Home » Gallery » Veidai » Skinsiu raudoną rožę…

Skinsiu raudoną rožę…

Skinsiu raudoną rožę…

Regina Guntulytė-RUTKAUSKIENĖ

Tikriausiai absoliuti dauguma laikraščio skaitytojų žino buvusią itin populiarią Algimanto Raudonikio dainą, kuri iki šiol dar skamba radijo eteryje. Tačiau laikai keičiasi, dabar labiau pritiktų dainuoti „pirksiu raudoną rožę“, nes ją nusiskinti pavyktų toli gražu ne kiekvienam. Gėlių parduotuvėse puikuojasi vien atvežtiniai žiedai. Tačiau rožių mylėtojai ir augintojai Lietuvoje dar neišnyko. Apie vieną iš jų, gyvenančią Utenoje, ir noriu papasakoti.

„Pensininkai bando prie pensijos prisidurti“, – pamanysite jūs ir suklysite. Šimtais skaičiuojamus įvairių rūšių rožių kerus ir dar daugybę kitų gėlių augina įtemptą ir atsakingą protinį darbą dirbanti moteris. Augina ne pardavimui, o sau, dėl grožio. „Tai mano pomėgis“, – prisipažįsta uteniškė, paklausta kiekgi laiko ir jėgų ji skiria savo gėlėms.

Pirmą kartą Irutės Zabulienės rožyne apsilankiau prieš porą metų. Tik iš matymo pažįstama moteris užsiminė auginanti rožes, o aš prasitariau jas labai mėgstanti. Tuomet ir sulaukiau kvietimo aplankyti jos „augintines“. Prisipažįstu, tai, ką pamačiau prie rožių mylėtojos namų, mane pribloškė. Tikėjausi apžiūrėti gal dešimtį gėlių karalienių, o pamačiau tūkstančiais žiedų apsipylusius tikrai daugiau nei pusantro šimto įvairiausių rožių kerų. Apie tai trumpai buvau rašiusi laikraštyje, neminėdama gėlininkės pavardės. Tačiau apsilankiusi rožyne šiais metais išdrįsau Irutės paprašyti nuotraukų, kad šiuo nuostabiu grožio kampeliu galėčiau pasidalinti su skaitytojais. Net patys įmantriausi žodžiai bejėgiai perduoti tą kerintį gėlių karalystės vaizdą. Jį reikia pamatyti.

Prieš aštuonetą metų Zabulių šeima įsigijo namą su keletu arų žemės. Sklype vešėjo piktžolės, ir naujoji savininkė nusprendė, kad žemė bus tinkama ir gėlėms. Iki pirmo rožių kero teko gerokai paplušėti visai šeimai, o tada gėlyno įveisimu užsiėmė tik šeimininkė. Dabar jos valdose auga daugiau nei du šimtai įvairių rožių. Labiausiai mėgstamos – vijoklinės. Jų yra net keturiasdešimt – įvairių spalvų ir žiedų rūšių. Vijoklinėms rožėms reikalinga daugiausia dėmesio: padaryti joms atramas, prieš žiemą nuleisti ant žemės, pridengti, kad nenušaltų. Jei augalai nespėja numesti lapų – juos tenka nuskinti. Tačiau Irutės gėlyne auga ne vien rožės: čia vešliai žydi dar kelios dešimtys įvairių rūšių labai subtiliai sukomponuotų ir rūpestingai prižiūrimų gėlių. Moteris prisipažįsta niekam nepatikinti „augintinių“ priežiūros – tai jai ne vien darbas, bet ir poilsis po įtemptos darbo dienos įstaigoje. „Man tikra relaksacija“, – šypsosi gėlininkė. Ji mintinai gali išvardinti visų rožių pavadinimus, jau nekalbant apie kitas gėles. Sąmoningai jų nerašau, nes ne specialistui pavadinimai nieko neduos, o pasižiūrėję nuotraukas tikrai neliksite abejingi uteniškės gėlyno grožiui.

Irena Zabulienė – Lietuvos rožininkų draugijos narė. Į ją susibūrė šių karališkų gėlių gerbėjai ir augintojai ne tik iš didžiausių Lietuvos miestų. Draugija organizuoja forumus, kuriuose dalijamasi rožių auginimo subtilybėmis, sužinomos naujovės. Rožių augintojai lanko draugijos narių rožynus, bendraminčių patirtį vėliau taiko savo gėlynuose. Nauji įspūdžiai, naujos mintys – paskata pasiekti dar geresnių rezultatų. Viskas vardan tobulo grožio. Rožėmis jau susidomėjo ir pora I. Zabulienės kaimynių. Dabar moterys dalinasi pirmais pasiekimais, džiaugiasi besikeičiančia aplinka.

Šie metai gėlių augintojams ypač nepalankūs: sausra sukėlė papildomų rūpesčių, sutrumpino gėlių žydėjimo trukmę, vėjai išlaužė rožių atramas, tačiau uteniškė rožių mylėtoja nenuleidžia rankų – gal antras rožių žydėjimas bus sėkmingesnis. Gėlyno valdos palaipsniui vis plečiasi. Apsilankiusi rožyne šiais metais radau jau ne vieną dešimtį naujų sodinukų, o daržo ribos pamažu traukiasi. Kartu su gėlėmis sklype draugiškai tarpsta ne viena dešimtis dekoratyvinių medelių ir krūmų. Tikra grožio sala mūsų mieste.

dsc00415

I. Zabulienės asmeninio albumo nuotraukos

dsc07779 dsc04055 dsc04045 dsc04036 dsc04030 dsc03971 dsc03728 dsc00725 dsc00673 dsc00415 dsc00410

dsc07935 dsc00377

dsc07939

1122 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.