Home » Sveikata » Utenos ligoninėje atnaujinta tuberkuliozės mikroskopavimo laboratorija

Utenos ligoninėje atnaujinta tuberkuliozės mikroskopavimo laboratorija

Utenos ligoninėje atnaujinta tuberkuliozės mikroskopavimo laboratorija

Kristina SAKAITĖ

Nauja įranga paspartins tuberkuliozės tyrimus Utenos ligoninėje. Šioje ligoninėje per metus buvo atliekama apie 300 tyrimų šeimos gydytojų atsiųstiems Utenos regiono gyventojams. Naujojoje laboratorijoje bus galima greičiau nustatyti užkrečiamo susirgimo atvejus – vienas tyrimas užtruks vos kelias minutes. Tuberkuliozės mikroskopavimo laboratorijos įrengimui skirta 90 tūkst. Eur Europos Sąjungos paramos ir 4 tūkst. Eur – Utenos ligoninės lėšų. „Lyginant su senąja laboratorija naujoji bus ne tik saugesnė darbuotojams. Esminis skirtumas, kad visiškai keičiasi tyrimų pajėgumas. Jeigu anksčiau per mėnesį tyrimus skaičiavome dešimtimis, tai dabar galime ištirti 100 ir daugiau mėginių. Kaip minėjo profesorius Saulius Čaplinksas, jeigu norime sustabdyti tuberkuliozės plitimą, turėtume diagnozuoti 70 proc. atvejų, o iš tų diagnozuotų 85 proc. išgydyti“, – pristatydamas naujoves kalbėjo Utenos ligoninės direktorius Dalius Drunga.

Automatizuota tuberkuliozės tepinėlių dažymo sistema leis greičiau paruošti ir dažyti mėginėlius, dėl minimalaus kontakto su tiriama medžiaga sumažėja rizika bakterijomis užsikrėsti darbuotojams. Laboratorijoje pakeistos naujomis traukos spintos, mikroskopas.

Dar prieš šešerius metus Lietuva pagal tuberkuliozės paplitimą buvo vienoje gretoje su Čadu, Nigeriu, Angola, Sudanu. Iš Europos šalių situacija prastesnė tik Rumunijoje.

Pasak gydytojos pulmonologės Violetos Griškevičienės, mažiausias sergamumas tuberkulioze Lietuvoje buvo 1987 m., kai sirgo 37 iš 100 tūkst. gyventojų. Paskui situacija ėmė keistis į blogąją pusę ir 1998 m. sergamumas išaugo trigubai. Įdiegus naują greito gydymo sistemą, daug naujų mikrobiologinių laboratorijų ligos plitimą pavyko pristabdyti. Mirštamumas nuo tuberkuliozės Utenos regione 40 proc. didesnis nei šalies vidurkis.

Laboratorijos vedėjos Laimutės Sirvydienės teigimu, šiais metais Utenos ligoninėje buvo atlikti 294 tyrimai dėl tuberkuliozės, bakterijų rasta iš 7 vyrų ir vienos moters paimtuose mėginiuose.

Naują laboratoriją apžiūrėjo Utenos ligoninės medikai, Zarasų ir Molėtų sveikatos priežiūros įstaigų vadovai, Utenos r. savivaldybės vadovai.

dsc_0155

Laboratorijos vedėja Laimutė Sirvydienė / Kristinos Sakaitės nuotraukos

dsc_0131

Naują laboratoriją atidaro Utenos r. sav. meras Alvydas Katinas ir Utenos ligoninės direktorius Dalius Drunga 

dsc_0102

Gydytoja-pulmonologė Violeta Griškevičienė

dsc_0146

dsc_0115

20180913_120552

Senoji traukos spinta / Ligoninės archyvo nuotrauka

dsc_0158 dsc_0125

dsc_0100 dsc_0155 dsc_0160

785 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.