Home » Projektų archyvas » Svėdasų senelių globos namų gyventojai neturi laiko mintims apie senatvę

Svėdasų senelių globos namų gyventojai neturi laiko mintims apie senatvę

Svėdasų senelių globos namų gyventojai neturi laiko mintims apie senatvę

Daiva ČEPĖNIENĖ

„Anksčiau buvo įprasta manyti, kad vaikai našta tapusius tėvus išveža ir apgyvendina senelių namuose. Pastaruoju laiku žmonės keičia savo požiūrį ir tai yra gerai“, – tuo įsitikinusi Anykščių socialinės globos namų Svėdasų senelių globos namų filialo direktorė Jolita Gečienė. Ši įstaiga Svėdasuose gyvuoja jau 2 dešimtmečius. Anksčiau čia veikė slaugos ligoninė, kurią reorganizavus į globos namus, dalis slaugomų ligonių taip ir pasiliko gyventi. Pirmiesiems gyventojams adaptuotis nebuvo lengva, nes aplinka priminė gydymo įstaigą, baldai ir visa kita buvo palikta naudojimui po ligoninės uždarymo, o gyventojai iš įpročio nuolat laukdavo gydytojo vizitacijos.

Nori oriai praleisti senatvę

2015 metais Svėdasų senelių globos namai tapo Anykščių socialinės globos namų filialu. Dabar 2 aukštų pastate, priklausančiame parapijai, gyvena 40 senyvo amžiaus žmonių, dalis jų turi fizinę negalią. Gyventojų amžius – nuo 61 iki 99 metų, dauguma jų – moterys. Pasak direktorės, pagrindinės priežastys, dėl ko žmonės apsigyvena globos institucijoje, yra suprastėjusi sveikatos būklė, negebėjimas pasirūpinti savimi, vienatvė, bendravimo trūkumas. Žmonės, netekę savarankiškumo, atvyksta į globos namus, kur jiems teikiama ilgalaikė globa. Senukus, gyvenančius globos namuose, dažnai lanko vaikai. Tuomet ir tarpusavio bendravimas su artimaisiais yra žymiai šiltesnis, draugiškesnis. Anot įstaigos vadovės, namuose gyvenant kartu dėl kokybiško dėmesio stokos neretai prasideda pykčiai. Jauni žmonės, kad prižiūrėtų savo senyvo amžiaus tėvus ir užtikrintų globą, rūpestį 24 valandas per parą, turėtų aukoti savo laiką, galbūt net atsisakyti galimybės dirbti. Įstaigos vadovė J. Gečienė pastaruoju metu pastebi ryškėjančią tendenciją, kai patys tėvai padovanoja užgyventą turtą vaikams ir pareiškia norą būti apgyvendinti globos namuose, kad galėtų oriai praleisti senatvę.

Vietos gali tekti laukti metus

Žinoma, ne kiekvienas norintis gali būti apgyvendintas valstybiniuose globos namuose. Asmenų prašymus svarsto savivaldybės Socialinės paramos skyriaus komisija, vertindama gydytojų išvadas apie sveikatos būklę, savarankiškumo lygį. Pastaruoju metu yra susidariusi apie 10 žmonių, norinčių apsigyventi Svėdasų senelių globos namuose, eilė. Anot įstaigos vadovės, laukimo laikas labai įvairus. Vietos gali tekti laukti ir metus, gali pakakti ir kelių mėnesių. Čia visą parą užtikrinamas tiek socialinių, tiek medicininių paslaugų teikimas. Dirba 20 žmonių, 14 iš jų tiesiogiai su gyventojais. Didelis dėmesys skiriamas darbuotojų kvalifikacijai, kompetencijoms ugdyti. Dalis dirbančiųjų Svėdasų senelių globos namuose – iš Anykščių, Utenos. Seneliams globos namuose užtikrinamas pakankamas užimtumas, gyvenimas verda panašaus amžiaus žmonių bendruomenėje, sudaromos sąlygos laiką praleisti prasmingai. Anot direktorės, senoliams nebereikia rūpintis nenuravėtais gėlynais namų palangėse ir kitais buitiniais ar ūkiniais reikalais. Kuomet užtikrinamos galimybės oriai gyventi, tai ir adaptacija, pasak direktorės J. Gečienės, palikus savus namus ir persikėlus į globos namus nebūna pernelyg sudėtinga. Senelių globos namų gyventojai visada gali išvykti pasisvečiuoti, paatostogauti pas giminaičius ar draugus. Neturintys artimųjų dienas leidžia, šventes švenčia globos namuose.

