Home » Sportas » Žirgų lenktynėse „Sartai 2018“ uteniškis vėl buvo nepralenkiamas

Žirgų lenktynėse „Sartai 2018“ uteniškis vėl buvo nepralenkiamas

Žirgų lenktynėse „Sartai 2018“ uteniškis vėl buvo nepralenkiamas

 

 

Daiva ČEPĖNIENĖ

Vasario 10 dieną Dusetose vyko 110-osios oficialiai organizuojamos ristūnų žirgų lenktynės „Sartai 2018“, skirtos Lietuvos šimtmečiui. Ištirpęs ledas ir vandeniu užlieta trasos dalis nesugriovė organizatorių šiųmečių planų. Nors planuota lenktynes surengti vasario 3 d., vis tik data buvo pakeista ir šventei pasirinkta vasario 10-oji.

Ledui išlieti prireikė per 250 000 kubinių metrų vandens

Kaip „Utenos apskrities žinioms“ teigė po trijų metų pertraukos vėl prie „Sartų žirgyno“ vairo stojęs E. Jeninas – „Lietuvos žirgyno“ padalinio, veikiančio Dusetose, direktorius – sausio pabaigoje atšilęs oras ištirpdė ledą ir vanduo užtvindė dalį hipodromo trasos. Tačiau į pagalbą pasitelkus priešgaisrinės tarnybos specialistus su specialia technika vanduo buvo išpumpuotas ir ledas išlietas iš naujo. Dusetų hipodrome esanti trasa, anot direktoriaus, vienintelė tokia Lietuvoje. Trasos ilgis – 1600 metrų. Norint išlieti atitinkamo storio ledą, prireikia 150 000 kubinių metrų vandens. Šiemet jo sunaudota kone dvigubai daugiau. Anot E. Jenino, Dusetų hipodrome nuolat pagerinami greičio rekordai. Tuo tarpu kituose šalies hipodromuose tai sunkiai pasiekiama, nes trumpesnės trasos neleidžia išvystyti didesnio greičio tiesiojoje. Dusetų hipodrome besivaržantiems žirgams ir važnyčiotojams, kad būtų užskaitytas vienas važiavimas, pakanka įveikti vieną ratą. „Ši šventė yra tradicinė ir vyksta kiekvienais metais. Žvelgiant į žirgų lenktynių Dusetose istoriją galima sakyti, kad ji tampa vis populiaresnė. Žirgų lenktynės neįvykdavo nebent dėl nepalankių oro sąlygų arba, dar ankstesniais laikais, dėl karo. 2008 metais ristūnų žirgų lenktynės buvo atšauktos, tačiau 2009 m. jos pritraukė kone dvigubai daugiau žiūrovų – apie 50 000. Vyresniajai kartai, į lenktynes važinėjančiai jau 40 metų, ši šventė yra įprasta, eilinė ir nebe tokia įdomi. Bet tie patys žmonės į „Sartus“ vežasi savo vaikus, anūkus. Taigi nauja gerbėjų karta auga ir nuolat didėja“, – sakė „Sartų žirgyno“ vadovas Edgaras Jeninas.

img_0001

„Sartų žirgyno“ direktorius Edgaras Jeninas teigė, kad auga nauja „Sartų“ žirgų lenktynių gerbėjų karta / Daivos Čepėnienės nuotraukos

Šventė prasidėjo tylos minute

Šventė prasidėjo kiek neįprastai, tačiau dusetiškiams suprantamai. Tylos minute susirinkusieji pagerbė Dusetų šviesuolį, Dusetų krašto garbės pilietį, visuomenininką, šiam kraštui nusipelniusį Vytautą Čypą, kurio gyvybė užgeso š. m. vasario 7-ąją. Po raitelių ir Lietuvos žemaitukų kinkinio pasirodymo lenktynių įžangoje, iškilmingai šventinę vėliavą iškėlė varžybų „Sartai 2017“ nugalėtojas ir didžiojo prizo laimėtojas uteniškis Egidijus Gudonis. Sportinių žirgų lenktynių ugnį šiemet buvo leista uždegti teisėjų komisijos pirmininkui Romaldui Pikauskui. Šventę palaiminus Dusetų Švč. Trejybės parapijos klebonui kanauninkui Stanislovui Krumpliauskui ir nuskambėjus kapelos „Sadūnai“ atliekamam himnui „Un Sartų“, buvo paskelbtas adrenalino kupinų lenktynių startas. Eikliųjų lenktynėse šiemet varžėsi 55 žirgai iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos. Dusetų miestui atstovavo vienas žirgas. „Sartų žirgyno“ funkcija – išsaugoti lietuviškų žirgų veislių genofondą. Šiame žirgyne dar laikomas ir treniruojamas vienas eiklusis nacionalinės veislės ristūnas, kuris ir varžėsi su iš toliau atvykusiais varžovais. Šį žirgą treniruoja ir vadelioja Antanas Juškėnas.

