Home » Projektų archyvas » Salako socialinės globos namų gyventojų kontingentas vis jaunėja

Salako socialinės globos namų gyventojų kontingentas vis jaunėja

Salako socialinės globos namų gyventojų kontingentas vis jaunėja

Daiva ČEPĖNIENĖ

Salako (Zarasų r.) socialinės globos namuose nėra nei kiemsargių, nei aplinkos prižiūrėtojų. Bet aplinka tvarkinga, puoselėjami gėlynai, auga dekoratyviniai krūmai. Net pati įstaigos direktorė Vilma Zaraskauskienė nesivaržo apsimauti darbines pirštines, paimti grėblį ar kitą įrankį ir kibti į ūkio darbus. Aplinkos priežiūra čia rūpinasi visi, nepaisydami pareigybių aprašų, prie aplinkos tvarkymo darbų prisideda ir gyventojai, kuriems dirbti fizinius darbus dar leidžia sveikata. Nuo 1999 metų Salako miestelyje veikė tik bendruomenės centras, kuriame buvo organizuojamas užimtumas vaikams, žmonės galėdavo ateiti išsiskalbti drabužius, nusiprausti. Vėliau ši įstaiga tapo socialinės globos namais, kur nuo 2015 metų teikiama trumpalaikės ir ilgalaikės globos paslauga.

Į globos namus – tik su nustatytu globos poreikiu

Zarasų rajone yra 2 socialinės globos paslaugas teikiančios įstaigos: Zarasų ir Salako socialinės globos namai. Šiuo metu remontuojami ir Zarasuose veikiantys nakvynės namai, kuriuose po atliktų darbų bus įrengta 14 vietų benamiams (vietoj buvusių 8). Zarasų socialinės globos namuose yra 215 gyvenamųjų vietų, ši įstaiga valstybinė, todėl čia gali būti apgyvendinami ne tik Zarasų rajono gyventojai. Kaip „Utenos apskrities žinioms“ teigė Zarasų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Alina Sklinsmontienė, šiuo metu Socialinės paramos skyriui yra pateikti tik 4 Zarasų rajono gyventojų prašymai dėl apgyvendinimo socialinės globos namuose. Šie žmonės dar laukia eilės, kol globos namuose atsiras laisvų vietų. Skyriaus vedėjos tikinimu, į prašančiojo poreikius ir pageidavimus, kuriuose globos namuose asmuo norėtų gyventi, visuomet atsižvelgiama. Salako socialinės globos namų teikiama globos paslaugos kaina senyvo amžiaus asmeniui ar asmeniui turinčiam negalią siekia 537 eurus per mėnesį, asmeniui, turinčiam sunkią negalią – 639 eurus per mėnesį. Už teikiamas stacionarios globos paslaugas gyventojai pagal nustatytą tvarką turi mokėti savo lėšomis. Mokėjimo dydis nustatomas kiekvienam individualiai, atsižvelgiant į asmens gaunamas pajamas ir turtą bei teikiamų paslaugų rūšį. Mokėtina suma neturi viršyti 80 procentų asmens gaunamų pajamų. Tuo atveju, jei gaunamos pajamos yra minimalios ir nepakankamos, socialinės globos kainos skirtumą dengia asmenį siunčianti savivaldybė. Tačiau apsigyventi globos namuose gali toli gražu ne kiekvienas, to panorėjęs. Salako socialinės globos namuose – 16 gyvenamųjų kambarių, kuriuose – 30 vietų gyventojams. Pasak įstaigos vadovės V. Zarakauskienės, laisvų vietų nėra ir retai kada būna. Tačiau mažesnis gyventojų skaičius leidžia kurti jaukesnį mikroklimatą, geriau vieniems kitus pažinti, būti lyg viena didele šeima. Jauniausiam gyventojui 46-eri, vyriausiam 83-eji. Didesnė dalis gyventojų – vyrai. 9 iš 30 – slaugomi gyventojai. Salako socialinės globos namai yra Zarasų rajono savivaldybės finansuojama biudžetinė įstaiga. Taigi čia ir priimami tik Zarasų rajono gyventojai. Vietas gyventojams skirsto savivaldybės Socialinės paramos skyrius. Anksčiau globos įstaigoje buvo apgyvendinami tik vieniši asmenys, tačiau dabar, anot direktorės V. Zarakauskienės, čia gali apsigyventi ir turintys artimųjų. Tik kiekvienas čia atvyksta su siuntimu ir nustatytu globos poreikiu, kitaip tariant, tie asmenys, kurie patys savimi pasirūpinti nebegali. Tai, kad žmogus neturi, kur gyventi, nėra lemiantis kriterijus apsigyventi socialinės globos namuose.

