Home » Projektų archyvas » Mažoji Lietuvos kultūros sostinė Užpaliai šiemet kviečia nepraeiti pro šalį

Mažoji Lietuvos kultūros sostinė Užpaliai šiemet kviečia nepraeiti pro šalį

Mažoji Lietuvos kultūros sostinė Užpaliai šiemet kviečia nepraeiti pro šalį

 

Daiva ČEPĖNIENĖ

Užpalių miestelis žinomas ir patrauklus savo apylinkėmis, lankytinais objektais, šį kampelį aplanko nemažai turistų iš Lietuvos ir iš svečių šalių. Šiemet Užpaliai taps dar lankomesni, mat šiam miesteliui suteiktas 2018-ųjų mažosios Lietuvos kultūros sostinės titulas. Bendruomenės pirmininkė Vida Juškienė atviravo dar iki dabar nežinanti, kodėl vieną iš dešimties mažųjų Lietuvos kultūros sostinių vėliavų buvo nuspręsta įteikti Užpaliams. „Naisių vasaros“ festivalyje liepos mėnesį Užpalių bendruomenės atstovai atsiėmė kultūros sostinės simbolį – vėliavą, o rugsėjį savo kraštą pristatė Vilniaus Katedros aikštėje.

Bendruomenė įkurta tik prieš 3 metus

Kultūros sostinės titulas, bendruomenės pirmininkės teigimu, yra įpareigojimas, bet tuo pat metu ir puiki proga parodyti, dar labiau pagarsinti Užpalių kraštą. Iki 2015 metų Užpalių miestelyje nebuvo bendruomenės. Veikė tik informacinis centras „Užpalėnų krivulė“, kurios tikslas buvo informuoti visuomenę, mokyti kompiuterinio raštingumo. Informaciniam centrui daug metų vadovavo Giedrius Indrašius, vėliau vairą perėmė Adomas Šimkaitis. Žmonės Užpaliuose, pasak dabartinės bendruomenės pirmininkės V. Juškienės, buvo ir yra aktyvūs, nori sužinoti, pamatyti, atrasti, mokytis, o turint bendruomenės statusą galima vykdyti platesnę veiklą, todėl 2015 metais informacinis centras „Užpalėnų krivulė“ buvo pervadintas į bendruomenę.

img_0065

Užpalių bendruomenės pirmininkė Vida Juškienė teigė, kad svarbiausias bendruomenės tikslas – reprezentuoti Užpalius Lietuvai ir netgi pasauliui / Daivos Čepėnienės nuotraukos

Visi kartu kuria bendruomenės kultūrą

Užpalių bendruomenės narių sąrašas susideda vos iš 30 žmonių, tačiau, anot V. Juškienės, visi seniūnijos gyventojai yra jos nariai. „Galbūt vieni aktyvesni, kiti mažiau aktyvūs, vieni renkasi vienokią veiklą, kiti kitokią. Esame dar jauna bendruomenė, tačiau aktyvi“, – teigė Vida Juškienė. Užpalių bendruomenės aktyvistai, organizuojantys įvairius renginius, geba į veiklas įtraukti ir vaikus, ir jaunimą. Čia yra nemažai kultūrinius, pramoginius, sportinius renginius organizuojančių aktyvistų, tuo užsiimančių įstaigų, privačių asmenų. Užpaliuose veikia „Žygeivių slėnis“, su jaunimu bendradarbiauja šauliai, Viktorija Jovarienė ir kiti, tai yra miestelio spinduliai, pagyvinantys, aktyvinantys visą bendruomenę. Miestelio bibliotekoje susibūrė moterų „Gero skonio“ klubas, miestelyje veikia Utenos kultūros centro Užpalių skyrius, Užpalių gimnazija. Pasak bendruomenės pirmininkės, visos miestelyje veikiančios įstaigos, organizacijos, pavieniai asmenys ir kuria bendruomenės kultūrą.

