Home » Spindulys » Saldutiškis – patrauklus Aukštaitijos miestelis

Saldutiškis – patrauklus Aukštaitijos miestelis

Saldutiškis – patrauklus Aukštaitijos miestelis

Nida TREINYTĖ

Saldutiškio miestelis įsikūręs Utenos rajone, važiuojant į pietryčius, už 21 km nuo Utenos. Istoriškai gyvenvietė pradėjo kurtis 1899 m. nutiesus Panevėžio–Švenčionėlių geležinkelį, dabar yra seniūnijos centras. Pravažiuojant pro Saldutiškį dažnam į akį krinta miestelio tvarka, puoselėjami želdiniai ir gėlynai. Miestelio puošmena – naujam gyvenimui prikeltas Saldutiškio dvaras ir dangų remiantys dvaro parko maumedžiai, spalvingi namai, būdinga lietuviško kaimo architektūra. Miesteliui unikalumo suteikia akmenimis grįsta Stoties gatvė, vedanti link buvusio geležinkelio. Žiūrint menininko akimis, ši gatvė tarsi išbaigta dekoracija filmams kurti. Tikrai taip. Saldutiškyje jau ketverius metus vyksta kūrybinės stovyklos, jaunimas filmuoja, o gatvė atlieka savo funkciją. Kokia gi šio patrauklaus miestelio kasdienybė bei rūpesčiai, kalbiname Saldutiškio seniūnijos seniūną Bronių Šliogerį.

Bendras saldutiškiečių rūpestis – puoselėti miestelį

Pasak B. Šliogerio, miestelis tvarkomas nuolat, tik šiais metais yra mažai darbuotojų. Anksčiau dirbdavo ir dešimt, ir daugiau žmonių, o šį sezoną – viso labo trys. Šiems žmonės tenka nemažas krūvis rūpinantis miestelio aplinka. „Esame atsakingi už neveikiančių Gatakiemio kapinaičių priežiūrą, miestelio Laisvės aikštę, penkias poilsiavietes, įsikūrusias prie Aiseto ir Lamėsto ežerų, rūpinamės įvažiavimo į miestelį prieigomis. ,,Kaipgi atrodys apleista ir nenušienauta teritorija ties pagrindiniu įvažiavimu į miestelį, kurį žymi užrašas ,,Saldutiškis“? Šiems trims darbuotojams per vasarą dirbti reikia ne tik Saldutiškyje, bet ir Kirdeikiuose, kurie priklauso mūsų seniūnijai. Kol vieną galą nušienaujame, tai kitas spėja ir ataugti. Gražus miestelio bendruomenės indėlis palaikant bendrą tvarką. Vasaros metu saldutiškiečių sodybos skendi margaspalviuose gėlynuose. Žmonių raginti nereikia, jie patys tvarkosi savo namų aplinką, o tarp kaimynų vyksta geranoriška tarpusavio ,,kova“, kuris gražiau sutvarkys savo kiemą ar kitaip papuoš gyvenamąją aplinką“, – pasakoja seniūnas. Anot pašnekovo, viena didžiausių problemų – šiukšlių išvežimas iš miestelio. Pasikeitė apmokėjimo tvarka, todėl daugelis žmonių taupydami savo lėšas, šiukšles pila į bendrus miestelio konteinerius, už kurių išvežimą sumoka seniūnija. Seniūnas tikisi, kad žmonės liausis savivaliavę ir savo šiukšlių utilizavimu pasirūpins patys. „Gaila, kad žmonės nesupranta, jog permokėdami už šiukšlių išvežimą, prarandame pinigus, skirtus gatvių valymui žiemos metu, įvairių agregatų taisymui, kurui ar kt.“, –
pasakoja B. Šliogeris.

Plėtojamas kaimo turizmas

Kaimo turizmo paslaugas teikiantys saldutiškiečiai kasmet nekantriai laukia šiltojo sezono. „Esame Labanoro regioninio parko teritorijoje, todėl kaimyninius ryšius palaikome su Ignalinos, Švenčionių bei Molėtų rajonų seniūnijomis. Kaimo turizmo verslas gyvuoja tik vasarą, šiais metais sezonas buvo ypač aktyvus, nes saulė buvo ir tebėra pakankamai šilta. Kaimo turizmo sodybų šeimininkai siūlo apgyvendinimo paslaugas, pirčių bei lauko kubilų malonumus. Geriau susipažinti su kaimyninių rajonų apylinkėmis galima važiuojant dviračiais, plaukiant pramoginiu laivu, valtimis ar baidarėmis, ekstremalams siūlomos iškylos pėsčiomis po pelkes. Vasarotojus vilioja Labanoro miškai, kuriuose gausu uogų, grybų, įvairiausios gyvūnijos“, – pasakoja seniūnas. Poilsiautojai gali džiaugtis puikiomis prieigomis prie Aiseto ežero, kuris yra didžiulės ledynmečio upės liekana (15,8 km ilgio ir apie 0,6 km pločio). Ežere puikuojasi keturios nedidelės salos. Viena iš jų matyti ir Saldutiškio paplūdimyje. Šis ežeras ypač mėgiamas poilsiautojų iš visos Lietuvos. Saldutiškiečiai dažniau maudosi ir poilsiauja prie arčiau esančio Lamėsto ežero. Seniūnija visose penkiose stovyklavietėse įrengė žaidimų aikšteles, pavėsines, stalus, suolus, persirengimo kabinas, lauko tualetus, laužavietes, prie kurių padėta ir malkų, kad poilsiautojai neniokotų miško. Poilsiavietėse visi statiniai yra vienodi, tad nesusipainiosi, kad poilsiauji Saldutiškio seniūnijos teritorijoje. „Tik štai nuo sūpynių prieš dvejus metus buvo pavogtos sėdėjimo lentos, mataruoja likusios grandinės, o kaip visa tai apsaugoti, reikės gerai pagalvoti“, – juokauja B. Šliogeris.

