Home » Gallery » Aktualijos » Utenos rajono šeimos sulauks papildomos paramos

Utenos rajono šeimos sulauks papildomos paramos

Utenos rajono šeimos sulauks papildomos paramos

Daiva ČEPĖNIENĖ

Utenos rajono gyventojai netrukus galės pasinaudoti papildoma, iš rajono savivaldybės biudžeto skirta, parama. Kaip „Utenos apskrities žinioms“ teigė Utenos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Zita Ringelevičienė, Utenos savivaldybė viena iš pirmųjų Lietuvoje parengė projektą skirtą emigracijai ir nedarbui rajone mažinti. „Svarbiausia, kad žmonės turėtų galimybę dirbti, uždirbti, turėtų kur gyventi. Visa kita – gražią aplinką, infrastruktūrą, vietas vaikų darželiuose, mokyklose Utenos rajono savivaldybė gyventojams yra pasirengusi suteikti“, – teigė Z. Ringelevičienė. Taigi naujai parengtas projektas labiau orientuotas į finansinę paramą jaunoms šeimoms. Susirinkusių valdžios atstovų diskusijos metu buvo nuspręsta skirti paramą gimus vaikui, išdalinti specialias nuolaidų korteles jaunoms šeimoms, pirmokus apdovanoti dovanų čekiais, taip pat suteikti galimybę jaunoms šeimoms pasinaudoti būsto nuomos kompensacija ar kompensacija pradiniam įnašui padengti įsigyjant pirmąjį būstą.

Gimusiam vaikui bus mokamos 2 vienkartinės išmokos

Pastaruoju metu Lietuvos gyventojai gali pasinaudoti įvairiomis, valstybės skiriamomis, paramos priemonėmis. Gimus vaikui iš valstybės biudžeto lėšų mokama 413 eurų vienkartinė išmoka. Tačiau vienkartinės išmokos vaikus auginančioms šeimoms toli gražu nepakanka. Todėl daug šeimų į savivaldybę kreipiasi su prašymais skirti papildomas išmokas ar kitokią paramą. Kai kurios Lietuvos savivaldybės iš savo lėšų jau yra numačiusios papildomas paramos formas gimus vaikui. Pavyzdžiui Kauno miesto savivaldybė gimus vaikui kaip papildomą paramą skiria būtinų pirkinių krepšelį. Utenos rajono savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos skyriaus vedėjos Ingos Šakalienės teigimu, vykdant Utenos rajono gyventojų apklausą paaiškėjo, kad tikslingiau būtų skirti papildomą piniginę paramą gimus vaikui, kurią tėvai galės išnaudoti, kad ir po pusmečio. Todėl Utenos r. savivaldybė šalia valstybės mokamos vienkartinės išmokos kiekvienam gimusiam vaikui iš biudžeto lėšų žada skirti papildomą 200 eurų išmoką, kurią kiekviena šeima galės išleisti savo nuožiūra. Šia parama galės pasinaudoti šeimos, kurios ne trumpiau kaip 3 mėnesius deklaruoja gyvenamąją vietą Utenos rajono savivaldybės teritorijoje. Šeimos, patiriančios riziką, šią paramą gaus dalimis – 50 procentų sumos būtų pervedama į apsipirkimo kortelę, kitą pusė skiriama grynais – šias lėšas paramos gavėjas galėtų panaudoti tik apsipirkdamas kartu su socialiniu darbuotoju. Skiriant šią išmoką nebus taikomas jaunos šeimos apibrėžimas, taip pat nebus vertinamos ir šeimos gaunamos pajamos.

img_0006

(Iš dešinės) Utenos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Zita Ringelevičienė, Utenos rajono savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Inga Šakalienė ir Turto valdymo skyriaus vedėja Danutė Šimonėlienė pristatė parengtą paramos jaunoms šeimoms projektą / Daivos Čepėnienės nuotrauka

Dovanų čekiai

Nuo ateinančių mokslo metų Utenos rajono mokyklas pradedančių lankyti pirmokų laukia staigmena. Rugsėjo pirmąją kiekvienam pirmokui bus įteiktas 50 eurų vertės dovanų čekis. „Išsigryninti“ dovaną vaikai galės kanceliarinių prekių parduotuvėse, su kuriomis mokyklos yra sudariusios sutartis. Pastaruoju metu mokiniai gali pasinaudoti nemokamo maitinimo ir 58 eurų dydžio išmoka mokinio reikmenims įsigyti parama iš valstybės biudžeto lėšų, jeigu 3 praėjusių ar vieno einamojo mėnesio šeimos pajamos neviršija 1,5 VRP (183 eurų) vienam šeimos nariui. Savivaldybės atstovai žada, kad būsimų pirmokų tėvams nereikės kreiptis į Socialinių išmokų skyrių, dovanų čekiai pirmokams, kurių skaičiuojama, kad Utenos rajone bus 400, bus įteikti mokyklose rugsėjo pirmąją.