Didžiausias noras – išsaugoti gimnaziją

Užpalių žmonėms rūpi, kaip mes pasirodysime, būdami mažąja Lietuvos kultūros sostine, tas rūpestis mūsų bendruomenę dar labiau sutelks. Dabar mūsų tikslas – reprezentuoti Užpalius Lietuvai ir netgi pasauliui, nenuvilti bendruomenės narių, kraštiečių ir parodyti, kad Užpaliai yra vieta, kur gera gyventi“, – teigė bendruomenės pirmininkė V. Juškienė. Užpalių miestelyje, anot pašnekovės, yra tai, ko nėra niekur kitur. Čia teka Šventoji, miestelis turi gilią istoriją, apylinkėse gausu lankomų vietų: piliakalniai, Krokulės šaltinis, Konglomerato uola, gražios apylinkės, čia gyvena geri žmonės. „Geri todėl, kad darbštūs ir aktyvūs. Pas mus atvykę žmonės sako, kad čia šilta atmosfera. Nors kiekvienas žmogus turi savo asmeninį gyvenimą, savas problemas ir rūpesčius, bet mūsų bendruomenės nariams rūpi ir miestelio, bendruomenės reikalai. Pavasarį organizuojame talkas ir visi kartu švariname, tvarkome miestelį. Vykdėme kūrybines iniciatyvas ir miestelyje gerų žmonių dėka atsirado sūpynės vaikams. Planuojame įrengti ir vaikų žaidimų aikštelę“, – tikino pašnekovė. Yra bendruomenių, kurios turi tik statusą, bet bendruomeniškumas ten neegzistuoja, nėra tarpinstitucinio ryšio, nebendradarbiaujama, o štai Užpalių bendruomenėje gyvenimas verda. Į klausimą, kaip tapti tokia bendruomene, Vida Juškienė atsakė, kad pakanka tik būti atviriems, nebijoti išgirsti pastabas, pasinaudoti siūlomomis idėjomis ar įsiklausyti į kritiką ir nebijoti pasimokyti iš padarytų klaidų. Bendruomenės pirmininkė visgi neslėpė, kad Užpalių bendruomenėje taip pat ne viskas tik gražu, čia taip pat egzistuoja problemos. Didžiausia problema bendruomenės pirmininkė įvardino „sėdėtojus“ prie skelbimų lentos. Tokių „sėdėtojų“, kuriems svarbiausias tikslas – pasiekti parduotuvę ir nusipirkti gėrimo su laipsniais, anot pašnekovės, yra kiekviename miestelyje. „Kitas mūsų skaudulys – didelis noras, kad pavyktų Užpaliuose išsaugoti gimnaziją. Darbo žmonės Užpaliuose turi, čia veikia dvi stiprios įmonės – „Vitula“ ir „Žydroji lapė“, yra stiprių ūkininkų“, – kalbėjo Vida Juškienė.

 

Vasario 16-osios renginys, kai užpalėnai su Lietuvos trispalvėmis rankose būrėsi į eisenas ir ėjo į miestelio aikštę, buvo vienas pirmųjų renginių, skirtų mažosios Lietuvos kultūros sostinės metams. Lietuvos trispalvėmis šimtmečio minėjimui užpalėnai išpuošė visus miestelyje veikiančių įstaigų langus, Lietuvos simbolika buvo padabinti ir vietos gyventojų gyvenamųjų namų langai. Užpaliai šiemet visus kviečia nepravažiuoti pro šalį, mat yra parengę gana platų renginių ir veiklų planą. Visus metus vyks tradiciniai ir nauji renginiai: balandžio 8 dieną bažnyčios šventoriuje rengiamas Pasaulinis margučių ridenimo čempionatas, kurį organizuos Užpaliuose veikiantis „Lions“ klubas. Pasak bendruomenės pirmininkės Vidos Juškienės, Užpaliuose apsilanko ir užsieniečiai, šiame krašte beieškantys savo šaknų. Todėl moteris tikisi, kad ir pasaulio čempionate, surengtame Velykų proga, į Užpalius užsuks svečiai iš užsienio. Užpalėnai švęs ir tradicinę Šv. Florijono, Kraštiečių, Žolinės, Rudens lygiadienio šventę. Gegužės 19 dieną bus rengiamas Šv. Kristoforo orkestro koncertas, kuris vyks Konglomerato uolose, planuojama daug kitų renginių.

img_0066

 Užpalių bendruomenės aktyvistai, organizuojantys įvairius renginius, geba į veiklas įtraukti ir vaikus, ir jaunimą

img_0035 img_0045 img_0033

img_0026 img_0055

 

img_0038

990 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.