Naujų darbo vietų nekuria

Pasak pašnekovo, Saldutiškyje gyvena apie 300 nuolatinių gyventojų. Naujų darbo vietų neatsiranda, vietiniai gyventojai dirba parduotuvėlėse, mokykloje, kultūros centre ir seniūnijoje. Netoli Saldutiškio, Dryžių kaime, įsikūrusi UAB ,,Utenos briketai“, kurioje gaminamas kuras iš medžio pjuvenų. Dauguma miestelio gyventojų dirbti važiuoja į Uteną ar kitus miestus. Kaip ir kiekvienoje gyvenvietėje juntamos emigracijos pasekmės – miestelio gyventojų nuolat mažėja. „Kad ir kaip jį puoselėtum ar tvarkytum, vien gražiu ir vaizdingu seniūnijos kraštovaizdžiu sotus nebūsi“, – pastebi seniūnas.

Didžiausia bendruomenė dirba Saldutiškio pagrindinėje mokykloje

Saldutiškio pagrindinė mokykla jau nuo rugpjūčio mėnesio rengėsi naujiems mokslo metams. Pasak direktoriaus pavaduotojos Dianos Žvirblienės, šių metų rūpestis – pedagogų etatinis apmokėjimas, todėl mokyklos pedagogės kartu su pavaduotoja aiškinasi, ką ir kaip padaryti geriau, nes staiga įvykę pokyčiai švietimo sistemoje nežada nieko gero ir kelia daug rūpesčių. „Gyvename nežinioje. Teoriškai viskas lyg ir aišku, bet kaip čia bus praktiškai, dar nežinome, dar daug ko trūksta, kol nusistovės nauja tvarka, – sako D. Žvirblienė. – Džiaugiamės tik tuo, kad dar gyvuojame ir mūsų mokykla neuždaryta. Mokykloje dirba 21 pedagogas, o mokinių turime 73. Pradinėse klasėse mokosi po 10 mokinių, vyresnėlių –
po 7–8. Pirmokėlių šiais metais sulaukėme vos 3, o dešimtokų klasės, esant nepakankamam vaikų skaičiui, šiais metais neturėsime. Bet turėsime suformuotą devintokų klasę. Taip pat laukiame papildymo ir į vaikų darželį, bet dar ne visi norintys padavė pareiškimus. Geografiškai esame pačiame teritoriniame pakraštyje, todėl vaikus priimame ir iš kaimyninių rajonų: Ignalinos, Molėtų bei Švenčionių, kadangi ten kaimo mokyklų jau nebelikę. Mokytojai į darbą atvyksta iš Utenos, Kirdeikių ir dirba vietiniai saldutiškiečiai. Na, esame tokie ,,mišrūs“.

Kultūrinis, dvasinis gyvenimas

Pasak B. Šliogerio, miestelyje kultūrinis gyvenimas vyksta ir turi savų tradicijų. Rugpjūčio 4–5 dienomis vyko 20-oji kraštiečių šventė. Kasmet Saldutiškio Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje vyksta Kristaus Atsimainymo atlaidai. Šį rudenį laukiama šv. Pranciškaus atlaidų bei garbingo svečio – Panevėžio vyskupijos vyskupo ordinaro L. Vodopjanovo, kuris konsekruos atnaujintą bažnyčios altorių. Rūpinamasi miestelio šviesuliais bei jų atminimo įamžinimu. Pastatytas kryžius (aut. R. Šinkūnas) šviesios atminties kunigui, vikarui Antanui Maciulevičiui (1882–1968). Prie autentiško paminklo, pastatyto 1928 m.
Lietuvos valstybės nepriklausomybės dešimtmečiui atminti, Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną saldutiškiečiai giedojo Valstybės himną, prie šio paminklo minimos ir kitos Valstybinės šventės. Miestelio centre, Laisvės aikštėje pastatytas kryžiaus formos paminklas (aut. V. Juzėnas) Lietuvos partizanams, žuvusiems 1944–1954 m. kovose su sovietais. Saldutiškio seniūnijoje, Indubakių kaime įrengtas memorialinis muziejus, vadinamas Vilko muziejumi. Jis yra sodyboje, kurioje kino režisierius ir operatorius Petras Abukevičius kūrė paskutinį savo filmą apie vilkus. Sodyboje įrengta ekspozicija pasakoja apie šį žinomą menininką, jo kūrybą. Prie Saldutiškio KC Lietuvos 1000 vardo paminėjimui pastatyta skulptūra, o šalia jos planuojama pastatyti dar vieną, skirtą Lietuvos šimtmečio paminėjimui.

img_0111-copy

Akmenimis grįsta gatvelė / Nidos Treinytės nuotraukos

img_0064-copy

Saldutiškio seniūnas Bronius Šliogeris

img_0042-copy

Paminklas Lietuvos nepriklausomybės 10-mečiui

img_0020

Paplūdimys

img_0123-copy

Saldutiškio Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčia

img_0164

Saldutiškio pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja Diana Žvirblienė

img_0143

Saldutiškio dvaras

img_0151-copy

Pagrindinė mokykla

img_0014

img_0111-copy

3963 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Comments (2)

  1. Laima sako:

    Saldutiškyje savo sodyboje dešimtmečius vasaras praleidžia ir sukuria nuostabius paveikslus tapytojas Maestro, LR Vyriausybės premijos laureatas Aloyzas Stasiulevičius…

  2. As sako:

    Saldutiškyje gyvena vertėjas, poetas Henrikas Bakanas, dailininkė Aurelija Kairytė-Smolianskienė kurianti lyriškus, jautrius paveikslus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.