Uteniškio“ kortelė

Dar viena naujovė paramos šeimoms projekte – šeimos nuolaidų kortelė. Tokias korteles jau yra įsivedusios Birštono, Rokiškio ir Alytaus savivaldybės. Savivaldybė bendradarbiaudama su vietos verslininkais sudarys bendradarbiavimo sutartis. Verslininkai teikdami nuolaidas uteniškiams prisidės prie paramos šeimai Utenos rajone gerinimo, tuo tarpu savivaldybė prisiims atsakomybę už prisidedančių prie paramos šeimai įmonių veiklos viešinimo. Nuolaidų kortelę galės įsigyti tik jaunos Utenos rajono šeimos (iki 35 metų) auginančios vieną ar daugiau vaikų. Kur ir kokiomis nuolaidomis galės naudotis uteniškiai dar sprendžiama ir laukiama gyventojų pasiūlymų. Pasak I. Šakalienės, iš jau pareiškusių savo nuomonę uteniškių galima spręsti, kad jie norėtų taikomų nuolaidų lankantis renginiuose ar grožio salonuose, perkant drabužius, avalynę, tretiems svarbu gauti nuolaidas perkant kanceliarines prekes ar būsto remontui būtinas medžiagas, keičiant senus langus. Tikimasi, kad vietos verslininkai jaunoms šeimoms galės pritaikyti specialias 5–30 procentų dydžio nuolaidas prekėms ir paslaugoms.

Būsto nuomos išlaidas iš dalies dengs savivaldybė

Mūsų šalyje jaunos šeimos arba remtini asmenys gali sulaukti valstybės paramos būsto nuomos ar būsto kredito daliai padengti. Deja, subsidija būsto nuomai naudojasi labai nedidelė dalis šeimų besinuomojančių būstą. Asmenys, norintys gauti minėtą paramą, turi būti registruoti eilėje socialiniam būstui gauti taip pat pasirašę oficialią, registrų centre registruotą, būsto nuomos sutartį. Būsto nuomotojas turi turėti individualios veiklos liudijimą ir mokėti 15 procentų mokestį valstybei.

Valstybės skiriama subsidija būsto nuomai siekia 13,70 eurų vienam asmeniui. Utenos rajono savivaldybėje minėta parama naudojasi tik viena šeima. Todėl Utenos rajono savivaldybė sudarė būsto nuomos jaunoms šeimoms kompensacijų skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašą, kuriam įgyvendinti lėšos bus skirtos iš savivaldybės biudžeto lėšų. Teisę gauti būsto nuomos kompensaciją turės jaunos šeimos, kurios neturi nuosavybės teise priklausančio būsto ir kurioje kiekvienas iš sutuoktinių yra ne vyresnis kaip 35 metų, taip pat šeimos, kuriose motina arba tėvas vieni auginą vaiką ar daugiau vaikų (įvaikių) ir yra ne vyresni, kaip 35 metų. Kompensacijos dydis bus apskaičiuojamas pagal šeimos narių skaičių, mokant 20 eurų per mėnesį vienam šeimos nariui. Tačiau savivaldybės mokamos būsto nuomos kompensacijos suma negalės viršyti nuomos sutartyje nurodytos sumos. Kompensacija bus mokama vienerius metus. Išimtiniu atveju, jeigu šeima imtų paskolą būsto statybai, kompensacija nuomai galėtų būti mokama iki trejų metų. Būsto nuomos jaunoms šeimoms kompensacijų skyrimo ir mokėjimo atveju šeimos gaunamos pajamos nėra vertinamos. Tačiau šeima turi būti gyvenamąją vietą deklaravusi Utenos savivaldybės teritorijoje ne trumpiau kaip 3 mėnesius iki kreipimosi kompensacijai gauti datos.

