Home » Protakos » Lietuvos ir JAV draugystė parodoje ir kantri muzikos festivalyje

Lietuvos ir JAV draugystė parodoje ir kantri muzikos festivalyje

Lietuvos ir JAV draugystė parodoje ir kantri muzikos festivalyje

Dalia SAVICKAITĖ

Baigusi savo „prisistatymą“ Ignalinoje, savo švietėjišką veiklą paroda „Per Atlantą: Lietuvos ir JAV draugystės amžius“ pratęsė rugpjūčio 14 dieną, Visagino savivaldybės viešosios bibliotekos meno galerijoje. Paroda skirta Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui, eksponuojama daugiau nei dešimtyje Lietuvos miestų bei miestelių. Parodos kelionė po Lietuvą jau eina į pabaigą, o nuolatiniam eksponavimui bus pristatyta Prezidento V. Adamkaus bibliotekoje-muziejuje Kaune. Vienuolikoje stendų apie Lietuvos ir JAV kultūrinius, ekonominius ir politinius ryšius eksponuojami Lietuvos ir Jungtinių Amerikos Valstijų istorikų surinkti unikalūs dokumentai, fotografijos, istoriografinė medžiaga, kurioje užfiksuoti svarbiausi bendros Lietuvos ir JAV istorijos faktai, o taip pat visuomenei mažiau žinomi pasakojimai apie šių dviejų šalių santykius ir juos lėmusias istorines asmenybes.

Drauge su JAV ambasada Lietuvoje ir moksliniu darbuotoju iš JAV Čarlzu Perinu parodą parengė Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos-muziejaus suburta istorikų komanda: Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos-muziejaus direktorius Arūnas Antanaitis, VDU istorijos katedros doktorantas Egidijus Balandis, VDU humanitarinio fakulteto prodekanas doc. dr. Giedrius Janauskas, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Lituanistikos skyriaus vadovė Giedrė Milerytė-Japertienė, VDU Lietuvių išeivijos instituto mokslo darbuotoja dr. Ilona Strumickienė, parodos dizaineris Kęstutis Vaišnoras. Vienas iš parodos rengėjų, Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos-muziejaus vadovas A. Antanaitis per parodos atidarymą įvardijo, jog ši paroda – it ledkalnio viršūnė, nes ekspozicijoje pateikiama tik nedidelė dalis šimtametės istorijos: „Atrinkome dešimt pagrindinių temų. Informacijos sukaupėme daug ir įvairios, tačiau parodoje norėjosi papasakoti, perteikti tai, kas atrodė svarbiausia.“ Malonu, kad atidaryme dalyvavo ir Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadorės Lietuvoje Anne Hall deleguoti darbuotojai, ir savivaldybės politikai, ir gyvasis JAV ir Lietuvos kultūrinės draugystės liudytojas, šiemet savo 25-etį minintis festivalis „Visagino country“. Apie jį susirinkusiesiems pasakojo ilgametė prezidentė Elena Čekienė ir savo sugebėjimus demonstravo šiemet festivalyje koncertuosiantys jaunieji kantristai, visaginiečiai Ilja Patcev ir Edita Sventickytė.

JAV ambasados darbuotojai perdavė ambasadorės A. Hall susirinkusiesiems skirtus žodžius: „Man didelė garbė būti JAV ambasadore Lietuvoje laikotarpiu, kai Lietuva švenčia valstybingumo atkūrimo šimtmetį. Tai mus visus jaudinanti data. Nuo pat pradžių Jungtinės Amerikos Valstijos nepripažino Baltijos šalių okupacijos. Kaip sakė ir prezidentas Donaldas Trampas, mūsų šalis sieja laisvės, nepriklausomybės, demokratijos vertybės. Ši paroda skirta pagerbti vyrus ir moteris abiejose Atlanto pusėse, pašventusius savo gyvenimą tam, kad puoselėtų ekonominius, kultūrinius, politinius ryšius tarp mūsų šalių. Mes skolingi šiems žmonėms padėką už šių ryšių stiprinimą. Amerikos žmonių vardu, norėčiau padėkoti Lietuvai už šimtą metų draugystės, ir linkiu dar šimto metų!“ Ambasados darbuotojai mano, kad ši paroda – simbolinis Amerikos ir Lietuvos ryšių brandos patvirtinimas.

Daugelio susirinkusiųjų nuomone, santykiai tarp Lietuvos ir Amerikos buvo draugiški, tokie jie išliko ir gyvenusių Lietuvoje, ir buvusių emigracijoje, ir neseniai išvykusių, ir Lietuvoje veikiančių žmonių sąmonėje. Apsilankiusieji žavėjosi šimtmetį puoselėtų JAV ir Lietuvos santykių dinamika, suteikta galimybe pažinti amerikiečius ir lietuvius per juos vienijančias tarpvalstybinės ir kultūrinės veiklos sritis: meną, sportą, ekonomiką, saugumą ir diplomatiją. Parodoje buvo rodoma ir filmuota medžiaga iš Lietuvos centrinio valstybės archyvo – apie legendinį Amerikos lietuvių krepšininką Praną Lubiną; įrašytą pokalbį su Nobelio premijos laureatu, lietuvių kilmės mokslininku ekonomistu profesoriumi Robertu J. Shiller. Deramas dėmesys parodoje skirtas lietuvių išeivijos Amerikoje reikšmei, įkūnijant svarbiausias lietuvių viltis, lūkesčius tarpukario metu, per sovietų okupaciją bei Lietuvai atgavus nepriklausomybę.

