Home » Spindulys » Į Vyžuonose įkurtą erdvę susirenka daugiau jaunimo nei mokykloje

Į Vyžuonose įkurtą erdvę susirenka daugiau jaunimo nei mokykloje

Į Vyžuonose įkurtą erdvę susirenka daugiau jaunimo nei mokykloje

 

Daiva ČEPĖNIENĖ

Didesniuose miestuose gyvenančiam jaunimui siūloma begalė veiklų ir užimtumo formų, yra daug galimybių prasmingai leisti laisvą laiką. Ar jie nori tai daryti, jau kitas klausimas. Gyvenantys kaimuose ar nedideliuose miesteliuose jaunuoliai neretai laiką leidžia tiesiog susirinkę viešose erdvėse, ramstydami autobusų stotelių sienas ar užsiimdami kitokia beprasme veikla. Jie taip gyventi, galima sakyti, yra priversti, nes kaimiškose vietovėse užsidaro bibliotekos, mokyklos, neorganizuojami jaunimui skirti renginiai, tad ir užimtumo galimybių ratas siaurėja.

30712225_743549122700560_4355753774791407132_n

Ekskursijoje į sporto klubą / Vyžuonų jaunimo erdvės archyvo nuotraukos20180516_162209 30711920_743549119367227_4633569241904996738_n 20180516_161153

Jaunimui reikėjo kitokio užimtumo

Vyžuonose jaunimas autobusų stotelės sienų lyg ir neberamsto. Šiame miestelyje balandžio mėnesį duris atvėrė Utenos maltiečių įkurta atvira jaunimo erdvė. Šių metų pradžioje miestelyje pradėjo veikti ir vaikų dienos centras, skirtas vaikams iki 14 metų. Tačiau tik pradėjusio dirbti centro duris nuolat varstyti ėmė ir vyresnieji. Jiems buvo įdomu, ką veikia vaikai. „Nusprendėme kurti erdvę jaunimui, nes pamatėme, kad yra didžiulis poreikis. Vietos ir užimtumo reikėjo ir vyresniems“, – pasakojo jaunimo erdvės Vyžuonose viena iš įkūrėjų Diana Tumėnienė. Pašnekovė atviravo, kad šiai idėjai pritarimo ieškojo kalbėdamasi su miestelio seniūnu, Vyžuonų pagrindinės mokyklos direktoriumi. Sulaukusi palaikymo pateikė paraišką finansavimui gauti kaip tik tuo metu savivaldybės paskelbtam konkursui. Nors Vyžuonų mokykloje organizuojamas popamokinis užimtumas, veikia sporto, keramikos ir kt. būreliai, bet vietiniam jaunimui, akivaizdu, reikėjo ir papildomos erdvės, ir kitokio užimtumo. „Iš pradžių buvo neramu, atrodė, gal jaunimas nesusirinks. Bet viskas įsivažiavo“, – sakė D. Tumėnienė. Utenos maltiečių Vyžuonų atvirą jaunimo erdvę dabar lanko ir yra registruoti 52 jaunuoliai nuo 14 iki 29-erių metų. 12 jaunuolių ateina svečių teisėmis. Vaikų, kurie Vyžuonose lanko dienos centrą ir jaunimo erdvę, suskaičiuotume netgi daugiau, nei Vyžuonų mokyklą lankančių mokinių. Anot Utenos maltiečių Vyžuonų atviros jaunimo erdvės vadovės Vitos Narbutienės, taip yra todėl, kad jaunimo erdvę lanko ir tie vyžuoniškiai, kurie jau studijuoja Utenos kolegijoje ar mokosi Utenos profesinio rengimo centre, o vakarais grįžta į namus Vyžuonose. Taip pat atvyksta jaunuoliai iš aplinkinių kaimų. Kadangi šią jaunimui skirtą erdvę steigė nevyriausybinė organizacija, į ją priimami visi norintys. Nereikia būti tam tikros socialinės grupės nariu, atitikti kažkokių standartų ar užpildyti prašymą seniūnijoje, kad galėtum lankyti maltiečių įkurtą erdvę. „Pas mus dirbama tokiu principu: jeigu tau, pavyzdžiui, šiandien liūdna, tiesiog ateik, nes tai yra atvira erdvė. Ne visi vaikai iš karto nori užsiregistruoti. Bet esantys sąrašuose turi pirmumo teisę, pavyzdžiui, važiuoti į ekskursijas, gauti dovanėles ar pan.“ – kalbėjo D. Tumėnienė.

