto, laikantis autentiškos prakartėles versijos (Jėzus gimė tvartelyje) šią žiemą ir jie savąją padarė tvarte. Biblines figūras – šventuosius – išdrožė ir padovanojo tautodailininkas Gintaras Černius, o gyvajam fonui pasirinkti Rakauskų augintiniai, šiuo metu laikomi tvarte. Tai minipigų veislės paršelis, vardu Voras, asiliukas, kuris bliauna specifiniu balsu, gąsdindamas aplinkui miškuose gyvenančius žvėris, o šie išsilaksto ir nebūna sumedžioti. „Mums ne kartą teko išklausyti medžiotojų skundus, kad asilas trukdo medžioti… Bet taip dar geriau, asiliukas – tikras gelbėtojas, – sako Rimantas. – Avelės bei ožkos irgi jau suvarytos į tvartą, tik vienos staigmenos šiais metais pateikti dar nespėjome. Su žmona buvome nuvykę į Vengriją pirkti kupranugario. Vietoje dvikuprio pasiūlė vienkuprį, kuris kur kas brangesnis už pirmąjį. Taigi nutarėme neskubėti ir palaukti ateinančių metų.“

Taigi kalėdinis laikotarpis, pilnas netikėtumų, paslapčių bei tariamų stebuklų laukimo, jau įsibėgėjo, o parko lankytojams, kurie nuolat laukiami jaukiame ir meile apsuptame L. ir R. Rakasukų parke „Paukščių kaimas“, belieka tikėtis, kad stebuklingą naktį prabils visi jame gyvenantys gyvūnėliai bei paukščiai ir, tarpusavyje pasitarę, padėkos šeimininkams už triūsą, priežiūrą ir kasdienį rūpestį savo augintiniais.

dsc_4071

Laimutė ir Rimantas Rakauskai kartu šeimos židinį kūrena jau 20 metų 

dsc_4118

Išradingi šeimininkai svečius pasitinka pasidabinę Kalėdų Senelio ir Snieguolės apranga 

dsc_4106

Tvarte prie prakartelės su asiliuku 

dsc_41

Tautodailiniko Gintaro Černiaus drožinai prakartėlėje

1238 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.