Home » Pro dienų prizmę » Kas laimės dvikovą?

Kas laimės dvikovą?

Kas laimės dvikovą?

.

Regina Guntulytė-RUTKAUSKIENĖ

Praėjusių metų pabaigoje buvo skelbiama daugybė pranašysčių artėjantiems 2018-iesiems. Mūsų astrologai lenktyniavo, kuris įspūdingiau nupieš ateinančiuosius. Kažkodėl įsiminė prognozė apie šiais metais kilsiančius skandalus. Tiksliau – daugybę skandalų. Panašu, kad ši prognozė tikrai pildosi. Dar nepraėjo nė pora mėnesių, o skandalams suskaičiuoti vargu ar rankų pirštų užteks. Apie visus bent trumpai parašyti prireiktų gal viso laikraščio, todėl apsiribosiu tik pora jų. Gal ir ne pačių svarbiausių, bet skambančių gana plačiai.

Turbūt visi žino apie tragišką Matuko lemtį. Apie tai tiek kalbėta ir rašyta, kad nieko naujo nebepridursi. Bet ši tragedija turi sveiku protu nepaaiškinamą tęsinį: Socialinės apsaugos ir darbo (SADM) ministras viešai prabyla apie savo pokalbius su velioniu, neva tariasi su juo vaiko teisių apsaugos klausimais. O vaiko žūties metinių proga inicijuoja spaudos konferenciją prie jo kapo… Deja, matyt, atsirado ministerijoje žmonių, kurie suprato, kad nueita per toli ir tas renginys neįvyko. Tačiau pats ministras apsilankė kapinėse ir reginys buvo pateiktas visuomenei. Tik ar tokių ministro žingsnių laukė Lietuvoje skriaudžiami vaikai?

SADM dabar sukruto diegti naują vaiko teisių apsaugos sistemą, kuri turėtų pradėti veikti nuo š. m. liepos 1 dienos. Tačiau jau dabar atsakingi jos darbuotojai užsimena, kad tam skirtų 8 milijonų eurų neužteks – trūksta dar vieno milijono. Numatyta papildomai įdarbinti kelis šimtus (atskiri šaltiniai nurodo skirtingus skaičius – nuo 200 iki 600) vaiko teisių specialistų ir psichologų. Tik iš kur juos paims, jei laiko liko visai nedaug – vos 4 mėnesiai? Ar ir šis užmojis liks neįgyvendintas, kaip įstrigo jau keletas kitų?

Lyg sniego lavina nuo kalnų ritasi seksualinio priekabiavimo viešinami skandalai. Nederamu elgesiu su studentėmis kaltinami keli Dailės akademijos (VDA) dėstytojai. Apie seksualinę prievartą iš teatro režisieriaus pusės prabilo viena jo buvusių bendradarbių. Šiuos kaltinimus jungia viena aplinkybė: pranešama apie 8–10 metų senumo įvykius. Pirmieji pranešimai socialiniuose tinkluose buvo anoniminiai, dabar naujos jų autorės, smulkiai aprašydamos „nederamus žodžius ir net prisilietimus“, skelbia savo pavardes. Ir tuoj pat savo priešingą nuomonę apie kaltinamus dėstytojus pareiškia kita studentų grupė. Kas dabar gali objektyviai nustatyti, ar tokie veiksmai tikrai buvo, kai remiamasi vien tik žodžiais? Kažkas kažką girdėjo, kažkas kažką matė… O gal tai tik būdas pašalinti iš kelio kažkam trukdančius žmones? Ir verda socialiniai tinklai nuo dvikovos tarp menamų nuskriaustųjų ir menamų skriaudėjų šalininkų.

Du tariami skriaudėjai (vasario 6 d. duomenimis) jau pasidavė – paliko savo darbovietes. Dar vienas prisipažino neįvertinęs šiuolaikinių moralės normų, o ketvirtasis nutarė nepasiduoti ir pats turi minčių kreiptis į teismą dėl įžeidimo. Beje, VDA vadovai tuoj pat po pasirodžiusių kaltinimų pareiškė atleisiantys kaltininkus iš darbo su studentais. Ar nekaltumo prezumpcija šiuo atveju negalioja? Anksčiau buvo nuostata anoniminių skundų nenagrinėti. Gal dabar viskas kitaip?

Sunku susidaryti tvirtą nuomonę nepažįstant nei anonimų, nei jų skriaudėjų. Apie pastaruosius apstu gerų atsiliepimų, o apie „aukas“ šiltesnių žodžių kol kas aptikti neteko. Beje, man keistokai atrodo teatro režisierių kaltinančios moters elgesys. Tariamas priekabiavimas įvyko jai dar nedirbant pas įtariamąjį. Tad kodėl būdama laisvai samdoma menininkė ji ne tik sutiko su režisieriumi dirbti jo pasiūlytame spektaklio „Juodasis strazdas“ pastatyme, bet dirbo su juo ir vėliau? O dabar su pasibaisėjimu prisimena tą įvykį… Jokiu būdu neginu suįžūlėjusių patinų, bet kodėl jie savo aukomis pasirenka tik atskiras pažįstamas moteris? Nuo naktį gatvėje sutikto maniako apsiginti nėra galimybių, bet nuo pažįstamo vyro, su kuriuo bendrauji kasdien? Taigi, kas laimės šią dvikovą?

1105 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.