Home » Sveikata » Mieloma – neišgydoma, bet valdoma

Mieloma – neišgydoma, bet valdoma

Mieloma – neišgydoma, bet valdoma

Aušrinė ŠĖMIENĖ

Piktybine kraujo liga – mieloma – susirgusių žmonių dar negalima išgydyti, tačiau šiuolaikinis gydymas, toks, koks prieinamas Vakaruose, mūsų šalies žmonėms leidžia gyventi ilgus metus.

Reikia susitaikyti su liga

„Tvarkiau pas užsakovą elektros instaliaciją, vyniojau laidus, staiga lyg elektra mane būtų trenkusi – skausmas apėmė visą kūną, net pajudėti negalėjau“, – prisimena prieš penkiolika metų nutikusią nelaimę Vaclovas Grikšas.

Kai atitoko nuo skausmo, 45-erių vyras iš Šilutės rajono viena ranka parvairavo į Klaipėdos miesto ligoninę.

„Gydytojai tuoj pat atliko kompiuterinės tomografijos tyrimą ir pamatė, kad mano stuburas laikosi lyg ant plauko. Jie stebėjosi, kaip jis nelūžo“, – pasakoja V. Grikšas.

Vyras skubiai buvo perkeltas į Jūrininkų ligoninę. Ten sušauktas gydytojų konsiliumas. „Namo nebeišleido, – prisimena V. Grikšas. – Savaitę gydė, kad galėčiau judėti.“

Jam buvo nustatyta mielominė liga. Metus V. Grikšas buvo gydomas chemoterapija – iš viso trylika seansų. Po to teko vykti į Vilniaus universiteto ligoninę Santaros klinikas. Ten jam buvo persodinti kaulų čiulpai.

Po gydymo vėl galėjo normaliai gyventi, dirbti, tačiau kas tam tikrą laiką reikėdavo pasitikrinti sveikatą. Vieną dieną tyrimai parodė, kad liga atsinaujino. Teko vėl kęsti chemoterapiją.

Kai Lietuvoje atsirado naujų vaistų, gydymas tapo lengvesnis. „Sutikdavau gydytis visais naujais, net ir tiriamais vaistais. Ir jie man padėdavo. Per mane gydytojai turbūt cisterną vaistų perpumpavo“, – juokauja pašnekovas.

Pastaruosius pusantrų metų jis nuolat vartoja vaistus – kasdien nustatytu laiku turi išgerti tabletę. Po to būna silpnoka, tačiau silpnumas greitai praeina, ir toliau gyvena, kaip įpratęs.

„Kas du mėnesius pasidarau tyrimus, gydytojai išrašo vaistų. Kai paskutinį kartą pas juos buvau, atrado, kad blogųjų ląstelių mažėja. Tačiau taip visą laiką nebus. Deja, organizmas pripranta prie vaistų, tada reikia kitų. Bet pasaulis vietoje nestovi – išras naujų“, – įsitikinęs V. Grikšas.

Dabar, praėjus penkiolikai metų nuo diagnozės nustatymo, jis jaučiasi gana gerai. Nors nustatytas tik 30 procentų darbingumas, V. Grikšas laukia pavasario ir ruošiasi į kaimą, kur daržininkauja. Stuburą paskauda, tačiau jis nelabai į tai kreipia dėmesį.

„Reikia mokėti susitaikyti su liga. Jei tik sėdėsi ir nieko neveiksi, sugrauši pats save. Yra, kaip yra, nieko pakeisti negaliu, tai kam graužtis? Geriau būti optimistu“, – tvirtina jis.

Suserga ir jauni

Piktybine kraujo mielomine liga dažniausiai suserga vyresni kaip 50–60 metų žmonės. Tačiau Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos Hematologijos, onkologijos ir tranfuziologijos centro gydytoja hematologė Vilija Kiuberienė sako, kad kartais į gydytojų rankas patenka ir dvidešimtmečiai.

Vienas iš mielomos skirtumų, palyginti su kitomis kraujo ligomis, tas, kad ji yra lėtinė. Nors gali būti įvairių mielomos formų – jos didele dalimi priklauso nuo molekulinių ir genetinių pokyčių ligonio organizme. Kartais ligonis negydomas gali gyventi dešimtmečius, kitų formų mieloma progresuoja greičiau – per kelis ar keliolika mėnesių gali sukelti sunkių komplikacijų.

Europoje šia liga serga apie 40 tūkst. žmonių, Lietuvoje – 1200. Kasmet mūsų šalyje užregistruojama apie 140 naujai susirgusių žmonių.

Sutrikdo organizmo veiklą

Pasak gydytojos V. Kiuberienės, susirgus mielomine liga, pakinta plazminės ląstelės, kurių yra kiekvieno žmogaus kaulų čiulpuose. Jos ima sparčiai daugintis ir gaminti baltymus, vadinamus paraproteinais.

Kadangi kalcis iš organizmo šalinamas per inkstus, gali sutrikti jų veikla ir išsivystyti inkstų nepakankamumas.

Mieloma gali sukelti ir mažakraujystę. Dėl to žmogui dažnai būna silpna, kankina nuovargis, svaigsta galva. Silpsta ir ligonio imunitetas ir kyla rizika susirgti infekcinėmis ligomis, kurios kartais tampa mirties priežastimi.

„Į šeimos gydytojus žmonės dažniausiai kreipiasi dėl kaulų skausmų – stuburo, rankų ir kojų ilgųjų ar dubens ir dėl silpnumo. Jie, pradėję ieškoti šių negalavimų priežasties, įtaria mielominę ligą ir atsiunčia pacientus pas hematologus“, – sako V. Kiuberienė.

Galima valdyti

„Deja, mieloma kol kas neišgydoma, – teigia hematologė, – bet ją galima prislopinti, valdyti, pasiekti, kad ji būtų neaktyvi, tada žmogus gali gyventi, kaip įpratęs.“

Mielomai paūmėjus, ligoniai gydomi. Gydymo tikslas – sunaikinti didelę dalį navikinių ląstelių ir baltymo, kuris kenkia organizmui.

Per pastaruosius keliolika metų ligoniams tapo prieinami net devyni efektyvūs vaistai. Tarp jų ne tik chemoterapija, bet ir imunoterapija bei taikinių terapija, kuri tiesiogiai naikina pakitusias ląsteles. Taip pat yra daug įvairių gydymo derinių – ne tik vaistų.

755 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.