Home » Projektų archyvas » Tyriausias vanduo – iš močiutės šulinio

Tyriausias vanduo – iš močiutės šulinio

Tyriausias vanduo – iš močiutės šulinio

Nida TREINYTĖ

Vasara – tinkamiausias metas atostogoms. Vieni atostogauti vyksta į svečias šalis, norėdami pailsėti ir patirti naujų įspūdžių, o kiti važiuoja į gimtuosius kraštus lankyti artimųjų. Kur geriau pailsėsi, jei ne pas močiutę? Kanadoje gyvenanti Violeta Gučiūtė-Paige su trimis atžalomis šią vasarą lankė Klovinių kaime, Utenos rajone, gyvenančią mamą Vandą Gučiuvienę.

Šeima gyvena Vankuveryje

Po vestuvių Kanadoje gyvenanti Violeta Gučiutė-Paige gimtinėje lankosi palyginti dažnai – kartą per metus. Šią vasarą 24-erius metus Vankuveryje gyvenanti Violeta Paige gimtinėje svečiuojasi su trimis atžalomis. Moteris, lenkdama pirštus, paskaičiavo: 23-ejų metų vyresnioji dukra Aleksandra Kloviniuose lankosi 12 kartą, 20-metė Dominyka 9-ąjį, o 18-metis Adomas atvyko jau 8 kartą. Pasak Violetos Paige, seneliai P. ir V. Gučiai nuolat prašydavo anūkus atvežti, kol jie dar maži, nes kai paūgės ir pradės lankyti mokyklą, bus sunkiau rasti laiko kelionėms, todėl 6 metus iš eilės namiškius lankydavo kasmet. Moteris neslepia, kad tiek metų gyvendama Kanadoje, nori to ar neori, pamažu atitolo nuo Lietuvos. Bet ką darysi – namai ten, kur šeima, tad belieka tik priprasti prie naujos gyvenamosios vietos. „Augindamas vaikus gyveni jų problemomis ir verdi tame pačiame katile, daliniesi šeimos rūpesčiais, kol palaipsniui tampi tos bendruomenės dalimi, kurioje gyveni. Bet nėra dienos, kad nepagalvočiau apie Lietuvą, Uteną, savo šeimą, vaikystės, mokslo bei studijų draugus ar buvusius bendradarbius Panevėžyje. Esu baigusi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademiją. Po studijų 10 metų dirbau gydytoja Panevėžyje. Klausau ir seku žinias, skaitau informaciją internete, susisiekiu su namiškiais Skype. Kaimynai ir draugai Kanadoje dažnai paklausia, kodėl tiek metų mes vykstame į tą pačią ir vieną pusę – Lietuvą. Kas ten įdomaus? Paaiškinu, kad tai mano gimtinė, o joje gyvena mano artimieji“, – sako Violeta Paige.

4

Gimtuosiuose Klovinuose prie giminės kryžiaus / Nidos Treinytės nuotraukos

Visada gera sugrįžti į vaikystės kaimą

Į pokalbį įsitraukia ir vaikai. Vyresnioji dukra Aleksandra puikiai supranta, kokia Lietuva brangi jų mamai. „O ir mama Lietuvoje būna visai kitokia nei Kanadoje, – juokiasi vyresnėlė. – Kloviniuose gyvena mūsų seneliai. Jie mums tokie pat brangūs kaip ir seneliai Kanadoje. Grįžusi čia pirmiausia pajuntu dvasinę laisvę ir ramybę. Ramina vien tai, kad mus supa gamta, kaimo tyla, gėlynai, dūzgiančios bitės, paukšteliai, pažadinantys rytais čiulbėjimu, iš laukų sklindantis šieno kvapas. Močiutės lysvėse gausu didžiulių ir raudonų braškių, kurių prisivalgome į valias, ir kitokių gėrybių. Kanadoje gyvename didžiuliame mieste, kuriame intensyvus judėjimas, dideli atstumai, triukšmas ir pan. Lietuvoje pasijuntu gamtos vaiku, kuriam viskas leidžiama, ir žinau, kad manęs niekas nebars. Bet didžiausia vertybė – močiutės šulinio vanduo, kuris yra pats tyriausias ir skaniausias. Kai mama viena važiuoja į Klovinius, prašome, kad parvežtų vandens iš močiutės šulinio.“

Aleksandra baigė privatų krikščioniškąjį Šventosios Trejybės universitetą ir įgijo medicinos seselės specialybę. Baigę šį universitetą jaunieji specialistai yra labai vertinami ir gali dirbti bet kurioje pasaulio valstybėje. Universitete aukštas akademinis lygis, o besimokantys jame studentai vieninteliai Kanadoje ugdomi remiantis krikščioniškosiomis vertybėmis. Po atostogų Aleksandros jau laukia vienoje iš Vankuverio ligonių, kurioje dirbs medicinos seserimi akušerijos-ginekologijos ir naujagimių skyriuje.

