Home » Protakos » Vaikystės Joninės – pamokos ateičiai

Vaikystės Joninės – pamokos ateičiai

Vaikystės Joninės – pamokos ateičiai

Irena POŽĖLINĖ

Jau antrus metus VšĮ „Labas noras“ organizuoja įvairias stovyklas šeimoms, kurios vyksta nuostabiame Antaviešės vienkiemyje ant Peršokšnos upės kranto. Birželio 22–24 d. tai buvo etnogamtinė stovykla visai šeimai „Per Rasas“. Joje naudingai laiką leido 200 žmonių.

Stovykla sutapo su Joninėmis (Rasomis), todėl dominavo su šia švente susijusių papročių, apeigų ir būrimų pažinimo dalykai. Penktadienio vakarą visi dalyviai į sodybą žengė per žolynais apipintus vartus. Juos pasitiko viena iš stovyklos organizatorių Milda Petkevičienė su ąsočiu šaltinio vandens nusiprausti ir drobiniu rankšluosčiu nusišluostyti. Tai – vasarvidžio nakties gamtos magija, sustiprinanti, apvalanti ir atgaivinanti žmogaus kūną ir dvasią. Norinčius dalyvauti organizatoriai informavo, kad stovyklos metu nebus toleruojamas alkoholis, rūkalai bei kitokie svaigalai.

Pirmąjį vakarą stovyklos dalyviai kūrėsi čia pat kieme, palapinėse, kas norėjo – netolimoje kaimo turizmo sodyboje, treti – po atviru dangumi arba, pasak stovyklos organizatorių, milijardo žvaigždučių viešbutyje… Įsikūrus – susipažinimas. Tam labai tiko susipažinimo ratas: puiki proga pabendrauti, padainuoti prie laužo, kurti bendrystę.

Kitą dieną jau nuo ankstyvo ryto visi kibo į veiklas, kurių per abi dienas buvo tokia gausybė, kad mažieji stovyklautojai dar visą savaitę po to čiauškėjo nesustodami, kiek įdomaus pamatė. Ypač patiko žygis per liūtį, grojimas įvairiausiais instrumentais, vabalų gyvenimo tyrinėjimai, „sraigių raštai“, žolynai, beribis žvaigždėtas dangus, jodinėjimai poniu, vaikščiojimai lynu ir rišami skudurinukai su įmazgytais norais… Ankstyva diena prasidėjo treniruote su treneriu Gabrieliumi TripExtreme, maudynėmis upėje, vėliau – pusryčiai ir pabuvimas gamtoje. Įdomus užsiėmimas buvo regresinė terapija su Iveta Mališauskaite. Po pietų dėmesį prikaustė žolininkas, gerai išmanantis įvairių šalių arbatos gėrimo ritualus, šiuo metu Anykščiuose gyvenantis Ramūnas Daugelavičius. Jo pasakojimas apie žolynų magiją tikrai praturtino stovyklos dalyvių žinių kraitį.

Savitas ir įdomus buvo žoliavimas ir vainikų pynimas bei sutartinių giedojimas su Ingrida („Gyvybės Medis“). Dieną stovykloje baigė vakarienė ir vakaronė prie laužo su dainomis, pasakojimais ir žaidimais. Kol tėveliai ramiai gilinosi į paskaitose dėstomus dalykus, vaikams veikė „Miško uosto“ cirko kampelis, kur kartu su Šarūnu ir Milda jie mokėsi sukti lazdas, vaikščioti lynu, žongliruoti, sukti pojus (norintys galės juos išmokti pasigaminti) ir stebėti, kaip visa tai atlieka cirkininkai. Pertraukų metu ir tėveliai mielai suko link atrakcijų ir kartu su vaikais žongliravo, mėgino išlaikyti balansą vaikščiodami lynu ir mokėsi to paties, kaip ir jų mažieji.

Sekmadienio rytą nuo mankštos su entuziastais iš „Tiesiog ateik“, „išgelbėjo“ pliaupianti liūtis. „Tiesiog ateik“ – kompanija kiekvieną trečiadienį anksti ryte – 6.30 val. ant Tauro kalno Vilniuje renkasi bendrauti ir mankštintis, kviečia prisijungti visus norinčius. „Tiesiog ateik (just show up)? – tai pasaulyje plintantis sporto, sveikos gyvensenos, sąmoningumo virusas! Kad tas virusas plistų, reikia tokių, kurie nori gyvenimo pokyčio! Kuriems (ne)reikia būti tarp žmonių! Kurie (ne)mato gyvenimą prasmingą ir ieško tokių pat kaip jie! Toks judėjimas (bendruomenė) apjungia visus – jaunus, senus, moteris, vyrus, vaikus, vienišus, kitokius, žodžiu mes padedame vieni kitiems augti!“, – sakoma „Tiesiog ateik“ puslapyje.

Net ir pliaupiant lietui buvo ką įdomaus nuveikti – Giedrius Markevičius palapinėje vedė paskaitą apie vabalų gyvenimą. Pats Giedrius – tikras vabaliukų tyrinėjimo aistruolis, daug įdomaus pripasakojęs ir stovyklos dalyviams. Jis buvo vienas iš tų, kurie nakvojo milijardo žvaigždučių viešbutyje, jeigu kas pamiršo, – po atviru dangumi, miegmaišyje prie laužo ir kėlėsi vos brėkštant, kad galėtų surasti, patyrinėti, nufotografuoti kuo daugiau vabaliukų kol paryčiais jie dar nėra aktyvūs: snūduriuoja ir kantriai pozuoja. Už kantrybę bei atsidavimą savo pomėgiui buvo apdovanotas – didžiulėje Antaviešės liepoje aptiko gana retą Lietuvoje vabaliuką – liepinį palvį.

Apie juostų vijimą ir baltų ženklų paslaptis pasakojo Domantas Žilėnas, o apie žmogaus biolaukus – Artūras Dabkevičius. Pojūčių kelionę belaikiškume vaikams surengė „Pokšt“ kolektyvas, kuris vaikus panardino į gamtos gyvenimo įdomybes. Edukatorė Rasa Pavilionienė mokė vaikus pasigaminti jiems patinkančią skudurinukę ar susikurti savo amuletą, pasakojo apie baltiškų simbolių reikšmes ir porino visokias Rasų istorijas.

Įdomus ir įvairus stovyklos savaitgalis labai greitai pralėkė. Bet sako, kad ir kitais metais bus Joninės (Rasos)… Visi laukia naujo susitikimo.

jonines-tradiciju-mokomes-su-savais

Nerijaus Nakčerio nuotrauka

573 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.