Home » Gallery » Švietimas » Utenoje atidaryta ugdymo įstaiga, kurioje vaikai ir žiemą galės bėgioti basi

Utenoje atidaryta ugdymo įstaiga, kurioje vaikai ir žiemą galės bėgioti basi

Utenoje atidaryta ugdymo įstaiga, kurioje vaikai ir žiemą galės bėgioti basi

Daiva ČEPĖNIENĖ

Nuo šių mokslo metų pradžios uteniškiams atsirado galimybė savo ikimokyklinio amžiaus atžalas ugdyti netradiciškame vaikų darželyje. Utenoje atsidariusį gamtos darželį „Prinokę obuoliukai“ lanko 8 vaikai. Vaikai čia beveik visą laiką leidžia lauke, miega palapinėje ant čiužinių patiestuose miegmaišiuose, kurie apsaugo nuo šalčio iki minus 15 laipsnių. Spalio viduryje gamtos darželio ugdytiniai dar braidė po Alaušo ežerą, o lapkritį dar po pievas bėgiojo basi. Darželis įkurtas Padbuožės kaime (Utenos r.) įstaigos vadovės Dovilės Kvedarės šeimai priklausančioje žemėje. Taigi daugiau nei hektarą užimančioje teritorijoje vaikai rausia urvus smėlyje, kūrena laužą, čia pat gaminasi valgyti ir mokosi pažinti juos supantį pasaulį, nuolat keliauja į žygius.

Tėvai neturėtų tikėtis, kad vaikams bus įdomu

Gamtos darželio vadovė prieš priimdama vaiką į darželį visuomet tėvų prašo išsakyti savo lūkesčius. Tačiau tėvai neturėtų tikėtis, kad čia vaikams bus įdomu. „Čia ne cirkas, kad mes nuolatos vaikus linksmintumėme. Kaip tik vadovaujamės tokia filosofija, kad kai būna nuobodu, iš to nuobodulio gimsta idealių minčių ir idėjų. Dabar vaikams tėvai kiša įvairiausius žaislus, telefonus, planšetes, o jie gaudami viską, ko nori nebemąsto, dėl to atsiranda daug psichologinių problemų“, – įsitikinusi D. Kvedarė. Tėvai leidžiantys atžalas į gamtos darželį „Prinokę obuoliukai“ turi pasirašyti sutartį, kurioje sutinka su sąlyga, kad vaikai ištisus metus galės basi braidyti po vandenį ar bėgioti lauke. Žinoma jie nėra čia verčiami tai daryti jeigu patys to nenori. Nors vaikai didžiąją laiko dalį praleidžia gamtoje, tačiau nėra reikalaujama, kad jie būtų paskiepyti nuo erkinio encefalito. „Jei tėvai pageidauja, naudojame purškiamas apsaugos priemones, bet dažniau saugomės paprastais būdais, patariame vaikus rengti šviesiais drabužiais, kelnes susikišame į kojines ir pan.“, – sakė D. Kvedarė. Po ligos vaikui grįžus į ugdymo įstaigą tėvai turi pristatyti sveikatos pažymą iš gydytojo. Tačiau net ir tuo atveju, kai ugdymo įstaiga nelankoma su pateisinama priežastimi, tėvai moka visą nustatytą mėnesinį mokestį. Vaiko ugdymas gamtos darželyje tėvams atseina 100 eurų. Kadangi valstybės skirto finansavimo įstaiga dar nesulaukia, tikėtina, kad ugdymas vis tik brangs. Gamtos darželis, veikiantis Padbuožėje, yra nevalstybinė viešoji įstaiga įregistruota Registrų centro duomenų bazėje ir Švietimo ir mokslo institucijų sistemoje (ŠMIR). Įstaigai yra skirta tikslinė valstybės dotacija (arba ikimokyklinuko krepšelio lėšos), kuriomis Švietimo ir mokslo ministerija finansuoja 4 darbo su vaikais valandas per dieną (20 valandų per savaitę). Organizuojant tokios trukmės ugdymą nėra reikalavimo įstaigoje organizuoti vaikų maitinimą ir pietų poilsio miegą. Nors finansavimas yra paskaičiuotas, tačiau gamtos darželiui vadovaujanti D. Kvedarė teigia nežinanti kada skirtos lėšos pasieks jau trečią mėnesį veikiančios VšĮ banko sąskaitą. „Išsiuntėme užklausimą elektroniniu laišku savivaldybei tačiau atsakymo dar nesulaukiame. To ką sumoka tėvai, tepakanka tik mokesčiams sumokėti“, – kalbėjo įstaigos vadovė. Kaip paaiškino Savivaldybės Švietimo, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vedėjas, minėtos lėšos bus pervestos tik tuomet, kai įstaiga su savivaldybės administracija pasirašys sutartį, kuri yra rengiama.

Pietums vaikams pakanka vieno patiekalo“

Gamtos darželyje laikomasi elementarių tvarkos taisyklių. Vaikai prieš valgį plaunasi rankas, eidami į patalpas nusiauna batus. Higienos normos, pasak D. Kvedarės, gamtos, lauko darželiams kol kas nėra privalomos. Gamtos darželio ugdytiniai maitinami iš namų įdėtu maistu. Kai kurie vaikai ateina pusryčius pavalgę namuose. Darželyje per pusryčius, priešpiečius vaikai valgo vaisius, pietums šiltą maistą laikomą termosuose, sriubą ar kažkokį antrą patiekalą. Įstaigos vadovės teigimu, vaikams pietums visiškai pakanka vieno patiekalo, todėl čia jie valgo tik sriubą arba tik antrą patiekalą. Pavakariams vaikai užkandžiauja valgydami riešutus, sėklas, grūdus ar kitus vertingus produktus. Kai lankėmės gamtos darželyje vaikai su darbuotojomis kūreno laužą ir žarijose kepė į foliją įvyniotas bulves, burokėlius, kurias įstaigai padovanojo pažįstami žmonės. Kaip sakė įstaigos vadovė, rėmėjų, kurie kartais parūpina gamtos darželio vaikams daržovių ar vaisių sulaukiama nedažnai. O dėl minėtų produktų kokybės darbuotojos esą užtikrintos. „Mes kalbamės su žmonėmis ir jais pasitikime, beje ir maisto kokybės sertifikatų iš mūsų pateikti nereikalaujama“, – sakė D. Kvedarė.

<…>

 Visą straipsnį skaitykite „šaštadienio, lapkričio 24 d. „ Utenos apskrities žiniose“. 

img_0002

Gamtos darželio vaikams įrengta elektra šildoma patalpa / Daivos Čepėnienės nuotraukos

img_0003

Toje pačioje patalpoje įrengta rūbinėlė vaikams

img_0005

Gamtos darželio „Prinokę obuoliukai“ steigėja Dovilė Kvedarė (kairėje) ir darželyje dirbanti savanorė Asta Zavackienė / Redakcijos archyvo nuotrauka

received_264174344285331

Vaikai didelę laiko dalį praleidžia gamtoje / Darželio archyvo nuotraukos

received_1920613188247662

received_475716146284442

2365 Iš viso matė 3 Šiandien peržiūrėjo

Comments (1)

  1. Jeronimas parašė:

    Gerai užaugs „tarzaniukai“ mažiau sirgs,jeigu tėvai namuose nesukurs šiltnamio visom prasmėm.Gamta-mityba-sportas,štai ko reikia,kad būtum sveikas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.