Home » Projektų archyvas » Ir vėl Malaišiuose šurmuliavo garsiosios „Vaižgantinės“

Ir vėl Malaišiuose šurmuliavo garsiosios „Vaižgantinės“

Ir vėl Malaišiuose šurmuliavo garsiosios „Vaižgantinės“

Vytautas BAGDONAS

Daugeliui lietuvių literatūros klasiko Juozo Tumo-Vaižganto gerbėjų, šio veiklaus žmogaus siekių ir užmojų pasekėjų pastaraisiais metais pasidarė gerai žinomas, jau įprastas žodis „Vaižgantinės“. Ir ne tiktai žodis, bet dargi ir patsai reiškinys. Mat rugsėjo mėnesį tradiciškai Svėdasų seniūnija, asociacija Vaižgantiečių klubas „Pragiedrulys“, Anykščių kultūros centro Vaitkūnų skyrius ir Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejus visus pakviečia į Vaižganto gimtajame Malaišių kaime organizuojamą respublikinį renginį, pavadintą „Vaižgantinėmis“.

Tokia graži, jau spėjusi išpopuliarėti tradicija nebuvo pažeista ir šį rudenį. Todėl rugsėjo 15-osios, šeštadienio, vidurdienį į šią nuošalią Rokiškio ir Anykščių „parubežyje“ esančią, dar karaliaus Mindaugo raštuose 13 amžiuje minėtą kaip kadaise sėlių apgyvendintą vietovę, gausiai rinkosi pėsti ir važiuoti. Juk visų laukė ne bet kokios, o jubiliejinės, jau dešimtosios „Vaižgantinės“.

Kai kur belaukiant vieno ar kito renginio pradžios susirinkusiems dalyviams tenka ir panuobodžiauti, laiką trumpinti bereikšmėmis kalbomis, tuščiu politikavimu. Tiktai ne atvykus į garsiąsias „Vaižgantines“.

Dar prieš prasidedant respublikiniam renginiui, visi pageidaujantys turėjo progos aplankyti netoliese, kaimyniniame Kunigiškių I kaime, jau daugiau kaip tris dešimtmečius veikiantį Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejų, apžiūrėti ant senųjų kaimo sodybų sienų veikiančias fotografijų parodas. Fotografai – Vytauto Didžiojo universiteto studentė magistrantė Simona Bagdonaitė ir Lietuvos kariuomenės kariškis Raimundas Kovas – kvietė prisiminti praėjusių metų „Vaižgantinių“ akimirkas. Maloniai visus nuteikė ir tapybos darbų paroda „Malaišių langeliai“, kurią suorganizavo jaunystės draugai, buvę Šiaulių pedagoginio instituto Dailės fakulteto auklėtiniai anykštėnas Arūnas Vilkončius, panevėžietė Laisvutė Razmienė, kaunietės Rima Tuinylaitė, Birutė Gruodienė ir malaišietė Rimanta Adomaitienė. Vaižganto gimtuosiuose Malaišiuose gyvenanti ir senolių atminimą tėviškėje serginti Rimanta Adomaitienė, pakeitusi namuose senus langus naujais, jų neišmetė. Štai ant tų langų buvę bendrakursiai meniškos sielos žmonės ir nutapė visokiausių ornamentų, gėlių bei kitokių grožybių. O kad gražiai, originaliai piešiniai pavyko, tai ir nusprendė per „Vaižgantines“ tuos tapybos darbus parodyti ir visuomenei… Beje, ši paroda visiems taip patiko, kad menininkai kažką panašaus pažadėjo rengti kasmet ir būsimosioms „Vaižgantinėms“.

Apžiūrėjus parodas, pabendravus su pažįstamais, buvo puiki proga be jokių prekybinių antkainių įsigyti suvenyrų ir knygų „vaižgantiška“ tema. Fotografijų albumai apie Vaižgantą ir „Vaižgantines“, suvenyriniai ženkleliai, magnetukai – tai labai gerai pirkėjų įvertinta UAB „Utenos Indra“ produkcija, viskas per „Vaižgantines“ turėjo didelę paklausą…

dsc_0463

 Laureatės diplomas ir specialus medalis su Vaižganto atvaizdu (ir, žinoma, piniginė premija) atiteko žinomai vilnietei žurnalistei ir publicistei, beje, kilusiai iš Dzūkijos, Loretai Jastramskienei už naujausią – ketvirtą jos išleistą esė knygą „Bilietas į Grįžulo Ratus“. Laureatę sveikina Anykščių r. sav. meras K. Tubis / Vytauto Bagdono nuotraukos

Įteiktos trys premijos, pagerbti naujieji laureatai

Per „Vaižgantines“ Malaišiuose anksčiau būdavo įteikiamos dvi Vaižganto atminimą įprasminusios premijos. Prieš porą metų prie šių premijų prisidėjo dar viena. Taigi, bene svarbiausioji šventės dalis ir buvo skirta trijų laureatų pagerbimui. Lietuvos rašytojų sąjungos, Lietuvos žurnalistų sąjungos ir Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos įsteigtos respublikinės literatūrinės premijos septynioliktąjį laureatą paskelbė Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininko pavaduotoja Aldona Žemaitytė. Šį kartą laureato diplomas ir specialus medalis su Vaižganto atvaizdu (ir, žinoma, piniginė premija) atiteko žinomai vilnietei žurnalistei ir publicistei, beje, kilusiai iš Dzūkijos, Loretai Jastramskienei už naujausią – ketvirtą jos išleistą esė knygą „Bilietas į Grįžulo Ratus“. Svėdasų seniūnijos įsteigta jau dešimtoji Vaižganto mažoji premija „Už nuopelnus Svėdasų kraštui“ įteikta svėdasiškei meno puoselėtojai, originalias kompozicijas kuriančiai, kultūrinius renginius savo darbais puošiančiai Emilijai Žylienei. O svėdasiškių draugijos „Alaušas“ garbės pirmininko Vaižganto giminaičio Algimanto Indriūno iniciatyva įsteigta kunigo Aleksandro Papučkos vardo „Meilės ir gerumo“ trečioji premija atiteko Svėdasų Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos auklėtiniui Martynui Jakučiui. Kiekvienas laureatas buvo pagerbiamas atskirai, tačiau kiekvienam skirtas toks pat dėmesys ir pagarba. Visiems laureatams buvo uždėti svėdasiškių nupinti ąžuolo lapų vainikai, įteiktos šventės organizatorių paruoštos prisiminimo dovanos, gėlių puokštės. Juos sveikino Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis ir, žinoma, artimieji, draugai, pažįstami, kolegos.

