Home » Projektų archyvas » ,,100 Lietuvos kaimo atspalvių“

,,100 Lietuvos kaimo atspalvių“

,,100 Lietuvos kaimo atspalvių“

Nida TREINYTĖ

Birželio 16 dieną Pačkėnuose (Utenos r.) vyko XIV Rytų Aukštaitijos regiono bendruomenių sąskrydis ,,100 Lietuvos kaimo atspalvių“. Šventėje dalyvavo svečiai ne tik iš Utenos regiono, bet ir tolimesnių Lietuvos kampelių. Į sąskrydį atvyko 15 bendruomenių iš penkių rajonų. Ignalinos rajonui atstovavo Krikonių, Mielagėnų, Grybėnų ir Linkmenų kaimo bendruomenininkai, Anykščių – N. Elmininkų ir Šlavėnų kaimo bendruomenių atstovai, Zarasų rajonui – Baibių ir Antalieptės kaimo entuziastai. Tolimiausieji svečiai atvyko iš Šakių rajono bendruomenės centro ,,Tėviškė”. Šventėje gausiai dalyvavo Utenos r. seniūnijų atstovai iš Sprakšių, Sirutėnų, Vaikutėnų, Leliūnų bei Utenos seniūnijos. Taip pat svečiavosi ir bendrija ,,Vyžuona” bei Pakalnių moterų užimtumo centro moterys. Pakalbinti šventės dalyviai išsakė savo mintis apie sąskrydį.

Leliūnų bendruomenės pirmininkas Kęstutis Udras minėjo, kad tokio pobūdžio renginiuose dalyvauja kiekvienais metais. Šventė suteikia galimybę susitikti ir pabendrauti su pažįstamais iš kitų kaimų, aptarti nuveiktus darbus, taip pat parodyti save bei pamatyti kitus ir užmegzti naujas pažintis. „Leliūnų bendruomenės“ palapinėje eksponuojame fotografijas, kurios atspindi mūsų bendruomenės veiklą, skirtą Lietuvos šimtmečiui paminėti. Tai akimirkos iš renginių, sporto varžybų ir kt. Vasario 16-ąją paminėjome iš ledo padarę unikalią skulptūrą, skirtą J. Basanavičiui pagerbti, kuri nesutirpo net iki Kovo 11-sios renginių. Fotografijose matyti ir akimirkos iš rajoninių seniūnijų žaidynių, kurias laimėjome. Ruošiamės artėjančiai Respublikinei dainų šventei Vilniuje su vaidintojų kolektyvu ,,Le Liūnė“ (režisierius Š. Kunickas), – pasakojo K. Udras. – Taip pat džiaugiuosi ir mus parėmusiais Leliūnų ūkininkais, kurių sūriais, daržovėmis bei mėsos gaminiais padengtas mūsų šventinis stalas. Ką turime geriausio, tą ir rodom šios šventės metu“.

Pakalnių bendruomenės moterų užimtumo centro atstovės (vadovė Margarita Dabulskienė) užsiima rankdarbiais – mezga, siuvinėja, daro įvairius suvenyrus. Kiemelyje puikavosi ryškiaspalvės veltos šliurės vaikams, kiti rankų darbo gaminiai, nedidelis Lietuvos maketas, puoštas gėlėmis.

Savito meno puoselėjimu išsiskyrė Vaikutėnų bendruomenės narės. Iš šieno, kurio parūpina bendruomenės vyrai, moterys riša įvairiausias figūrėles: gėles, arkliukus, šuniukus, žvaigždes ir kt. Šventės metu kūrybinių minčių nestokojanti Vilija Puodžiukienė iš šieno kartu su kitomis moterimis gamino vazą šiaudinėms gėlėms įstatyti, kuriomis bus galima papuošti ir namų interjerą.

Šlavėnų ir Naujųjų Elmininkų bendruomenės atstovai draugiškai įsikūrė po vienu stogu. Akis ir širdį glostė rankdarbių gausa: mirgėjo šilkinės skarelės, ant šilko tapyti bei iš džiovintų lauko gėlių pagaminti paveikslai.

