Home » Projektų archyvas » Pašaukimas – padėti kitam

Pašaukimas – padėti kitam

Pašaukimas – padėti kitam

Nida TREINYĖ

Žmogaus pašaukimas – padėti kitam – grindžiamas geranoriškumu, pagarba bei atjauta įsiklausant į įvairias problemas bei ieškant tinkamiausių kelių joms spręsti. Kasdieniai problemų sprendimo būdai būna gana įvairūs. Tuo įsitikinusi socialinio darbo specialistė Agnė Veteikytė, teikianti socialines paslaugas Vyžuonų ir Užpalių seniūnijų gyventojams.

Problemos – ,,nuo – iki“

Socialinio darbo specia­listė Agnė Veteikytė savo patirtimi viešai dalijasi pirmą kartą. Socialinį darbą mergina pasirinko norėdama padėti kitam. Studijuodama turėjo svajonę – daryti gerus darbus, galbūt kažką ir pakeisti, nors ir visą pasaulį, kad tik žmonėms būtų geriau. Baigusi studijas Utenos kolegijoje jauna specialistė dirba palyginti neseniai – nuo praeitos vasaros. Prioritetu laiko būtiniausią, kasdienę socialinę pagalbą žmogui. Darbo diena, pasak pašnekovės, prasideda įprastai – sprendžiant pasitaikančias problemas. Aptarnaujami ne tik senyvo amžiaus žmonės, bet ir šeimos, vaikai, likę vieniši ar atokiau gyvenantys pavieniai, negalios užklupti asmenys. Vyresniosios kartos žmonės dažniau prašo padėti užpildyti dokumentus ir juos laiku pateikti institucijoms, kad nevėluotų pašalpos, kad laiku būtų sumokėta už komunalines paslaugas. Tenka žmones lydėti pas gydytojus, padėti nupirkti paskirtus vaistus, o po įvairių procedūrų parvežti atgal į namus. Daugeliui senyvo amžiaus asmenų vieniems nesaugu judėti, orientuotis aplinkoje, reikia palaikyti už parankės ir pabūti ,,ramsčiu“. ,,Socialinių pašalpų gavėjams, ypač tiems, kurie stokoja socialinių įgūdžių, pagalba reikalinga labiausiai. Ne paslaptis, kad kaime dažnai pasitaiko susidurti ir su žmonijos rykšte – girtavimu. Tokiems dažnai nieko ir nereikia: žiūrėk, gavo pašalpą, o po kelių dienų ir vėl nieko nebeturi“, – pasakoja A. Veteikytė.

img_0060

Socialinio darbo specia­listė Agnė Veteikytė / Nidos Treinytės nuotraukos

Tikisi mažinti socialinę atskirtį tarp žmonių

Dauguma globojamų žmonių yra paliesti senatvės. Visi gyvenę dorą gyvenimą, jaunystėje dirbę ir sulaukę užtarnauto poilsio. A. Veteikytė turi tikslą – kad būtų darni bendruomenė, kad žmonės padėtų vieni kitiems, kad tarpusavyje vyrautų draugiški santykiai, pasitikėjimas. Socialinė darbuotoja dalijasi gražiu pavyzdžiu, kai senesnės kartos žmonės, gyvendami vienkiemiuose ar kaimuose, nerakindavo lauko durų, pasitikėdami vieni kitais, taip skatindami darnią kaimynystę. Norisi ir šiandien tokių bendrystės ryšių, kad kaimynai vieni kitiems neužtrenktų durų ar neapsitvertų aukštomis tvoromis. Kad mažėtų socialinė atskirtis tarp žmonių… Kiekvieną kartą dėl susidariusių mažesnių problemų socialinė darbuotoja atvykti negali, todėl Agnė skatina palaikyti tarpusavio bendrystės ryšius, kad kaimynas kaimynui padėtų vandens iš šulinio, malkų žiemos metu atsinešti ar karštais pietumis pasidalyti. Mergina yra pastebėjusi, kad kaimynai kaip sutartinį ženklą, kad viskas gerai, anksti ryte atidengia užuolaidą.

