Home » Gallery » Švietimas » Sugrįžimai

Sugrįžimai

Sugrįžimai

Kristina SAKAITĖ

Kad įkvėptų, padrąsintų, pasidalintų gyvenimo patirtimi su dabartine „išmaniąja“ karta – tam į Utenos Rapolo Šaltenio progimnaziją sugrįžta buvę mokiniai, mokęsi čia prieš kelis dešimtmečius, o dabar žinomi ne tik savo mieste, bet ir šalyje.

Prieš dešimt metų mokykloje įkurtoje Garbės galerijoje yra 11 narių – politikų, rašytojų, aktorių, verslininkų.

Spalio 19 d. Rapolo Šaltenio progimnazijoje vykusioje Garbės galerijos 10-mečio šventėje savo srityje pasižymėję „išeiviai“ dalijosi prisiminimais, patarimais, sveikino į akademines aukštumas kopiančius mokinius bei jų šeimų narius.

Vienas iš buvusių mokinių Garbės galerijos narys UAB „Utenos šilumos tinklai“ direktorius Gintaras Diržauskas susitikimuose su dabartiniais mokiniais dalijasi verslumo žiniomis, supažindina su naujausiomis šilumos gamybos technologijomis, moko matyti galimybes. Galerijos 10-mečio renginyje buvęs mokinys – įmonės vadovas juokavo, kad likimas jam lėmė užsiimti tokiais buitiniais dalykais kaip šilumos gamyba, todėl linkėjo visiems termodinaminės, fizinės šilumos ir vylėsi, kad dvasinės šilumos ir įkvėpimo palinkės kiti Garbės galerijos dalyviai.

Dar vienas Garbės galerijos narys – prof. Algirdas Gaižutis – ne sykį kvietė mokinius ir mokytojus į diskusijas Vilniaus edukologijos universitete apie pilietiškumą. Profesorius apgailestavo negalėjęs atvykti į renginį, o atsiųstame sveikinime rašė, kad auklėtojo Rapolo Šaltenio, kitų mokytojų veidai netikėtai iškyla įvairiomis gyvenimo aplinkybėmis. „Mokytojai ugdė mus žmogiškesnius, labiau sparnuotus, jie negailėjo nei žinių, nei širdies balso. Jūs, mokytojai dabar ugdote naująją kartą. Šie mūsų žalieji ūgliai, greičiausiai, dinamiškesni, labiau išsikeroję, ūmesni, sunkiau supančiojami, negu kad buvome mes. Jie – technologijų ir informatikos žinovai. Lengvai užmiršta knygų pavadinimus ir autorius, istorijos datas, bet jų visų pasaulis – keistai gražus“, – rašė prof. A. Gaižutis.

Tęsti Garbės galerijos tradicijas ir darbuotis tėvynės labui atsiųstame sveikinime linkėjo buvęs Rapolo Šaltenio progimnazijos mokinys, aktorius Ferdinandas Jakšys. Didžioji jo kūrybinio gyvenimo meilė – lietuvybės šviesuliai, kaip ir tame pačiame Svėdasų krašte gimusių ar augusių klasiko Juozo Tumo-Vaižganto bei kunigo ir poeto Antano Strazdo. Apie lietuvybę, teatrą, įtaigų buvusio mokytojo žodį, pagarbą žiūrovui F. Jakšys kalbėjo progimnazijos mokiniams ankstesniame susitikime – toje pačioje salėje, kur jo mokykliniais metais vyko pirmosios aktorystės pamokos, vedamos Rapolo Šaltenio.

Trijų poezijos knygų – „Sienos iš vėjo“, „Vaikštantis vienas“, „Nugalėjęs lygumas“ – autorius, Lietuvos rašytojų sąjungos narys, 15 metų vadovaujantis Utenos rajono savivaldybei Alvydas Katinas – taip pat Garbės galerijos narys. Su dabartiniais mokiniais susitikimuose diskutuoja apie politiką ir literatūrą. Rajono meras tvirtino niekada nesiekęs išvykti iš savo krašto – nei į Vilnių, nei į Londoną ir viską randąs savo gimtinėje. „Galima nebūti poetu, dailininku, meru, rašytoju, bet, jeigu laikysiesi principo, kad visa, kas gražiausia ir geriausia yra toje žemėje, kurioje gimei, tave ne tik įvertins, bet ir prisimins“, – kalbėjo A. Katinas.

