Home » Gallery » Aktualijos » Ir ko taip aukštaičiai traukia pas braliukus latvius?

Ir ko taip aukštaičiai traukia pas braliukus latvius?

Ir ko taip aukštaičiai traukia pas braliukus latvius?

.

Vytautas BAGDONAS

Kaimyninė Latvija nuo senų laikų traukte traukia lietuvius. Apie tai, kaip prieškaryje pas latvius lietuviai ieškojo riebesnio maisto kąsnio, ten įsidarbindavo, pardavinėdavo savo vasaras, liūdnokai, bet kartu ir labai vaizdingai prisiminimų knygose aprašo lietuvių literatūros klasikas Juozas Baltušis. Vyresnioji karta dar puikiai atmena, kaip gūdžiais sovietmečio laikais tautiečiai masiškai važinėjo pas kaimynus pirkti deficitinių strimelių, saldainių „Karvutė“, tirpios kavos, įvairių pramoninių prekių, kurių vis trukdavo Lietuvoje. O ir liūdnai pagarsėjusiais Gorbačiovo „perestroijkos“ laikais, kuomet užsimota visus išblaivinti, kai tekdavo alkoholinius gėrimus pirkti už talonus ir stumdytis „gėdos eilėse“, pas kaimynus latvius tokių eilių būdavo mažiau, ugninio vandens pirkėjai galėdavo lengviau įsigyti.

Bet visa tai – ir samdinių dienos, ir deficito laikai, ir „gėdos eilės“ prie alkoholinių gėrimų parduotuvių, ir sovietmetis – jau seniai praeityje.

Tačiau pastaruoju metu pas braliukus latvius vėl masiškai važinėja mūsų tautiečiai. Ypač tokias keliones vertina Aukštaitijos ir Žemaitijos regionų gyventojai, įsikūrę Latvijos Respublikos parubežyje. Tuo tarpu suvalkiečiai ir dzūkai mieliau keliauja link Lenkijos.

„Utenos apskrities žinių“ skaitytojai jau tikriausiai suprato apie ką šiame straipsnyje eis kalba. Ogi apie lietuvaičių „vojažus“ į kaimynines šalis ieškoti pigesnių prekių.

Šių eilučių autorius vieną naujųjų metų dieną nusprendė pavažiuoti į Latvijos Respubliką, kur paprastai traukia aukštaičiai: rokiškėnai, anykštėnai, uteniškiai, zarasiškiai bei kitų aplinkinių rajonų gyventojai. Žurnalistiniam tyrimui buvo pasirinkta Daugpilio rajono Alūkstos savivaldybė (latviškai vadinama Ilūkstes novads). Nuo Rokiškio rajono Obelių miestelio iki Alūkstos savivaldybei priklausančio miestelio Subatės – vos vienuolika kilometrų. Važiuojant iš Anykščių, iš kur keliavo ir šių eilučių autorius, iki Subatės susidarė apie aštuoniasdešimt kilometrų. Iš Rokiškio ar Zarasų šis atstumas žymiai trumpesnis, nors zarasiškiai renkasi dar arčiau esančias latviškas vietoves.

Į Latviją – pigesnių svaigalų

Jokia paslaptis, kad daugelis tautiečių jau senokai važinėja į Lenkiją nusipirkti pigesnių maisto produktų, namų apyvokos daiktų, pramoninių prekių, statybinių medžiagų, degalų.Tuo tarpu į Latviją važinėjama dėl pigesnių alkoholinių gėrimų. Toks procesas pastebimas nuo to laiko, kai Lietuvoje prasidėjo drastiška kova prieš girtavimą, gerokai padidinusi svaigalų kainas, įvedusi įvairius apribojimus. Kaimynai latviai ne tiktai nepasekė Lietuvos valdžios pavyzdžiu, strimgalviais nepuolė blaivinti savo tautos, bet dargi pasinaudojo ir puikia proga papildyti šalies biudžetą iš alkoholio pardavimo lietuviams. Antai Pasvalio krašte, Saločiuose, kur anksčiau veikė muitinė ir pasienio punktas, latviai įrengė… lietuviams skirtą parduotuvę. Tokiu būdu pirkėjams net nereikia vargintis ilgesne kelione į Latviją, važinėti po miestus ir miestelius, pakanka privažiuoti iki pasienyje veikiančios parduotuvės ir ten apsipirkti…

Taigi važiuojame gerai suremontuotu, neseniai išplatintu plentu Panevėžys–Daugpilis pro Obelius link Subatės. Eismas čia gana intensyvus, viena po kitos važiuoja galingos mašinos, praneria krovininiai furgonai, sukantys į Daugpilio pusę. Ir neatsitiktinai. Juk Daugpilis – antras pagal dydį Latvijos Respublikos miestas, Latgalos regiono sostinė, iš ten patogus susisiekimas su daugeliu Rusijos ir Baltarusijos vietovių. Visai šalia Subatės miestelio stūkso pasienį žymintis baltas su raudonais dryžiais betoninis stulpelis, o stende mėlyname fone tarp Europos Sąjungą simbolizuojančių žvaigždžių spindi užrašas „LATVIJA“…

<…>

Visą reportažą iš Latvijos sjkaitykite šeštadienio, sausio 20 d. laikraštyje „Utenos apskities žinios“

latvia-2018-005

Vytauto Bagdono nuotraukos

latvia-2018-014

latvia-2018-025

latvia-2018-032

1182 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.