Home » Protakos » Breidokų šeimyna filme „Leitis“

Breidokų šeimyna filme „Leitis“

Breidokų šeimyna filme „Leitis“

Algis JAKŠTAS

Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną buvo pristatytas ir savo žygį po Lietuvos kino teatrus pradėjo režisieriaus A. Bartkaus (jis ir operatorius, ir montažo režisierius) filmas „Leitis“. Scenarijaus autoriai R. Ylaitė ir V. Navickas, dailininkai V. Navickas ir G. Striaukaitė, muziką filmui kūrė J. Štaras, garso režisierius A. Pugačiauskas, prodiuseris S. Bartkus. Šalia pagrindinių aktorių A. Poviliausko, V. Rumšo, K. Cicėno, K. Toleikytės pavardžių randame ir kaltanėniškių Breidokų pavardę. Su šeimos galva ir kalbuosi apie filmavimą, o mūsų pokalbis prasidėjo nuo paprasto ir, manau, ne vienam kilusio, klausimo: kas tas leitis?

Leičius būtų galima pavadinti tryliktojo amžiaus elitiniais kariais, kurie buvo pavaldūs tik Lietuvos didžiajam kunigaikščiui. Leičiai ne tik gynė mūsų kraštą nuo priešų, bet tuo pačiu vykdydavo ir daugelį kunigaikščio pavedimų, prie valdų prijungtose žemėse įtvirtindavo jo valdžią, rinkdavo muitus, karinių operacijų metu ėjo priešakinėse kariuomenės gretose, žvalgydavo, taikos metu sugrįždavo prie įprastinių ūkio darbų, tik taikos laikotarpiai tryliktajame amžiuje, kaip tik apie šį laikotarpį ir filmo „Leitis“ siužetas, buvo labai trumpi“, – atsakydamas į mano pirmą klausimą sako Algirdas Breidokas.

Algirdai, o kaip tu patekai į filmavimą? Buvo kažkokia atranka ar tavo impozantiška išvaizda nulėmė filmo kūrėjų pasirinkimą?

Manau, kad pagrindinis veiksnys, kad buvau pastebėtas, tokie renginiai, kaip ką tik Kernavėje pasibaigęs „Gyvosios istorijos ir archeologijos festivalis“. Filmo sukūrimui impulsą, ko gero, davė vaizdo klipas, kuris prieš kurį laiką buvo kuriamas apie gyvosios istorijos klubą „Leitgiris“. Šio klubo vadovas V. Navickas – vienas iš scenarijaus autorių. Su filmo režisierium A. Bartkum jie kaimynai, kaimyniškose diskusijose, matyt, ir gimė pirma klipo, o po to ir filmo idėja. Su „Leitgirio“ klubu mes nuolat bendraujame, jo veikloje dalyvauja ir mano dukra su vyru. Susitinkam festivaliuose, tad mano išvaizda, matyt, ir tiko vienam iš filmo personažų…

O kai gavai pasiūlymą filmuotis, ar ilgai svarstei?

Kadangi iš prigimties esu šiek tiek avantiūristas, tai ilgai nesvarstęs sutikau. Nors ne kartą teko filmuotis televizijoje, buvau filmuojamas įvairiuose renginiuose, o meninis filmas – čia jau visai kita patirtis… Kodėl nepabandžius? – pagalvojau. O išėjo, kaip išėjo. Čia jau žiūrovai spręs, ar aš įtikinamai perteikiau savo personažą, ar ne.

Ir kokia ta patirtis?