img_0016

Stasys ir Vaclovas neslėpė besiilgintys jaunų dienų ir gimtų takų, kuriais bėgiojo vaikystėje / Daivos Čepėnienė nuotraukos

Turėti diplomą nepakanka

Dauguma gyventojų įsikūrę dviviečiuose kambariuose, yra ir keli vienviečiai kambariai. Globos įstaigoje įkurta mini biblioteka, yra kompiuteris, internetas. Kambariuose ir laisvalaikio zonose yra televizoriai. Šiltuoju metų laiku gyventojai tvarko gėlynus, šiltnamyje augina daržoves, įstaigos automobiliu, lydimi darbuotojų, važiuoja į mišką grybauti, rinkti uogų. Laisvalaikiu piešia, gamina įvairius darbelius iš popieriaus, mezga ir pan. Dalyvauja miestelio bendruomenės gyvenime, rengiamose šventėse. Salako socialinės globos namuose dirba socialiniai darbuotojai, medicinos slaugytoja, slaugytojos padėjėja. Įstaigos vadovės teigimu, dirbant su senyvo amžiaus ar negalią turinčiais žmonėmis, turėti išsilavinimą liudijantį diplomą nepakanka. Svarbiau yra darbuotojo požiūris į pagalbos reikalaujantį žmogų, noras padėti, nuoširdus atsidavimas darbui.

Tenka įveikti dviprasmiškas situacijas

Salako socialinės globos namuose gyvenančiųjų istorijos įvairios. Vieni, neturintys vaikų, čia praleidžia vienišą senatvę, kitų vaikai senolius paliko išvykdami uždarbiauti svetur, treti, nenorėdami vaikams tapti našta, patys panoro gyvenimo saulėlydį sutikti globos namuose. „Visada apsigyvenantiems mūsų globos namuose akcentuojame, kad čia ateinama gyventi. Nes neretai čia atvykstantys žmonės ar jų artimieji globos namus įsivaizduoja kaip gydymo įstaigą. Būna ir taip, kad artimieji, atlydintys savo tėvus, prašo jiems nesakyti, kad čia yra globos namai, kad čia reiks gyventi“, – teigė direktorė V. Zarakauskienė. Anot pašnekovės, čia apsigyvenantiems būtina pasakyti tiesą, negalima žmogaus apgyvendinti įstaigoje apgaulės būdu. Globos namai yra tarsi paskutinė gyvenimo stotelė. Globos namų gyventojai turi laikytis tam tikrų vidaus tvarkos taisyklių. Stengiamasi, kad po 22 valandos įstaigoje būtų ramybė. Kambariuose galima ilgiau pavakaroti. Labiausiai gyventojus riboja tai, kad kas dieną visiems tuo pačiu metu tenka valgyti ir įtilpti į tam tikrą laiko rėmą. Tačiau yra ir teigiama šio medalio pusė. Kadangi gyventojų nėra daug, darbuotojos netgi kiekvienam individualiai meniu priderina, mat jau žino, ko kuris nemėgsta. Gyvenamuosiuose kambariuose stengiamasi palaikyti tvarką, tačiau neužgožiant gyventojų poreikių. Įstaigos vadovės teigimu, kiekvienas žmogus individualus. Mėgę tvarką jaunystėje ir čia apsigyvenę kambarį stengiasi kuo gražiau susitvarkyti. Kiti mėgsta kambarį apsikrauti įvairiausiais daiktais. Pasitaiko atvejų, kai gyventojai piktybiškai pažeidžia elgesio, vidaus tvarkos taisykles. Anot direktorės V. Zarakauskienės, tokiais atvejais tenka įveikti dviprasmišką situaciją. Už nusižengimus galima šalinti žmogų iš įstaigos, tačiau palikti jo gatvėje negalima. Tada ieškoma deramos vietos, kur tokį žmogų galima būtų apgyvendinti. Tokias ar panašias problemas dažniausiai kelia socialinės rizikos asmenys, turintys savitą mentalitetą. „Tokiems žmonėms prisitaikyti ir išmokti gyventi šeimoje yra sudėtinga. Dažniausiai užtenka 1 ar 2 nedrausmingų gyventojų ir jie jau visiems 30-čiai įvedinėja savo tvarką.