Parama palengvins finansinę naštą

Savivaldybėje yra numatyta ir dar viena paramos rūšis jaunoms (iki 35 metų amžiaus) Utenos rajono šeimoms – pradiniam įnašui padengti įsigyjant pirmąjį būstą. Planuojama, kad jaunos šeimos neauginančios vaikų iš savivaldybės biudžeto lėšų galės gauti 2000 eurų paramą, auginančios vieną vaiką – 3000 eurų paramą, auginančios 2 vaikus – 4000, 3 ir daugiau vaikų – 5000 eurų. Dar svarstoma ir kita alternatyva, atmetus prieš tai išvardintas, kad jaunos šeimos, nepaisant šeimos narių skaičiaus, galėtų gauti vienodą – 5000 eurų dydžio paramą. Dėl šio alternatyvaus pasiūlymo laukiama gyventojų nuomonių ir pasiūlymų, kurie bus svarstomi tarybos posėdžio metu. Savivaldybės iš dalies kompensuojama būsto kredito, pirmam būstui įsigyti suma, negalės būti didesnė nei 50 000 eurų, statantis namą turės neviršyti 87 000 eurų. Kaip teigė Utenos rajono savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vedėja Danutė Šimonėlienė, besikreipiančiųjų dėl paramos įsigyjant būstą, per dieną Utenos savivaldybėje sulaukiama net kelių interesantų. Jaunos šeimos naudojasi valstybės skiriama parama. Šeimoms neauginančioms vaikų valstybė gali padengti 15 procentų būsto kredito pirmam būstui įsigyti sumos, auginantiems 1 vaiką – 20 procentų, auginantiems 2 vaikus – 25 procentus, 3 ir daugiau vaikų auginantiems – 30 procentų. Taigi, anot D. Šimonėlienės, papildoma parama numatyta iš savivaldybės lėšų, jaunoms šeimoms tikrai būtų naudinga ir palengvintų finansinę naštą. Kad gauti minėtą paramą šeimos pajamos taip pat nebus vertinamos, tačiau bus taikomi tam tikri apribojimai – būsto savininkai įsigyto būsto negalės parduoti 5 metus. Į Utenos rajono savivaldybę, su prašymais gauti valstybės paramą pirmajam būstui įsigyti, per metus kreipiasi apie 10 šeimų.

Tikimasi, kad finansinės paramos jaunoms šeimoms pirmam būstui įsigyti ir būsto nuomos kompensacijų skyrimo ir mokėjimo numatyta tvarka įsigalios nuo 2019 metų sausio 1 dienos. Kitos projekte numatytos naujovės turėtų startuoti šių metų vasaros pabaigoje. Gyventojai savo pasiūlymus ir pastabas, dėl numatomų naujovių, gali teikti iki birželio 25 dienos.

Dėl projekto įgyvendinimo bus svarstoma Utenos r. savivaldybės tarybos posėdyje.

1942 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Comments 4 komentarai

 1. Jeronimas parašė:

  O ką daryti tiems,kurie vaikus auginti senoki,o pensijai gauti jaunoki?Belieka kaip dainoje.nebėra čia mums vietos,einam

 2. uteniškė parašė:

  Šiaip perskaičius antraštę, gali nepamatuotai apsidžiaugti: pagaliau kažkam rūpi šeima. Deja… Viskas tik jaunoms, iki 35 metų šeimoms. Čia jau, sakyčiau, pažeidžiamos lygios galimybės. Kuo, pavyzdžiui, prastesnė keturiasdešimtmečių šeima, auginanti ikimokyklinio amžiaus vaikus ar šeima, turinti tris ir daugiau vaikų? Tebūnie, keturiasdešimtmečiai būstu daugmaž apsirūpinę, bet dėl uteniškio kortelės drįsčiau padiskutuoti. Ar jau 40-ies sulaukusiam nebereikia renginių, jie ir jų vaikai nebesinaudoja kirpyklų ar kitomis paslaugomis? Kodėl šios kortelės nepasiūlius visoms vaikus auginančioms šeimoms? Ar visos šeimos (ypač daugiau vaikų auginančios) gali sau leisti nueiti į kinoteatrą ar mokamą koncertą? įpirkti „Utenos trikotažo“ gaminius? Jos neremontuoja butų? nesinaudoja odontologų paslaugomis? Taigi, yra ką pamąstyti projekto sumanytojams.

 3. Diana parašė:

  Tikrai mane nuliūdino dėl kortelės amžiaus cenzas. Man 39 m. auginu tris vaikus vyriausiam 13 m. ir kodėl mano šeima išbrokuota? Net tokiu dalyku negalesim pasinaudoti. Apmaudu. Nėra kuo girtis.

 4. Diana parašė:

  Nelabai suprantu dėl kortelės amžiaus cenzo. Man 39 auginu 3 vaikus ir kodėl negaliu gauti kortelės per sena? Gėda

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.