Vidurinioji dukra Dominyka, kaip ir brolis Adomas Jonas, prioritetus paskyrė sportui. Mergina šiuo metu studijuoja Saimono Frezerio universitete Vankuveryje, kur ruošiami būsimieji fizinio ugdymo pedagogai. Dominyka daug sportuoja. Anksčiau žaidė futbolą merginų komandoje ir buvo jos kapitonė, dabar ištvermę ugdo bėgdama maratonus. Mergina yra nubėgusi pirmąją maratono pusę – 21 km/1h 42 min. Iš 9000 maratone dalyvavusių bėgikų Dominyka finišą pasiekė 600-oji.

Pasak Violetos Paige, „mažasis“ sūnus Adomas-Jonas peraugo visus šeimos narius. Jo ūgis kaip ir dera krepšininkui – 2,02 cm. Jaunuolis baigė Semiahmoo vidurinę mokyklą, o po atostogų studijuos Albertos universitete, esančiame už 1000 km nuo Vankuverio. Kol studijuos, penkis metus žais Albertos universiteto vyrų krepšinio komandoje „Auksinės meškos“, o baigęs bus fizinio lavinimo mokytoju. Meilė sportui vaikams buvo skiepijama nuo mažų dienų. Tėtis Koris Paige vaikus mokė žaisti futbolą, bet vėliau kiekvienas vaikas pasirinko jiems mėgstamą sporto šaką. Aleksandra žaidė tinklinį, Dominyka futbolą, o Adomas krepšinį ir tinklinį. Už aktyvią sportinę veiklą Britų Kolumbijoje (provincija Kanados vakaruose, prie Ramiojo vandenyno) jis pripažintas geriausiu metų atletu aštuoniolikmečių grupėje.

Laisviau bendrauti su seneliais vaikaičiams trukdo kalbos barjeras, bet ko vyresnieji paprašo, jaunimas supranta. Ilgiau pasisvečiavę ir vieną kitą žodį lietuviškai pasako. Pašnekovai įsitikinę, kad gyvenimas skirtinguose pasaulio kraštuose juos praturtina dvasiškai, nes leidžia pažinti dvi kultūras – lietuvių ir kanadiečių.

2

Paige šeima prie Dauniškio ežero

Atvyksta kaip svečiai, išvyksta kaip namiškiai

Apie Kloviniuose praleistą vaikystę vaikai gali papasakoti daug nutikimų, bet vieną atmena itin gerai. Šviesios atminties senelis Pranas Gučius kartą paprašė anūkų nurinkti kolorado vabalus. Senelis pažadėjo, kad kiek surinks vabalų, tiek užsidirbs pinigų. Jaunuoliai pasakodami šią istoriją dabar garsiai juokėsi, o tąsyk konkuravo ir kiekvienas pasiėmė po kuo didesnį kibirėlį. Nurinkę ne tik visus vabalus, bet ir jų lervas, iš senelio gavo po 2 litus. Tada tai buvo didžiuliai pinigai. Už juos pirktų ledų skonio nepamiršta iki šiol.

Pasak jaunuolių, draugų Lietuvoje netrūksta. Su bendraamžiais susitinka lankydami giminaičius ir mamos draugus. Kloviniuose nuo mažų dienų draugauja su Kristina Zitikyte. Ji dažnai atbėgdavo pas P. ir V. Gučius, kai viešėdavo K. ir V. Paige šeima. Mergaitė norėjo išmokti laisvai kalbėti angliškai, o bendraudama ir žaisdama su svečiais puikiausia įvaldė šią kalbą.

Jaunuoliai iš Vankuverio kaimo darbų dirbti nebijo: nuravėjo močiutei daržus, pjovė žolę, Adomas nugenėjo nudžiuvusias medžių šakas.

Viešėdami Lietuvoje daug keliauja. Labiausiai patinka Trakai, Gedimino pilis, Šiaulių kryžių kalnas, kuriame pastatytas kryžius jų šeimai, Palanga, Baltijos jūra, lietuviški horizontai, ežerai ir didelis mėlynas dangus. Baigdami pokalbį jaunuoliai atviravo, kad į Lietuvą atvyksta kaip turistai, o atgal važiuoja kaip iš savo antrųjų namų, parsiveža didžiulį bagažą gerų emocijų ir nekantriai laukia, kada vėl galės apsilankyti.

1

1908 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Comments (1)

  1. Ruta parašė:

    Labai gražiai parašyta. Puikūs žmonės, nuostabi šeima. Visada pagarbiai ir šviesiai Klovinių Gučius prisimenu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.