Socialinės problemos dažnėja tarp vis jaunesnių žmonių

Pasak įstaigos direktorės, dar prieš kelis metus čia gyvenančiųjų amžiaus vidurkis siekė 85 metus, dabar vos tesiekia 74. Tai lemia dažnėjančios socialinės problemos, su kuriomis susiduria vis jaunesni žmonės Nemaža dalis Salako globos namuose gyvenančiųjų – žmonės, kurie pusę savo gyvenimo gyveno su tėvais. Nelikus tėvų šie žmonės savarankiškai gyventi tiesiog nesugebėjo, todėl gyvenimo būdas, savarankiškumo, socialinių įgūdžių stoka atvedė juos iki globos namų durų. „Pastarieji žmonės ir čia gyvendami kelia didelius reikalavimus, bet perauklėti tokio amžiaus sulaukusius žmones tiesiog nebeįmanoma“, – tikino direktorė.

img_0010

Poilsio kambaryje įkurdinta ir mini biblioteka

Su ašaromis akyse pateisina svarbesnius vaikų reikalus

Aplankyti Salako globos namų gyventojai džiaugėsi ramiu gyvenimu, gerais darbuotojais ir rūpestinga įstaigos vadove, kuri nepasididžiuoja kiekvieną senolį nuoširdžiai apkabinti, priglausti, pakalbinti, nuraminti. Netgi būdama kabinete direktorė niekada neužsidaro durų, kad gyventojai bet kada, bet kokiu reikalu galėtų užeiti. Daugumos gyventojų šalia lovų esančios lentynėlės apstatytos vaikų, anūkų nuotraukomis. Vieni senoliai džiaugiasi sulaukiantys aplankyti atvykstančių vaikų, kiti gyvena viltimi bent kada nors jų sulaukti, su ašaromis akyse pateisindami savitą vaikų nuostatą ir požiūrį į paliktus dėmesio ir šilumos išsiilgusius tėvus ir kitus „svarbesnius“ reikalus gyvenime. Dauguma globos namuose gyvenančių sava šeima dabar vadina darbuotojus ir kaimynus. Čia gyvenantys senoliai puikiai mena jaunystės laikus, patirtus išgyvenimus, ir džiaugiasi turintys saugią užuovėją senatvėje, tačiau ilgisi nepastebimai prabėgusios vaikystės, jaunystės, gimtų vietų, kur kadais būdami vaikais bėgiojo. „Čia geri gyvena žmonės. Ko mums daugiau gali reikėti? Ir išprausti, ir pavalgydinti, švariuose pataluose“, – vieni kitiems antrino gyventojai.

img_0023

Direktorės Vilmos Zarakauskienės apkabintos močiutės Vanda ir Angelė džiaugėsi ramiu gyvenimu globos namuose, gerais žmonėmis aplinkui

img_0002

Salako socialinės globos namų laisvalaikio ir renginių salėje vyksta šventės, paminimi gyventojų gimtadieniai

img_0035

Salako socialinės globos namų teritorija pritaikyta ir poilsiui, ir aktyvesnei ūkiškai veiklai

img_0043

Salako globos namai veikia miestelio centre, buvusio vaikų darželio pastate

1799 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.