Iškilų jubiliejų vainikavo… knyga

Ąžuolo lapų vainiku buvo padabintas, gėlių, dovanų, sveikinimų sulaukė ir garbų 80 metų jubiliejų neseniai atšventęs kraštietis mokslininkas, įvairių Vaižganto atminimui skirtų iniciatyvų autorius docentas biologijos mokslų daktaras Juozas Lapienis. Tai jo pastangų dėka Vaižganto tėviškę papuošė dailus kryžius, atsirado medžio skulptūra, skirta Malaišių 750-ajam jubiliejui, dar viena skulptūra įprasmino Vaižganto apysakos „Dėdės ir dėdienės“ veikėjus, meniniu simboliu paženklinta Malaišių link vedanti 120 liepų alėja. Už tai ne kartą veikliajam kraštiečiui padėkota, buvo skirta ir Vaižganto mažoji premija „Už kūrybinius nuopelnus Svėdasų kraštui“. Šį kartą jis buvo pasveikintas ir pagerbtas neeiline proga: ką tik išleidus novelių ir esė knygą „Laiko properšos“. Pasidžiaugti autoriaus kūrybine pergale atvyko ir leidyklos-spaustuvės UAB „Utenos Indra“ savininkai ir vadovai Žaneta ir Antanas Kibickai. Rašytojo vaidmenyje debiutavęs veterinarijos gydytojas, toksikologas, pedagogas, visuomenininkas Juozas Lapienis nuoširdžiai dėkojo spaustuvės-leidyklos vadovams ir kolektyvui už labai kokybiškai, gražiai ir operatyviai išleistą knygą, fotografams – už dovanotas nuotraukas leidinio iliustravimui, visiems žmonėms, kurie jį palaikė, skatino daugelį metų brandintus rašinius sudėlioti į rinkinį.

Nuo naminės duonos kasdieninės – prie… paminklo Vaižgantui

Kaip ir ankstesniais metais, į „Vaižgantines“ Rokiškio krašto ūkininkas Vytautas Šlikas atsivežė nemažą kiekį įspūdingo dydžio naminės duonos kepalų, kuriuos įteikė daugeliui renginio dalyvių ir svečių. Garbaus amžiaus žemdirbiui tokią misiją atlikti padėjo geras V. Šliko bičiulis Anykščių rajono garbės pilietis, Vaižganto respublikinės literatūrinės premijos laureatas rašytojas Rimantas Vanagas. Namine duona buvo pagerbta naujoji Vaižganto premijos laureatė Loreta Jastramskienė, poetė Dalia Teišerskytė, džiaugėsi įteiktais kepalais ir doc. dr. Juozas Lapienis, Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis, Svėdasų seniūnijos seniūnas Valentinas Neniškis, rašytojas Rimantas Vanagas, kraštietis aktorius Ferdinandas Jakšys ir kiti. Po duonelės kasdieninės teikimo ceremonijos prieita ir prie kitų reikalų. Antai, kraštietis mokslininkas, visuomenininkas, doc. technikos mokslų daktaras Gvidas Kazlauskas, priminęs visiems apie artėjantį Vaižganto gimimo 150-metį ir liepų alėjos, pasodintos Malaišiuose rašytojo garbei 1989-aisiais metais, 30-metį, pristatė visuomenei savo sūnėną, šviesios atminties brolio architekto Broniaus Kazlausko anūką – Vilniaus Gedimino technikos universiteto architektūros specialybės studentą Simoną Kazlauską. Mat šis jaunuolis, būsimasis architektas, parengė originalios ir didingos Vaižgantui skirtos paminklinės kompozicijos projektą. Toks paminklas, sulaukus visuomenės pritarimo, palaikymo, gavus finansavimą, galėtų atsirasti prie Vaižganto gimtųjų Malaišių. Viename iš senųjų Malaišių trobesių studentas visiems besidomintiems pademonstravo paminklo projekto brėžinius, išsamiai papasakojo apie savo sumanymą, atsakė į klausimus. „Vaižgantinių“ dalyvių, kurie teigiamai vertino tokią iniciatyvą, domėjosi ir pritarė jaunojo architekto sumanymui, atsirado tikrai nemažai.

Jubiliejinėse „Vaižgantinėse“ išraiškingai Vaižganto kūrybą skaitė nuolatinis šventės dalyvis, kraštietis aktorius, respublikos nusipelnęs artistas, Anykščių rajono garbės pilietis Ferdinandas Jakšys, sveikinimus ir linkėjimus išsakė poetė, populiarių dainų tekstų autorė Dalia Teišerskytė, daug skambių dainų padovanojo širvintiškių folkloro ansamblis „Gojus“.

dsc_0030-2

Vaižganto kūrybą skaitė Ferdinandas Jakšys 

dsc_0393

dsc_0605

dsc_0103-2 dsc_0092

dsc_0173

dsc_0264

dsc_0271

830 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.