Home » Pozicija » Vaiko pinigai: už ir prieš

Vaiko pinigai: už ir prieš

Vaiko pinigai: už ir prieš

Vytautas BAGDONAS

Gruodžio 5-oji turėtų įeiti į vaikus auginančių šeimų istoriją. Būtent tą dieną Lietuvos Respublikos Seimas priėmė nutarimą, pagal kurį nuo 2018 metų sausio pirmosios pradėti mokėti vadinamieji vaiko pinigai. Šios išmokos sieks nuo 30 iki 58,5 Eur per mėnesį, priklausomai nuo šeimos finansinės padėties, vaikų amžiaus ir skaičiaus.

Vaiko pinigai bus mokami visiems šalies vaikams iki 18 metų, o jeigu jie mokosi – iki 21 metų, išmokama pinigų suma sieks 30 eurų per mėnesį. Jeigu šeima daugiavaikė, ji gaus priedus, tad per mėnesį išmoka sudarys po 58,5 euro už vaiką iki dviejų metų ir po 45,2 euro už vyresnius vaikus. Papildomas išmokas gaus ir socialiai remtinos šeimos.

Šiuo metu išmokos už vaikus mokamos tiktai mažai uždirbančioms arba daugiavaikėms šeimoms, o išmokos siekia vaikams iki dviejų metų po 28,5 euro, o nuo dviejų iki aštuoniolikos metų – po 15,2 euro.

Apie vaiko pinigus diskutuota aukščiausiosios valdžios sluoksniuose jau senokai, tačiau žodis tapo kūnu tiktai gruodžio pradžioje, kai galutinis taškas padėtas Parlamente. Kaip ir reikėjo tikėtis, tiek Premjeras, tiek socialinės apsaugos ir darbo ministras, tiek Seimo daugumos atstovai tokį sprendimą dėl piniginių išmokų visiems vaikams vertina labai palankiai, kaip didžiausią laimėjimą. Turtingesni piliečiai, nejaučiantys jokių nepriteklių, į žurnalistų klausimus atsainiai ir didžiuodamiesi atsako, kad tie vaiko pinigai jiems visiškai nesvarbu ir jokios įtakos šeimos biudžetui nepadarys. Esą tai tokia menka suma, tai tik paprasčiausi kišenpinigiai, kuriuos jie saviškiams ir taip kasdien įduoda išlydėdami į darželį ar mokyklą. Kita asmenų kategorija tuo atžvilgiu nusiteikusi pesimistiškai: „Ką gali pakeisti gyvenime tos kelios dešimtys eurų, kai kone kasdien nesustabdomai kyla, tiesiog pasiutpolkę šoka maisto ir kasdienės paklausos prekių, paslaugų, degalų, vaistų kainos, kai vos išgali užsimokėti visus mokesčius?“ Na o dirbančių tėvų numatomos mokėti piniginės išmokos vaikams ne tik nepradžiugino, bet ir nemaloniai nustebino. Iki šiol vaikus auginantys tėvai naudojosi mokesčių lengvata ir galėjo susimažinti pajamų mokestį. Neapmokestinamas pajamų dydis už kiekvieną vaiką iki šiol siekė 200 Eur, tokiu būdu dirbantiems tėvams už kiekvieną vaiką grįždavo iki 30 Eur, tai yra praktiškai ta pati vaiko išmoka. Nuo Naujųjų metų, pradėjus mokėti vaiko pinigus, ta mokesčių lengvata naikinama. Taigi, konkrečios finansinės paramos tokios šeimos net nepajaus – tai bus tiktai tarsi pinigų perkėlimas iš vienos kišenės į kitą. Ekonomikos ekspertų teigimu, tas mokesčių lengvatas vaikus auginantiems tėvams reikėjo palikti, tuo pačiu mokėti ir vaiko pinigus. Tuomet finansinė parama tokioms šeimoms būtų akivaizdi. Dabar gi išeis taip, kad dirbantys tėvai, netekę mokestinių lengvatų, mokėdami didesnius mokesčius už valdžios skiriamas išmokas savo vaikams… susimokės patys.

Kalbant apie taip plačiai reklamuojamas, kaip didžiausią dovaną vaikams ir jų tėvams pristatomas nuo naujųjų metų pradedamas mokėti kasmėnesines išmokas, nereikėtų pamiršti ir seniau mokėtų vaiko pinigus. Po ilgų svarstymų prieš keletą metų visiems vaikams iki pilnametystės taip pat buvo pradėtos mokėti panašios išmokos, kas mėnesį maždaug po 35 litus. Bet tokia laimė tęsėsi neilgai, gal kokius pora metų. Prasidėjus krizei, kuomet valdžia kvietė susiveržti diržus ir pradėjo mažinti atlyginimus, pensijas, tuo pačiu nutraukė ir vaiko pinigų mokėjimą. Išimtys buvo padarytos tiktai daugiavaikėms ir socialiai remtinoms šeimoms. Kai krizė šalyje baigėsi, kai vis dažniau postringaujama apie ekonomikos kilimą, gyvenimo Lietuvoje gerėjimą, atitinkamų kategorijų darbuotojams atlyginimai pradėjo didėti, pensininkai atgavo nukarpytas pensijas. Deja, apie atimtų vaiko pinigų grąžinimą niekas net neužsimena ir neketina atkurti teisingumo. Ar nekeistas tas lietuviškas teisingumas ir lygiateisiškumas? Kad dabar visiems vaikams be jokių išlygų ir sąlygų bus skiriamos išmokos, labai gerai, tiktai kodėl pamirštami tie vaikai, iš kurių pinigėliai buvo atimti? Tokią skriaudą reikėtų atitaisyti.

1308 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.