Home » Protakos » Palydint Palūšės – Mažosios Lietuvos kultūros sostinės – metus

Palydint Palūšės – Mažosios Lietuvos kultūros sostinės – metus

Palydint Palūšės – Mažosios Lietuvos kultūros sostinės – metus

.

2016 m. Lietuvos kaimo bendruomenių asociacijos ir Lietuvos kultūros ministerijos sprendimu Palūšės kaimo bendruomenė buvo išrinkta viena iš dešimties Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių. Tų pačių metų liepos mėnesį Naisiuose Palūšės kaimo bendruomenės pirmininkui A. Gaideliui ir Asociacijos „Ignalinos rajono vietos veiklos grupė“ vadovei L. Smagurauskienei buvo įteiktos regalijos: sostinės vėliava ir sertifikatas. Kiekviena sostinė gavo po 3 000 eurų kultūriniams renginiams organizuoti.

Bendruomenės darbo grupė nusprendė įsigyti „uniformą“. A. Avižaitės papauošti 2016 m. rugsėjo 17 d. su šia apranga ir prisistatė Vilniaus, „Tautų mugėje 2016“, Katedros aikštėje vykusioje ir Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių dienose. 2017 m. sausio 20-22 d. Vilniuje vykusioje Tarptautinėje turizmo parodoje „Adventur“ Ignalinos kraštą pristatė ir Palūšė. Tikslas – reklamuoti renginius ir kviesti juose dalyvauti. Būsimi renginiai reklamuoti ir sausio 25 d. Alantos dvare vykusioje Mažosios kultūros sostinės vardo perdavimo šventėje. Alantiškiai pristatė praėjusius renginius, o palūšiškiai, dalindami lankstukus, kvietė kaimynus dalyvauti. Šventinę programą papuošė palūšiškė atlikėja S. Skrebutėnaitė, šiuo metu muzikos mokslus studijuojanti Lenkijoje.

Vasario 4 d. Palūšės renginiai startavo solidžiu, sutraukusiu minias žiūrovų renginiu „Trauk, stintelę“ šalia Lūšių ežero. Ant ledo iš pat ryto būriavosi žmonės, laukdami stintelių valkšnos. Žvejai padirbėjo: ruošė eketes, po ledu leido tinklus. Valkšną ištraukė tik apie pietus. Žuvys akimirksniu išparduotos, o A. Gudelio ir K. Danilevičiaus „Gurmanų kampelio“ komanda keptuvėse čirškino stinteles, nusidriekė norinčių paragauti eilė.

Gamta buvo „supratinga“ – ežerą dengė stiprus ledas, todėl veiklų buvo gausu. Ši gamtos dovana suteikė galimybę organizuoti ledo ritulio varžybas. Skulptoriai kūrė ledo skulptūras, žiūrintieji fotografavosi. Įdomiausiu akcentu tapo 805 m² piešinys ant sniego. Moksleiviai ir visi norintys kvadratėliuose specialiais dažais piešė paveikslėlius. Iš viršaus tai nufotografavo Aukštaitijos nacionalinio ir Labanoro regioninio parko direktorius G. Kukanauskas, ją į savo tinklalapį įkėlė FARNET (Europos žuvininkystės rajonų tinklas). Kovo 27 d. tarptautiniame fotografijų konkurse ši nuotrauka užėmė II vietą (jame dalyvavo per 100 nuotraukų). Finale varžėsi 8, joms balsus atidavė 1400 europiečių. Tarptautinės konferencijos metu nugalėtojai paskelbti Jūrmaloje.

Ažugavų blynakepio šventę surengti padėjo Parko kolektyvas. Ekologinio švietimo centre Meironyse Rimutė, Asta, Sigutė ir Giedrė pagamino neįprastas gipsines kaukes, tarp jų ir Dziedą, kuris sugalvojo nueiti į Palūšės Ažugavas: „Dziedas rėdos, kelnes maunas, / Kapeikas kišeniun kraunas, / Ais blynelių žebravocie / Velnių – raganų dabocie.“ Ažugavose Dziedas susitiko Arklį, Gervę, kitus šventės.