Gražiu sumanymu – pindami draugystės apyrankę iš trijų spalvų – geltonos, žalios ir raudonos – siūlų, prisistatė Grybėnų bendruomenė. Juostelę arba apyrankę kartu pina net keturi žmonės, todėl ją ir vadina draugystės apyranke. Draugystės apyrankės pynimas kilęs iš piemenavimo laikų. Yra žinoma, kad susirinkę ganyti piemenukai vydavo įvairiaspalves juosteles, kuriomis apsikeisdavo taip išreikšdami bendrystę. Pasak Grybėnų kaimo bendruomenės pirmininkės Jolitos Rimkovienės, bendruomenės vizitinė kortelė – siūlo kelias. Pagrindinė veikla bendruomenėje – mezgimas. „Jau ketveri metai ne tik minime Pasaulinę mezgimo viešumoje dieną, bet organizuojame ir renginius. Šią šventę minime savitai. Turime suolelį, ant kurio susėdę tiesiog mezgame ir ramiai šnekučiuojamės. Svečiuojantis čia, kilo mintis ateinančiais metais Pasaulinę mezgimo viešumoje dieną organizuoti Pačkėnuose“, – pasakojo J. Rimkovienė. Pašnekovė akcentavo, kad bendruomenės šventės teikia džiaugsmą, malonumą, jose galima pasidalinti patirtimi. „Puoselėdami mezgimo tradicijas, norime dalintis jomis ir perduoti ateinančioms kartoms. Mezgame ir grybus, kurie yra mūsų, Grybėnų kaimo, simbolis. Turėdama progą, noriu pasidžiaugti puikiais Grybėnų kaimo žmonėmis, turtinga Ignalinos rajono gamta ir mūsų kaimu, kuris yra šalia antro pagal dydį Lietuvoje – Dysnų – ežero. Kaip mes sakome, Dysnai ir Grybėnai – du neatsiejami dalykai mūsų bendruomenės gyvenime“, – pasakoja moteris.

1-100

Vyžuonų bendruomenė / Nidos Treinytės nuotraukos

Utenos seniūnijos moterys gaivinančiu gėrimu – vaisių punšu išskobtame arbūze, atgaivino visą komisiją, vertinusią bendruomenių kiemelius. Vyžuoniškių stalai buvo nukrauti blynų kalnais, o padažai pagaminti ir iš uogų, ir iš šiųmečių grybų.

Sprakšių bendruomenės ,,Senasis paštas“ gražino visus į praėjusius laikus, kai laukdavome ir gaudavome daug laiškų, sveikinimo atvirukų bei siuntinių. Palapinėje buvo galima pavartyti senų spaudinių, laikraščių, žurnalų.

Tolimiausių svečių, atvykusių iš Šakių, kiemelyje kvepėjo tikra kaimiška ruginė duona, suvalkietiški lašiniai, sūriai, sudėti į pačių pagamintus medinius dubenėlius. Kitas regionas, kitokios ir tradicijos, kitoniški ir medžio dirbiniai.

Antalieptės bendruomenė vaišino vandeniu iš ,,Šveicarkos“ šaltinio, kuris turi gydomųjų savybių. Šį šaltinį atrado ir jo vandenį gerdavo vienuoliai ,,basiejieji karmelitai“. Manoma, kad basieji karmelitai Antalieptėje pasirodė apie 1700 metus. 1732–1734 metais fundavę vienuolyno statybą, o 1760 metais pabaigę ir Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčios statybos darbus. Šventėje dalyvavo ir garbingo amžiaus – 88-erių sulaukęs medžio drožėjas Pranas Savickas. Vyras pasakojo, kad drožia visą gyvenimą, nuo pat vaikystės. Gyvenimas pats padiktuoja temą kūrybai, todėl P. Savicko drožiniuose pagrindinė figūra – žirgas. Tarp antalieptiškių yra ir daugiau gabių medžio meistrų – miestelyje kuria Saulius Savickas, iš medžio pliauskos meno kūrinys ar inkilas gimsta Zenono Striškos rankose.

Šių metų XIV Rytų Aukštaitijos regiono bendruomenių sąskrydžio ,,100 Lietuvos kaimo atspalvių“ pagrindinis prizas ,,Gerumo paukštė“ atiteko Antalieptės bendruomenei.

Didelis rūpestis ruošiantis sąskrydžiui teko šeimininkams – Pačkėnų bendruomenei. Dėmesio ir ,,gaspadoriškos šilumos“ svečiams iš organizatorių tikrai netrūko. O kad sąskrydyje vyrautų draugiška atmosfera, tuo pasirūpino Pačkėnų bendruomenės pirmininkė Danutė Žigienė. Pasak moters, visos bendruomenės buvo taip stipriai pasiruošusios, kad pranoko visus organizatorių lūkesčius. Bet pati geriausia padėka šeimininkams – kad sąskrydyje dalyvavusios bendruomenės iš kitų rajonų pareiškė norą bendrauti toliau ir jau planuoja vizitus.

1-10 1-15 dsc_0291

Gerumo paukštė iškeliavo į Antalieptę

dsc_0325

1-103

Sprakšių bendruomenė

1-65

1-117 1-90 1-87 1-55 1-46

929 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.