Home » Pro dienų prizmę » Dabar ir vagišiai būna išmanūs…

Dabar ir vagišiai būna išmanūs…

Dabar ir vagišiai būna išmanūs…

.

Vytautas BAGDONAS

Neseniai žiniasklaida pranešė apie Klaipėdoje vagišių apšvarintą vieno gyventojo butą. Šiame pranešime konstatuota, kad ilgapirščiai įsilaužė į butą ir pavogė nemažą pinigų sumą bei brangenybes, pasinaudodami nukentėjusio piliečio sūnaus socialiniuose tinkluose paskelbta informacija apie savo išvykimą. Vaikinas, nepagalvojęs apie galimas pasekmes, internete pasiskelbė, kur ir kada svečiuosis, kokiomis dienomis jo nebus namuose, o vagišiams to ir tereikėjo, kad galėtų įvykdyti savo piktus kėslus.

Tai, kas sausio pabaigoje įvyko Klaipėdoje, galėjo įvykti (ar dar gali įvykti) ir Anykščiuose, Utenoje, Jonavoje, Kupiškyje, Zarasuose ar bet kuriame kitame šalies mieste. Juk dabar visi taip mėgsta naudotis socialiniais tinklais ir skelbti apie save įvairius duomenis, kad nėra ko ir stebėtis visuomenei lengvai prieinama informacija.

Informacinių technologijų aukso amžiuje tapo įprasta, kad maždaug vienas iš keturių žmonių būtinai naudojasi socialiniais tinklais. „Netlog“, „Instagram“, „Linkedin“, „Twitter“, „Google+“, „Yotube“, „Pinterest“, „Spotify“, „Tumblr“ – tai tik nedidelė dalelė iš gausaus internete skelbiamų socialinių tinklų sąrašo. Tarp pačių populiariausių tiek pasaulyje, tiek ir mūsų šalyje yra „Facebook“. Pastaruoju socialiniu tinklu pasaulyje jau naudojasi daugiau kaip 2 milijardai žmonių. Kaip byloja statistiniai duomenys, mūsų šalyje „Facebook“ naudojasi per 70 proc. Lietuvos gyventojų, kasdien prie jo prisijungia apie 50 proc. vartotojų. Anot naujausių psichologinių tyrimų, „Facebook“ toks visiems priimtinas, reikalingas, paprastas, populiarus, kad žmonės, neužsiregistravę jame, daugeliui atrodo tarsi kokie nenormalūs, atsilikę nuo gyvenimo.

Šiame savo rašinyje nenoriu nei „Facebook“, nei kitų socialinių tinklų reklamuoti, girti, aiškinti jų privalumus, naudą, nesiekiu ir ko nors paneigti, išpeikti, kritikuoti. Naudotis socialiniais tinklais ar nesinaudoti – kiekvieno piliečio asmeninis reikalas, jo laisvas pasirinkimas. Tačiau norisi atkreipti visų socialinių tinklų vartotojų dėmesį į tas pinkles, kurios tyko neatsargiųjų, nerūpestingųjų. Apie tai laikas nuo laiko vis primena policijos darbuotojai, asmens duomenų apsaugos tarnybos bei kitų atitinkamų žinybų pareigūnai. O tokie priminimai, įspėjimai tiesiog būtini, nes dauguma lietuvių socialiniuose tinkluose per daug atvirauja ir skelbia apie save, savo šeimas, artimuosius perteklinę informaciją. Netgi papasakoja ir slapčiausius, intymiausius dalykus, be jokios atrankos paviešina tai, apie ką būtų geriau patylėti. Kažin, ar reikia savo profilyje nurodyti, kada, kur ir kiek laiko atostogausi, kada ir kur būsi savaitgalį, kiek dienų praleisi komandiruotėje, ar verta smulkiai aprašinėti savo namų aplinką, šeimos sudėtį, pateikti konkretų adresą bei panašius dalykus. Ar tikslinga pasakoti apie darbą, gaunamą užmokestį, pomėgius ką nors kolekcionuoti, viešai demonstruoti kolekcijas, ar būtinai reikia pasigirti, pasididžiuoti naujais pirkiniais, turimu prabangiu automobiliu, pasistatytu nuosavu namu, įsigyta sodyba prie ežero ir t. t?

Visuomet reikia prisiminti, kad socialiniuose tinkluose skelbiama privati informacija yra lengvai prieinama ir kitiems vartotojams, ne vien tiems, kuriems konkrečiai ji skiriama. Atviravimai, įspūdžių perteikimai, pasigyrimai, pasipasakojimai, dargi iliustruoti nuotraukomis ar filmuota medžiaga, gali lengvai patekti į akiratį ir tokių asmenų, kurie ieško aukų savo piktavališkiems kėslams įgyvendinti.

Juk ir nusikalstamo pasaulio atstovai sugeba pasinaudoti šiuolaikinėmis informacinėmis technologijomis, net ir paprasčiausi vagišiai dabar būna išmanūs. Todėl pravartu dar prieš įsijungiant kompiuterį ir „įlendant“ į socialinius tinklus rimtai pagalvoti, ką reikėtų paskelbti, o ką verčiau nutylėti.

1154 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.