Birželio 10-ą, Valtininko arba vasaros sezono atidarymo dieną, žmonės vėl traukė link Lūšių. Linksmintis kvietė irklenčių ir baidarių estafetės, „drakonų“ valčių varžybos, tinklinio ir krepšinio rungtynės; ANBO eskadrilės lakūnai, dėvintys tarpukario Lietuvos aviatorių uniformas. Į svečius atvyko kitų kultūros sostinių atstovai: iš Vabalninko, Paežerių, Labanoro. Svečių ir vietinių svita eisenoje nužingsniavo per kaimą į senąją valtinę, stebėjo linksmųjų šuolių į vandenį rungtį „Figuriada“. Vakare skambėjo O. Vyšniausko dainos, jaunimas linksminosi naktinėje diskotekoje.

Liepos 11 d. LNKC, Parko direkcija dovanojo šokėjų iš Pietų Brazilijos koncertą. Žiūrovai susėdo ant kalnelio šalia bažnyčios, žavėjosi ežero platybėmis, stebėjo temperamentingą pasirodymą.

Liepos 14 d. Palūšės bibliotekos krašto ekspozicijos salėje vyko istorijos pamoka „Lietuvos nepriklausomybės kelias: asmenybės, įvykiai“, kurią vedė Ignalinos krašto muziejaus muziejininkė M. Kirkienė. Marija supažindino su Lietuvos dailės muziejaus filialo Lietuvos muziejų informacijos, skaitmeninimo ir LIMIS centro mobilios kilnojamosios parodos stendais „Lietuvybės saugotojai Tverečiuje, Didžiasalyje, Mielagėnuose, Palūšėje“, „Lietuvos valstybės kūrėjai iš Vilkaviškio krašto“, „Aušrelė. Skiriama „Laisvės šaukliui“ / kraštiečiui A. Terleckui“, „Giminės istorija – krašto istorija. Tauragnų dvarininkai Gineičiai“, „Marija ir Jurgis Šlapeliai“, „Maironis“, „Jonas Basanavičius“, „Mykolas Pijus Paskalis Romeris“. Papasakojo apie gyventojų indėlį pateikiant informaciją apie Ignalinos kraštą. Liaudies kūrinių atlikimu papirko jaunieji palūšiečiai Kostukas ir Medeina Kutros, atostogaujantis kaunietis moksleivis Astijus. Renginys skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo 100-iui ir buvo vienas iš Palūšę, kaip Mažąją Lietuvos kultūros sostinę, reprezentuojančių renginių. 2017 m. atjaunėjęs Palūšės kaimo bibliotekos pastatas minėjo 90- metį (1927 m. iš Meironių pervežta ūkininko Blažio troba ir pastatyta pradinė „Ryto“ draugijos mokykla).

Palūšė vėl sujudo rugpjūčio 5–13 d.: šurmuliavo festivalis visai šeimai „Palūšės vėjai“. Jis prasidėjo rugpjūčio 5 d. jau tradicine tapusia 7-ąja Palūšės regata. Popiet žmonės pradėjo plūsti į Palūšę. Ežero pakrantė seniai buvo regėjusi stovinčią, judančią tūkstantinę žiūrovų minią. „Linksmoji regata“ sutraukė minias. Laimėjo jungtinė Palūšės–Varėnos komanda „Vamzdec“. Prizą – 200 Eur – iš karto padovanojo Palūšės bendruomenės fondui. Rėmė LKT, o Žemės ūkio ministerija skyrė lėšų pontoninei scenai ant vandens įrengti. Vidurnaktį nuo jos skambėjo K. Smorigino koncertas. Antrąją dieną pagerbti 80-čiai ir vyresni bendruomenės nariai, įteiktos lauko gėlių puokštės, dovanotas Ignalinos kultūros ir sporto centro kapelos „Ringė“ koncertas. 2018 m., organizatoriai turi svajonę sukviesti 100 buriuotojų ir taip pažymėti valstybės jubiliejų. Festivalio programa buvo sudėliota taip, kad atitiktų įvairius žiūrovų norus. Vėlų rugpjūčio 10 d. vakarą ant bažnyčios kalnelio įsitaisė kino fanai. Šlaito apačioje sumontuotame ekrane buvo žiūrimas kino filmas.