Vyžuonų seniūnijoje šiuo metu socialinė globa teikiama 43, o Užpalių seniūnijoje apie 20 senyvo amžiaus žmonių. Senoliai gyvena nuosavuose namuose bei savo sodybose. Žiemos metu kai kurie išvažiuoja laikinai gyventi į kitus miestus pas savo vaikus. Keletą žmonių pasiekusi ir emigracijos banga, kai vaikai dirba ir gyvena užsienyje. Bet jau vasarą kaime gimusio ir augusio žmogaus daugiabutyje neišlaikysi. Visi skuba grįžti į savo gimtuosius namus, kad ir kokia sveikata bebūtų. ,,Triūsiant savo sodybose ir ligos greičiau praeina, nes gali ir savo daržovę užsiauginti, o rudenį ir sunokusį obuolį nuo savo obels nusiskinti. Asocialių asmenų bei šeimų ir patiriančių tėvų smurtą mažamečių vaikų nei Vyžuonų, nei Užpalių seniūnijose dar nepasitaikė, tuo galima tik pasidžiaugti“, – pasakoja A. Veteikytė.

Žmonėms dažnai užtenka tik nuoširdaus pokalbio

Lankydamasi vienoje ar kitoje sodyboje A. Veteikytė pastebi, kad daugelis žmonių jai atvykus tikisi tik nuoširdaus pokalbio ar bendravimo. Užtenka išklausyti praeities prisiminimus, nuoširdžiai pasikalbėti. Tuomet atsiskleidžia žmonių unikalus pasaulis: vertybės, išgyventi potyriai, vienokios ar kitokios širdžiai artimos istorijos. Dažnokai tenka paragauti pačių iškepto pyrago, sausainių ar kitokių gardėsių, o namai pakvimpa kava. Vasaros metu, bendraudamos su Agne, moterys džiaugiasi ir puoselėjamais gėlynais ar gausiu daržovių derliumi… Agnė dažna ir mezginių, nėrinių bei kitokių rankdarbių ekspertė.

Pasak A.Veteikytės, svarbi ir Paslaugų centro teikiama lankomosios priežiūros darbuotojų pagalba. Aštuonias senyvo amžiaus vyžuoniškes globoja vietinė gyventoja – Valerija Putrimienė. Moteris padeda kasdienėje ruošoje atnešdama vandens, malkų ar pristatydama bei gamindama maistą. A. Veteikytė pripažįsta, kad kartais siūlomos paslaugos ar rūpestis nueina perniek. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai teikiamų paslaugų atsisako pats žmogus. Dažniausia tai socialinių įgūdžių stokojantys asmenys, kurie turi griežtą ir prieštaringą nuomonę, bei kuriems nesvarbi gyvenimo kokybė. ,,Dažniausiai tokie žmonės turi įvairių priklausomybių. Vargu, ar nenorinčiam padėsi. Jie atsisako visko: psichologinių konsultacijų, geranoriškų patarimų, siūlomų mokymų ar galimybės įsidarbinti“, – sako pašnekovė. Susidariusias problemas padeda spręsti ir seniūnijų specialistai bei kiti atsakingi darbuotojai. Ekstra atvejais padeda Vyžuonų seniūnas A. Remeikis. Didžiausia problema, su kuria teko susidurti, – didžiulės eilės ir vietų trūkumas norint žmones įkurdinti Utenos Šv. Klaros palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje, Utenos socialinės globos namuose ir kitur.

Artėja Kalėdos. Jau išdalyta ES parama maisto produktais. Prie paramos prisideda ir įvairios miesto organizacijos bei įstaigos, geranoriškai nusiteikę pavieniai asmenys, teikiantys vienkartinę paramą. Žmonėms išdalijama įvairių skanėstų, higienos priemonių, kurios reikalingos buityje. Bet didžiausias A. Veteikytės noras, kad prie Kūčių stalo susėstų visi, kurie tik gali judėti ir ateiti vieni pas kitus, kad žmonės neliktų vieniši. Pašnekovė viliasi, kad tada ir šventės taps šiltesnės bei jaukesnės, o žmonės nesijaus vieniši.

img_0069

Vyžuonų bendruomenės Kalėdinis akcentas ,,Advento vainikas“

img_0072

 Vyžuonų miestelio panorama

2040 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.