Pamėgo aktyvias veiklas

Anot jaunimo erdvės Vyžuonose sumanytojos Dianos Tumėnienės, iš savivaldybės gautos paramos – 5000 eurų – viskam nepakanka. Gautos lėšos paskirstytos maitinimui, pramogoms, su jaunimu dirbančios darbuotojos atlygiui. Maisto produktų maltietės atsiveža ir iš „Maisto banko“. „Prisidedame ir mes, maltiečiai. Žinoma, ne pinigine parama, tačiau ieškome rėmėjų ir pan. Jaunimui leidžiama naudotis mokyklos sporto aikštele, žaidimų kambariu, treniruokliais. Bandome ir savo inventoriaus įsigyti. Su jaunimu jau važiavome į dažasvydį, lankėmės kine, sporto klube „R.L. GYM“. Keliauti galime mokyklos direktoriaus dėka: jis jaunimo ekskursijoms skiria mokyklinį autobusiuką“, – džiaugėsi D. Tumėnienė. Jaunimas, turėdamas erdvę susiburti, įvairių užsiėmimų ir veiklų, nešvaisto laiko tuščiai. Užimtumas – vienas iš svarbių netinkamo elgesio prevencijos tikslų. Atvira jaunimo erdvė suteikia ne tik galimybę būti kartu, bet ir ugdyti komunikavimo gebėjimus, socialinius įgūdžius, išmokti įprastų kasdienių dalykų, kurie būtini gyvenime. „Jaunimo erdvę lankančių jaunuolių ir nuotaikos pasikeitė. Būdavo, pastebime, kad jie eina, bet nežino, nei kur, nei ko. Anksčiau mes matydavome, kaip jauni vyžuoniškiai buriuojasi stotelėse, nes tiesiog neturi ką veikti. O būdami čia jie ne tik smagiai laiką leidžia, organizuoja šokius, vietoje gali pasigaminti maisto, pavalgyti. Dabar jie turi tikslo vietą“, – viena kitai antrino maltietės D. Tumėnienė ir V. Narbutienė. Čia jaunimui organizuojami ir edukaciniai užsiėmimai, tačiau labiausiai mėgstamos aktyvios veiklos.

Motyvai skirtingi

Vyžuonose veikiančios atviros jaunimo erdvės darbo laikas – 4 valandos per dieną darbo dienomis, bet jaunuoliai valandų nepaiso: kokią valandą prieš atidarymą jau buriuojasi už durų. Kaip sakė maltietės, kartais ateina 5 jaunuoliai, o kartais per 20. Susirenka labai įvairus jaunimas, su skirtingais poreikiais, charakteriais ir pan., todėl stengiamasi, kad čia jie jaustųsi kaip namuose. Jaunimo erdvėje taip pat egzistuoja taisyklės ir tam tikros ribos, nepaisant to, jaunuolius čia vis tiek traukia. Kiekvienas čia atranda ką veikti, kuo užsiimti. Ne vienas iš lankančių jaunimo erdvę jau turi sukūręs šeimą, o čia ateina pabendrauti su draugais. Anot V. Narbutienės, šiltuoju metų laiku lankomumas kiek sumažėja, bet kai šalčiau ar lyja, jaunimas turi vietą, kur susirinkti, išgerti arbatos. Kiekvieno jų motyvai labai skirtingi. Vieni ateina tiesiog susitikti, pasikalbėti, kiti nori veiklų. Prasidėjus šiltajam sezonui jaunimas daugiausiai laiko leidžia lauke, sporto aikštelėje arba prie ežero. Baigiantis vienos dienos veikloms patys planuoja, ką veiks kitą dieną. Du jaunuoliai, lankantys Utenos maltiečių Vyžuonų atvirą jaunimo erdvę, šią vasarą pasinaudos Lietuvos Prezidentės dovanotu kelialapiu ir stovyklaus Smarliūnų stovykloje, Lazdijų rajone. Dianos Tumėnienės manymu, panašių jaunimo erdvių Lietuvoje reikėtų žymiai daugiau. Miestuose jų turėtų būti kiekviename mikrorajone. Taip pat svarbu ir tai, kad tokiose įstaigose dirbtų atsidavę specialistai, kurie pritrauktų jaunimą ir vaikus. „Dabar daug kalbama apie visos dienos mokyklą. Bet aš nežinau, ar mokykloms pavyks pritraukti vaikus ir ar vaikai norės būti mokykloje visą dieną, ar nesijaus, lyg būtų pamokose“, – išreiškė pastebėjimą Vyžuonų atviros jaunimo erdvės įkūrėja Diana Tumėnienė.

Rado bendrą kalbą

Savo nuomonę išreiškė ir jaunimas, lankantis Vyžuonų atvirą jaunimo erdvę. Kalbintos merginos džiaugėsi, kad, atsidarius miestelyje jaunimo erdvei, atsirado ką veikti. Merginos atviravo, kad iš pradžių atėjo tik pasižiūrėti, bet pamačiusios, kad čia smagu, tapo nuolatinėmis narėmis. „Čia gali žaisti, bendrauti, o namuose tiesiog sėdi ir nieko neveiki. Būti su šeima atsibosta, o čia sutinki kitų žmonių“, – viena kitai antrino pašnekovės. Jos neslėpė, kad sėdėdamos namuose laiką leisdavo gadindamos akis prie kompiuterio, o pradėjusios lankyti jaunimo erdvę randa bendrą kalbą su čia dirbančiais žmonėmis ir patarimų, kaip elgtis gyvenime.
Kalbėdamos apie ateities planus atviros jaunimo erdvės Vyžuonose įkūrėjos atskleidė, jog artimiausiu metu ketinama įsigyti naujų baldų, kad erdvė taptų jaukesnė ir primintų namus. Vaikams bus įrengtos atskiros užimtumo zonos, kuriose jie galės užsiimti skirtingomis veiklomis.

751 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.