Rugpjūčio 11 d. kapelų varžytuves „Susgrojam, broliai, prie Lūšių“ stebėjo ir vertino komisija. Tarmiškiausia kapela pripažinta Utenos KC Daugailių kultūros namų jaunimo kapela „Daugailių berniokai“. Rugpjūčio 12 d. Teatrų šventei po atviru dangum gamta buvo dosni geru oru, nuo kalnelio šalia bažnyčios žavėtasi Naisių vasaros teatro pasirodymu.

Rugpjūčio 10 d. 10 dailininkų, atvykę į plenerą „Ant bangos“ susitiko su visuomene. Jie 13–15 d. keliavo po apylinkes ir tapė. Jiems vadovavo ignalinietė dailininkė N. Trinkūnienė. Plenero darbai buvo eksponuoti ant Palūšės bibliotekos lauko sienos. Tikintieji, pasimeldę bažnyčioje šv. Lauryno atlaiduose, išklausę S. Skrebutėnaitės koncertą, leisdamiesi nuo kalnelio stebėjosi neįprastu reginiu. Šalia bibliotekos prasidėjo sakralinės muzikos popietė. Programas pristatė Šiaulių valstybinis choras „Polifonija“, ir Vilniaus šv. Jonų bažnyčios Gospel choras. 20 bendruomenei dovanotų dailininkų darbų atkeliavo į Palūšės biblioteką, kur juos tik pagal jai vienai žinomus kriterijus sugrupavo plenero kuratorė Nijolė. Paroda veikė iki gruodžio 1 d. Vėliau iškeliavo į Ignalinos krašto muziejų, keliaus į Zarasus.

paluse-uzdar-1

Prozos ir poezijos konkursą „Ir vėl grįžtu aš į Palūšę“ Palūšės bendruomenė ir biblioteka buvo paskelbusi prieš pusmetį – gegužę. Spalio 21 d. įvyko baigiamasis renginys. Apie konkursą buvo rašyta Utenos apskrities žinių priede „Protakos“.

„Lūšių rudenėlis“ – tradicinis kaimo turgelis (rugsėjo 30 d.) – turi savus gerbėjus. Renginį mėgsta ignaliniečiai, Gavio ežero pakrante atžingsniuojantys 3 km. Prekeivių produkcija – natūrali, todėl ir traukia pirkėjus. Prekiauta krašto ežerų žuvimi – rūkyta ir žalia seliava, pyrago be konservantų, atsigerti miško uogų arbatos, suvalgyti dubenį tirštos pupelių sriubos ir net karštų bulvių su silke! Bendruomenės narės Irena, Nijolė, Algimanta ir Birutė sukūrė moliūgų šeimyną, kviečiančią nusifotografuoti.

Baigiamasis Padėkos vakaras įvyko gruodžio 8 d. naujame Palūšės restorane „Campus Viridis“. Į renginį atvyko daug svečių: Ignalinos rajono valdžia, rėmėjai, savanoriai, partneriai, gyventojai, 2016 m. Alantos, 2018 m. Užpalių mažosios kultūros sostinės atstovai. Išdalinta apie pusšimtis padėkų ir įsegta tiek pat atminimo sagų – medalių. Puikią vakaro nuotaiką sukūrė Dižiasalio vokalinis ansamblis „Vėtrungė“. Renginys užbaigtas Užpalių klebono J. Bučelio atliekama kalėdine giesme – lopšine „Vakarinė pasaka“.

Rita Ramanauskienė,

Ignalinos VB Palūšės filialo vyr. bibliotekininkė

1060 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.