Senoliai dalinasi kultūriniu, tautiniu paveldu

Rimtų problemų, nesutarimų tarp vietinių gyventojų nekyla. Anot įstaigos vadovės, nuolatiniai globos namų gyventojai problemas išsako nieko nelaukdami. Pasitaiko ir tokių, kaip kad per daug maisto lėkštėje ar per menkas kambario apšvietimas. Taip pat ir apsižodžiavimų, viena kita pavydo scena. Jausmams amžiaus ribų nėra, taigi kai kuriems senoliams likimas lėmė širdies draugą ar draugę sutikti būtent atvykus gyventi į globos namus. Kasdienės veiklos, siūlomos gyventojams, įvairios. Diena prasideda įprastai: kavos, arbatos gėrimu ir rytine mankšta. „Toli gražu neapsiribojama arbatos puodeliu ar šiltos sriubos dubenėliu. Darbuotojų komanda nuolat ieško idėjų, kuo užimti globos namų gyventojus ir kaip gerinti jų gyvenimo kokybę“, – teigė įstaigos vadovė. Aktyvus dalyvavimas užimtumo veiklose kelia gyventojų savarankiškumo lygį, lavina įgūdžius. Negalintiems mankštintis dėl sveikatos būklės sudaromos sąlygos lavinti smulkiąją motoriką, tam įstaigoje yra visas būtinųjų priemonių komplektas. Didelį vaidmenį atlieka ir darbuotojų bendravimas, artimas ryšys su globos namuose gyvenančiais žmonėmis. Nebegalintiems vaikščioti darbuotojai veiklas organizuoja gyvenamuosiuose kambariuose. Svėdasų senelių globos namuose yra nedidelė biblioteka, koplyčia, kurioje mišias aukoja atvykęs kunigas. Visa bendruomenė kartu švenčia tradicines šventes, vieni kitų gimtadienius. Veikia mėgėjų teatro trupė, gyventojai patys režisuoja, vaidina. Vieną dieną savaitėje organizuojama skaitymo valanda, kurios metu apžvelgiama spauda, skaitomos knygos. Negalintiems skaityti skaito darbuotojai. Gyventojai mėgsta žiūrėti televiziją, dalyvauti įvairios tematikos pokalbių popietėse. Globos namuose renkamas gyventojų prisiminimų metraštis. Įstaigos vadovė įgyvendino savo idėją tais gyventojų prisiminimais – kultūriniu, tautiniu paveldu – pasidalinti su kitais, todėl įstaiga užmezgė glaudžius bendradarbiavimo ryšius su Aulelių vaikų namų auklėtiniais. Dabar seneliai visa sukaupta patirtimi, istorija, žiniomis gali dalintis ne tik su įstaigoje dirbančiais žmonėmis, bet ir su vaikučiais, neturinčiais artimųjų.