Įdomi. Tai buvo puiki galimybė ne tik susipažinti su filmavimo grupe, ta kūrybine atmosfera, bet ir patirti, kad kiekvienas epizodas filme ne taip jau lengvai nufilmuojamas, reikia ne vieno dublio. Įsivaizduokit, kad nedidelio epizodo filmavimą pradedi kažkur antrą valandą po pietų, o išsiskirstai kokią penktą paryčiais. Galiu pasakyti, kad filmas „Leitis“ – ne tik mažo biudžeto, ir kūrybinė komanda buvo ypač maža, bet visi kupini entuziazmo. Norėjosi, kad būtų padaryta kuo gražiau. Beje, filme „Leitis“ ne tik aš filmavausi, bet ir visa mūsų šeima. Šis filmas vertingas jau vien tuo, kad nuo 1972-ųjų, kai dienos šviesą išvydo legendinis filmas „Herkus Mantas“, nebuvo sukurtas nė vienas filmas apie viduramžių Lietuvą. Matyt, tada ne vienas už „Herkų Mantą“ gavo per kepurę, ir noras kurti istorinius epus ilgam prapuolė. Kodėl nieko panašaus nebuvo pastatyta atkūrus Lietuvoje nepriklausomybę? Čia jau kitas klausimas… O kalbant apie filmavimą, tai pats baisiausias dalykas – kamera. Prie jos kažkaip sunku įprasti. Filmuojant įtampa buvo didelė. Kartais filmuojant 5 ar 6 dublį net ir tekstą pamiršti. Įdomiausia, kad tai ir profesionaliems aktoriams nutinka. Ir nors man Lietuvos istorija, jos senovė nėra svetima, bet perteikti režisieriaus sumanymą nėra lengva, o dirbti su tokia kūrybinga komanda buvo vienas malonumas. Tik su aktoriumi V. Rumšu neteko susitikti, nes jis labai užimtas, ir kai buvo nufilmuoti jo siužetai, išvyko. O visi kiti dirbome išsijuosę. Kadangi filmo biudžetas – minimalus, komanda – minimali, teko tiems patiems aktoriams ir skirtingose masinėse scenose vaidinti.

O kur buvo filmuojamas filmas „Leitis“?

Dalis buvo filmuojama Kernavėje, atstatytame istoriniame miestuke, ten dabar ir festivaliai vyksta. Kai kurie epizodai buvo filmuojami prie Neries ties Kernave, dalis – Labanoro girioje. Esu dėkingas Aukštaitijos nacionalinio parko direkcijai ir Gintarei Grašytei už parodytas gražias vietas. Vienas epizodas buvo filmuojamas Kuklių miške. Tad filme pamatysite ir mūsų rajono vaizdus.

Algirdai, kiek epizodų teko suvaidinti? Kas buvo tavo herojus?

Senojoje mūsų mitologijoje buvo toks Dievas Senelis. Kas jis toks? Klajūnas? Elgeta? Sunku tiksliai apibrėžti, bet jis atsirasdavo ten, kur buvo reikalinga jo pagalba. Tai teigiamas mitologinis personažas, pusiau žmogus, pusiau dvasia. Ir filme aš atsirandu tada, kai reikia perspėti apie pavojų. Filmavausi ir Kernavės istoriniame kaime, ir gamtoje.

Ar įpratai prie kamerų?

Prie jų taip greitai neįprantama. Net profesionalūs aktoriai jaučia įtampą, bet, kaip sakoma, jei įtampos nelieka, keisk profesiją.

Kaip apibūdintum filmą „Leitis“?

Sakyčiau, kad tai istorinis epas. Istoriškumo filme yra nemažai. Tai ir aktorių apranga, ir ginkluotė, ir kita atkurta autentika. Yra ir mistikos elementų, bet džiugu, kad nėra pigių holivudinių triukų. Gal kai kas ir pasiges to, bet tame rūsčiame laikotarpyje, apie kurį filmas, to nebuvo. Filmas, manau, duos žiūrovams peno pamąstyti apie Lietuvos istoriją, prisiminti jos epizodus, o gal ir pasigilinti. Norėčiau pakartoti savo herojaus Dievo Senelio žodžius: „Ateina čėsas, kai reikia rinktis, kuriuo keliu eic ir kurio nugarų dingc.“ Manau, kad ir dabar dažnai mes turim pamąstyti apie savo pasirinkimą. Šioj trumpoj frazėj labai daug gyvenimiškos druskos. O jos mūsų gyvenime, nepaisant, kurioj epochoj gyvename, yra. Yra ir išminties, kuri išlieka aktuali, o šiaip filmas, manau, privers susimąstyti apie savo pareigą Lietuvai, meilę savo kraštui, istorijai, o ir klaustukų lieka nemažai, į juos ir teks atsakymo ieškoti kiekvienam.

jakstas-breidokas-2

Algirdas Breidokas filmavimo pertraukėlės metu /A. Breidoko asmeninio albumo nuotraukos

jakstas-breidokas

Algirdas Breidokas su visa gausia šeima, taip pat vaidinusia filme, per filmo pristatymą

800 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.