Ūkininkų, tautodailininkų, amatininkų ir pramogų organizatorių, panorusių dalyvauti šiųmetėje žiemos šventės mugėje, buvo gausybė, tačiau pakeista šventės data turbūt pakeitė ir jų planus. Dalis prekeivių atsisakė prekiauti „Sartai 2018“ mugėje dėl tą pačią vasario 10-ąją Rumšiškėse organizuotos Užgavėnių šventės. Šventės svečius linksmino 12 muzikuojančių kapelų, kolektyvų iš įvairių Lietuvos pakraščių. Praalkusieji už porciją šašlykų turėjo mokėti 6 eurus, už grilio dešrelių porciją – 4 eurus, karšto vyno ar alaus stiklinaitė kainavo 3 eurus.

Ministras mugėje ieškojo lauktuvių namiškiams

Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas „Utenos apskrities žinioms“ teigė, kad Sartų žirgų lenktynės, vertinant pagal dalyvių skaičių ir mugės gausą, yra viena didžiausių žiemos sporto švenčių Lietuvoje. „Ne be reikalo šią šventę aš pavadinau Lietuvos žiemos olimpinėmis žaidynėmis. Nors ši šventė priklauso nuo gamtos užgaidų, reikia ją išlaikyti tradicine. Tokia žmonių gausa leidžia spręsti, kad ši šventė traukia“, – kalbėjo žemės ūkio ministras B. Markauskas. Kalbėdamas apie situaciją Lietuvos kaime ministras prasitarė: „Dažnai tenka susitikti su Zarasų rajono meru, pravažiuoti per rajoninius miestelius. Situacija kaime nėra pati geriausia. Jaučiamas ir matomas regionų tuštėjimas, bet aš tikiu, kad įvyks persilaužimas ir emigracija sumažės. Ne šiaip yra kalbama apie tai, kad daugiau investuojama turėtų būti regioninėse vietovėse. Turime turėti vilties, kaimas yra mūsų šalies šaknys, todėl nepamiršti kaimo yra svarbu.“ Pašnekovas neslėpė, kad palaiko visgi geriausius žirgus ir jų važnyčiotojus, tačiau tikino favorito neišsirinkęs. Šiais metais į žirgų lenktynes žemės ūkio ministras atvyko vienas, teigė šeimą palikęs namuose Klaipėdoje. Namiškiams lauktuvėms mugėje žadėjo pirkti tradicinį žirgų lenktynių skanėstą – riestainių virtinę.

Sirgaliai palaikė latvius

Iš Rokiškio atvykusi linksma kompanija stiprinosi karštais lietuviškais patiekalais. Paklausti, už ką serga lenktynėse, nė nedvejodami teigė, kad už braliukus latvius. Rokiškėnai tikri latvių kaimynai, mat miestas ribojasi su Latvijos siena. Vienas iš pašnekovų tikino, kad latvius palaikyti būtina vien todėl, kad Latvijoje pigesnis alus. Ketveriukė linksmuolių, prisistačiusių Olia, Gintaru ir Edita (vieno vyro vardo niekaip nepavyko suprasti), sakė, kad kasmet į šią šventę nevažiuoja, bet šiemet žavisi žirgų lenktynių organizuotumu.

Šimtalapiais prekiaujanti alytiškė Rimutė Zuzevičienė teigė, kad vietą tarp prekybininkų turėjusi užsiimti dar prieš 8 valandą ryto. Moteris pasakojo šimtalapį kepanti jau 28-us metus. Prekybininkė džiaugėsi šiemet „Sartų“ šventėje sulaukusi tų pačių klientų, kurie praėjusiais metais pirko ir ragavo jos gaminius. Alytiškė trečius metus dalyvauja žirgų lenktynių mugėje ir tikino, kad ši šventė jai kasmet palieka gerą įspūdį. „Smagi šventė. Visi čia linksmi ir besišypsantys“, – teigė moteris. Šimtalapių kepėja sakė besitikinti viską išparduoti iki lenktynių finišo ir dar spėti pamatyti apdovanojimų ceremoniją.

Pergalę vėl iškovojo uteniškis

Aštrią kovą tarp besivaržančiųjų sukėlusios lenktynės „Sartai 2018“ vis tik baigėsi nepagerinus pernykščio rekordo. „Didžiojo žiemos prizo“, kurį įsteigė Žemės ūkio ministerija, laimėtoju ir pirmos vietos nugalėtoju ir šiemet tapo uteniškis Egidijus Gudonis su žirgu Gardens Fairytale, distanciją įveikę per 2 min. 01,382 s. (praėjusiais metais distanciją įveikė per 2 min. 00,165 s). Antrosios vietos laimėtoju šiame bėgime tapo taip pat uteniškis Žydrūnas Vasilionka su Tosca de Chanterne (2 min. 04,164 s), treti liko Eimantas Klebauskas su Ingo Sanna (2 min. 04. 184 s.). Šie „Didžiojo“ važiavimo dalyviai pasidalijo 4 000 eurų vertės prizą. Ristūnų žirgų lenktynėms šiais metais skirtas prizinis fondas buvo didesnis nei ankstesniais metais ir siekė 25 100 eurų. Tos pačios dienos pavakarę Kultūros centre Dusetų dailės galerijoje vyko tradicinės tarptautinės parodos „Žirgas dailėje“ atidarymas, koncertavo grupė „Vairas“.

img_0027 img_0010

img_0061

img_0032 img_0038 img_0042 img_0044 img_0058 img_0060 img_0096 img_0011 img_0090 img_0089 img_0087 img_0072

img_0043 img_0050

img_0082 img_0083

img_0078

1017 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.