Renginyje dalyvavo du broliai – Arvydas ir Saulius Šalteniai. Jų tėvo, čia mokytojavusio Rapolo Šaltenio garbei pavadinta mokykla. Sūnūs tapo savo srities profesionalais. Dailininkas, prof. Arvydas Šaltenis, „akių menininkas,“ klausia – jei nerodysime žmonėms, koks gražus pasaulis, kokia tada prasmė? Arvydas prisiminė savo mokytojus. Metus jam teko mokytis pas tėvą Rapolą Šaltenį, dėl to jautęs nepatogumą. Tarp mokytojų buvo Juknevičius, V. Petronis (neseniai atšventęs 95-metį), kuris ragino džiaugtis kiekvieno vaiko, ne tik pirmūnų pasiekimais. Prancūzų kalbos mokiusi Gavėnienė ne vieną mokinį „pavertė“ frankomanu, užsienio kalbos žinias tobulinančiu iki šiol. Per šią kalbą atradęs O. Milašių – lietuvį, rašiusį prancūziškai. A. Šaltenis kalbėjo apie kosmopolitiškumą, tačiau ragino nepasiduoti didelių valstybių kultūroms – praradę savastį kaip tauta taptume neįdomūs. „Nereikia gražinti gyvenimo, paversti cirku, reikia džiaugtis juo tokiu, koks yra. Savo studentų prašau: paišykite teisybę ir tavo jausmo tiesa bus ta estetika. Grožis yra tiesa“, – susirinkusiems mokiniams ir mokyklos bendruomenei kalbėjo menininkas.

Viešumoje retai pasirodantis rašytojas Saulius Šaltenis neslėpė gyvenąs taip, kaip nori ir pastaraisiais metais naudojasi privilegija susitikti tik su jam patinkančiais žmonėmis. „Bet žmonės man visada buvo svarbesni negu knygos“, – pabrėžė rašytojas, raginęs jaunąją kartą išsaugoti savitumą, orumą. „Mes negalime pakeisti pasaulio, bet turime galimybę išsaugoti orumą, kad ir traiškomi. Aš jau seniai supratau, kad pasaulis yra nenormalus, bet kodėl ir aš turiu toks būti? Visada gali pasirinkti, net kai atrodo, kad tokios galimybės nėra“, – kalbėjo Saulius Šaltenis.

Ištraukas iš dar tik rašomos naujausios knygos skaitė rašytojas Vytautas Račickas, dar vieną molinį kūrinį – ąsotį – mokyklos bendruomenei įteikė buvęs mokinys keramikas Vytautas Valiušis, prisiminti renginyje nedalyvavę Garbės galerijos nariai – verslininkas Albinas Kazanavičius, besidomintis sportu, turizmu, fotografija ir besidalinantis su jaunąja karta turtinga gyvenimiška patirtimi, šviesaus atminimo Algirdas Grašys.

Rapolo Šaltenio progimnazijos direktorė Milda Survilienė, pasidžiaugė, kad išėjusieji mokiniai, pasiekę profesines aukštumas, prisimena savo gyvenimo kelio pradžią ir teikia jaunajai kartai pavyzdžių, įrodančių, kokie visagaliai yra mokslas, gyvenimo tikslo turėjimas ir mokėjimas jo siekti.

dsc_0160

Buvę Rapolo Šaltenio progimnazijos mokiniai ir naujoji karta / Kristinos Sakaitės nuotraukos

dsc_0049

UAB „Utenos šilumos tinklai“ vadovas Gintaras Diržauskas

dsc_0067

Rašytojas Vytautas Račickas

dsc_0086

Keramikas Vytautas Valiušis

dsc_0103

Rašytojas Saulius Šaltenis

dsc_0078

Prof. Arvydas Šaltenis

dsc_0060

Meras Alvydas Katinas

dsc_0038

dsc_0042

 

dsc_0047

dsc_0064

dsc_0036

dsc_0076 dsc_0088 dsc_0090 dsc_0091 dsc_0096

dsc_0106

dsc_0152

dsc_0110 dsc_0107

dsc_0125

dsc_0127

dsc_0136

dsc_0147 dsc_0073

 

2778 Iš viso matė 3 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.