Gyvena laukimu

Gyventojams organizuojamuose kaniterapijos užsiėmimuose (terapija su šunimis) kartu dalyvauja ir vaikų namų auklėtiniai. Į Svėdasų globos namus kaniterapeutai atvyksta kartą per mėnesį. Į įstaigą kartas nuo karto atvyksta saviveiklininkų kolektyvai, kurie seneliams surengia įvairių muzikinių programų. „Dalyvaujame įvairiose iniciatyvose, akcijose. Lietuvoje daug gerų žmonių, kurie ne tik įvairių dovanėlių atsiunčia gyventojams, bet čia atvažiavę ir edukacinius užsiėmimus praveda“, – pasakojo direktorė J. Gečienė. Organizuojamos ekskursijos, įvairios karpymo, piešimo, mezgimo, lankstymo ir kitokių rankdarbių dirbtuvės. Tuo rūpinasi užimtumo specialistai. Rengiamos gyventojų darbų parodos, darbeliai dovanojami ir įstaigoje apsilankantiems svečiams. Garbaus amžiaus sulaukę senoliai į tolimas išvykas dėl sveikatos būklės ir amžiaus jau nebekeliauja, tačiau į Lietuvos teritorijoje esančius muziejus, lankomas vietas vyksta noriai. Gyventojų poreikiai ir norai, anot įstaigos vadovės, labai įvairūs. Vieni mėgsta grybauti, uogauti miške ar rinkti vaistažoles, kiti, priešingai, dar nori aplankyti kuo daugiau muziejų ar įkopti į kuo aukštesnį piliakalnį. Svėdasų senelių globos namų gyventojai gyvena nuolatiniame laukime. Laukia naujų įdomių veiklų, užsiėmimų, išvykų ar renginių dėliojasi savo dienotvarkę ir neturi laiko galvoti apie senatvę ar suprastėjusią sveikatą. Įstaigoje daugėja paslaugų, netrukus turi atkeliauti naujovė – interaktyvus sieninis skydas. Bus pradėta teikti šviesos, garso, vaizdo, jutiminė ir kt. terapija. Artimiausiu metu įstaigoje planuojama asfaltuoti ir automobilių stovėjimo aikštelę, renovuoti vidaus patalpas, įrengti keltuvą, šalia gyvenamųjų kambarių įrengti sanitarinius mazgus, siekiant atliepti gyventojų poreikius.

Vieni kuria eiles, kiti gražina aplinką

Lankydamiesi globos namuose sutikome šviesių ir linksmų žmonių. Viena čia gyvenanti senolė, močiutė Zofija, ne tik deklamuoja eiles, bet ir pati jas kuria. Gyvena globos namuose jau tryliktus metus, jos veidą puošia šypsena, kad tvarka ir švara pačiai rūpintis nebereikia, aplankyti atvažiuoja giminės, yra kam palydėti į bažnyčią. Sutikome čia ir sužadėtinių porą Povilą ir Genę. Abudu turi išskirtinį humoro jausmą, kuris šypseną veiduose uždega ne tik gyventojams, bet ir čia dirbantiems. Sužadėtinių pora mėgsta žaisti šachmatais. Bendri pomėgiai porą ir suvedė. „Gyvenam jau daugiau nei 6 metus gerom nuotaikom. O kur mums dėtis, jei ne šie globos namai? Vienas savarankiškai nepagyvensi. Mums čia neliūdna. Kur aš einu, ir ji iš paskos seka. Kai ji prausiasi duše, aš ją saugau už durų“, – nenustodami šypsotis vienas kitam antrino pašnekovai. Močiutė Janina, pasak įstaigos direktorės, viena darbščiausių gyventojų Ji ir kiemo aplinka pasirūpina. Šluoja, grėbia, sodina gėles. Praktiškai įstaigai ir ūkvedžio pareigybė nebereikalinga. Moteris visą gyvenimą dirbo fizinius darbus, todėl ir gyvendama globos namuose atranda veiklos, kur gali, kaip pati sako, išsikrauti. Močiutė džiaugėsi, kad sūnus su šeima dažnai aplanko, o telefonu bendrauja kiekvieną dieną.

img_0020 Įstaigos vadovė džiaugiasi turinti darbščią močiutę Janiną, kuri dar ir ūkio darbais pasirūpina / Daivos Čepėnienės nuotraukos

img_0014

 Povilą ir Genę suvedė bendri pomėgiai

img_0006 img_0007 img_0034 img_0023

 Įstaigos gyventojams įrengta koplyčia

img_0027

Poilsio zona

img_0033

Svėdasų senelių globos namų gyventojų kasdienybė

2944 Iš viso matė 3 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.