kantri-ilja-padcev-1

Ilja Patcev

Žmogui visada svarbiausias gyvas istorinio fakto paliudijimas. Visaginiečiams tai – jau 25-us metus šiemet vyksiantis festivalis „Visagino country“. Turbūt niekas, net festivalio sumanytojai: tuometiniai kultūros ministerijos darbuotojai Edmundas Žalpys ir Sigitas Morkūnas, dainininkas ir dainų kūrėjas Virgis Stakėnas ir visaginietė Elena Čekienė, nemanė, kad festivalis, pirmą kartą įvykęs 1991 m. rugpjūčio pabaigoje, atlaikys visus išbandymus. Juk jis buvo organizuotas tuometinėje Sniečkaus gyvenvietėje tik todėl, kad visiems buvo labai įdomu, kas yra tas Sniečkus, E. Čekienei tuomet pradėjus kalbėti apie kantri muzikos festivalio organizavimą, nedaugelis žinojo, kas yra ta kantri muzika. Į pirmą festivalį damos ėjo pasipuošusios šilkinėmis sukniomis, avėdamos aukštakulnius batelius ir vienas kitą sveikino su švente. Nuo tų dienų prabėgo dvidešimt septyneri metai ir dabar kiekvienas visaginietis žino, kaip skamba kantri muzika, žino, kad jos ištakos Amerikoje, o tie, kurie jame lankosi dabar, aunasi kaubojiškus batus, puošiasi skrybėlėmis. 1992 m. rugpjūčio 28–29 d. įvyko antrasis festivalis jau Visaginu pervadintame mieste. Kažkuria prasme „kaltas“ dėl to Vyriausybės atstovas Algimantas Lapėnas, paraginęs organizuoti festivalį, patikinęs, kad jo reikia žmonėms. Po 1993 m. festivalis vykdavo kas antrus metus. Iki 1998 m. poriniai metai buvo tarsi užkeikti…

Nuo 1999 m., kuomet meru tapo ambicingas, jaunas politikas Vytautas Račkauskas, festivalis organizuojamas kasmet. 2018 m. rugpjūčio 24–25 d. jis vyks jau 25-tą kartą. Per tą laiką festivalį aplankė daug kantri muzikos žvaigždžių iš šio žanro Mekos – Jungtinių Amerikos Valstijų: šviesaus atminimo George Hamilton IV, Billy Yates, Buddy Jewell, Paul Belanger, Steve Haggard, George Hamilton V ir kt. bei amerikietišką muziką atliekantys muzikantai iš Australijos, Prancūzijos, Lenkijos, Švedijos, Danijos, Suomijos, Norvegijos, Estijos, Latvijos, Rusijos, Šveicarijos, Belgijos, Gruzijos, Italijos, Ispanijos ir kitų valstybių. Ne visada Lietuvos žiūrovai žino kantri šlagerius, žymiausias atlikėjų dainas, bet jų nuoširdumas paperka muzikantus. Ne vienas yra sakęs, kad tokios šiltos auditorijos ir tokio gero organizavimo jie nėra niekur matę. Todėl vėl ir vėl jame dalyvauja.

Parodos atidaryme kalbėjusi E. Čekienė pasakojo, kad Lietuvai minint valstybės atkūrimo 100-metį, prisimenant bendrystės su Amerika faktus, besidominčiųjų laukia ir gyvasis, bene masiškiausias (po karinės pagalbos) to liudytojas – festivalis. Tačiau istorija lieka istorija. Jubiliejiniame festivalyje žiūrovų lauks du didieji koncertai. Pageidaujantys susipažinti su amerikietiškos muzikos savitumu ar norintys patvirtinti mūsų šalių bendravimo ir keitimosi kultūrine informacija faktus, pamatys JAV atstovus Max Tyler ir Willie Jones, sceninio gyvenimo keturiasdešimtmetį švenčiantį festivalio draugą Lonstar iš Lenkijos, sesutes Baylou iš Australijos, Brendan Monaghan iš Airijos, nuostabiuosius The Music Road Pilots iš Olandijos ir legendinę Sarah Jory iš Anglijos. Lietuvai atstovaus Klova ir Belkin grupė, metras Virgis Stakėnas, kaimiškos muzikikės ansamblis „Jonis“, Leonardas Rinkevičius ir „Undaroks“. „Visagino country“ scena eksperimentuos su Mindaugo Briedžio grupe (jie žada pagroti nestandartinį kantri). Į ilgą koncertinę istoriją turinčių muzikantų būrį pakviečiamos ir „Kantri viltys“ – Amerikos ir Lietuvos kultūrinių tradicijų bendrystės tęsėjos, džiuginančios savo jaunyste ir noru muzikuoti. Šiemet dalyvaus ypač gabus jaunimas iš Vilniaus, Šiaulių, Mažeikių, Visagino, o Daina Bilevičiūtė savo mokines atskraidins net iš Anglijos. Parodos pristatymo metu dainavo visaginiečiai Ilja Patcev ir Edita Sventickytė.

Festivalio siela E. Čekienė džiaugėsi ir visaginiečiu, įžymiuoju virtuvės šefu Ruslanu Bolgovu, mielai sutikusiu savo talentą pademonstruoti gimtajame mieste ir organizuoti barbekiu kepsnių varžytuves, jais pavaišinti susirinkusius. Bičiuliškai festivalio gyvavimą palaikanti JAV ambasada žada vaišinti lauže keptais zefyrais. Lietuvos kulinariniame žemėlapyje tai dar naujiena. Kultūrinį miesto margumyną paįvairins ir amerikietiškos mašinos, kurios visus norinčius ir pavėžins. Galima bus pasijusti Holivudo filmo žvaigžde… Šią siekiamybę moderniam pasauliui taip pat dovanojo Amerika…

kantri-ilja-padcev kantri-edita-sventickyte

Edita Sventickytė

568 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.