Home » Projektų archyvas » Prof. E. Šapokienės idėjas tęsia ne tik jaunieji šapokiečiai

Prof. E. Šapokienės idėjas tęsia ne tik jaunieji šapokiečiai

Prof. E. Šapokienės idėjas tęsia ne tik jaunieji šapokiečiai

Nida TREINYTĖ

Gamta ir jos puoselėjimas – kiekvieno žmogaus garbės reikalas. Kaip prižiūrėsime ją mes dabar, tokią perims ir ateinančios kartos. Tenka sutikti nemažai žmonių, kurie, rodydami deramą pavyzdį ir skiepydami meilę mus supančiai gamtai, savo idėjas skleidžia tarp jaunimo. Kalbinome A. Šapokos gimnazijos biologijos mokytą, aplinkotyros klubo ,,Viola“ koordinatorę Stasę Šinkūnienę.

,,Violos“ klubo istorija

Šviesios atminties profesorės edukologijos mokslų habilituotos daktarės Elenos Šapokienės (1928–2009) ir Utenos A. Šapokos gimnazijos biologijos mokytojos Stasės Šinkūnienės bendrystė – nuo studijų laikų, abi moterys susitiko dar Vilniaus valstybiniame pedagoginiame institute. Tik S. Šinkūnienė buvo pirmo kurso studentė, o prof. E. Šapokienė dėstė augalų anatomiją ir morfologiją, vėliau, ketvirtame kurse – gamtos apsaugą bei vedė laboratorinius darbus ir lauko praktiką. Bendras pomėgis moteris suvienijo ir tapo vedliu į augalų ir gamtos pasaulį. Išėjusi užtarnauto poilsio ir atvykusi gyventi į Antalgės kaimą, Utenos r., profesorė E. Šapokienė kurį laiką dirbo Antalgės mokykloje. Profesorė žinojo, kad
S. Šinkūnienė yra tauragniškė, ir ją suradusi telefonu pakvietė atvykti į Antalgę susitikti. Moterims bekalbant, prof. E. Šapokienei išsakė savo mintį – įkurti Utenos rajono tarpmokyklinį aplinkotyros klubą ,,Viola“ ir kartu dirbti su Utenos r. biologijos mokytojais, aplinkosaugos specialistais bei moksleiviais. Profesorė subūrė pirmuosius narius: Tauragnų mokykloje dirbusią biologijos mokytoją Stasę Šinkūnienę, šviesios atminties mokytoją Antaną Panavą, Utenos A. Šapokos gimnazijos biologijos mokytoją Daivą Puodžiukienę, tada dar Utenos regioninio profesinio mokymo centre dirbusią Nijolę Rukštelienę, Laimą Kaušylienę, Dalią Baškytę, Zitą Mackevičienę ir kt. Steigiamasis ,,Violos“ klubo narių susirinkimas įvyko ,,Taurapilio“ kino teatre Utenoje 1996 metais kovo mėnesį. Pasak S. Šinkūnienės, pirmasis žingsnis ,,Violos“ klube buvo skirtas paskatinti ir įtraukti moksleivius aktyviai dalyvauti aplinkosauginėje veikloje. Prasidėjo pirmieji švarinimo darbai Utenos rajono paežerėse, paupiuose bei kituose gamtos plotuose. S. Šinkūnienė tada dirbo Tauragnų mokykloje, o prie aktyvios tauragniškių veikos prisijungė ir Leliūnų, Krašuonos, Antalgės mokyklos bei
A. Šapokos gimnazija. Mokytoja entuziastingus moksleivius į ,,Violos“ klubo inicijuojamus užsiėmimus vežiodavo ir nuosavu automobiliu, o jiems padėdavo moksleivių tėvai. Mirus prof. E. Šapokienei, ,,Violos“ veikla aprimo. Prieš gerą dešimtmetį pradėjusi dirbti A. Šapokos gimnazijoje biologijos mokytoja, S. Šinkūnienė sulaukė gimnazijos pavaduotojos pasiūlymo tęsti ,,Violos“ klubo veiklą. Atsisakyti nebuvo kaip. Dabar mokytoja S. Šinkūnienė yra šios gimnazijos aplinkotyros klubo „Viola“ vadovė bei koordinatorė.

img_0045

Stasė Šinkūnienė / Nidos Treinytės nuotrauka

Aplinkotyrai skiriamas ypatingas dėmesys

Pasak S. Šinkūnienės, aplinkotyrai bei projektinei veiklai skiriamas ypatingas dėmesys. Anksčiau, dar esant gyvai profesorei E. Šapokienei, violiečiai noriai dalyvaudavo rajoninėse bei Utenos apskrities rengiamose konferencijose, kurių iniciatorė buvo pati profesorė. Dabar mokytoja nori pasiūlyti naują idėją mokyklos bendruomenei – kad aplinkotyrinėje veikloje dalyvautų ne tik violiečiai, bet ir kiti A. Šapokos gimnazijoje besimokantys moksleiviai. Tiriamųjų darbų metu moksleiviai stebi ir tyrinėja gamtą, jos reiškinius, augalus bei jų vegetaciją ir kt. Atlikti tiriamieji darbai užfiksuojami ir aprašomi darbuose bei tradiciškai pavasarį pristatomi mokyklos renginiuose. Stebėjimai būna skirtingi ir gana įvairūs. Pasak mokytojos, vienas mokinys stebėjo ir atliko tyrimą tema ,,Vaistažolių panaudojimas Utenos mieste“. Moksleivis apklausė gimnazistus, miesto ir kaimo gyventojus. Apklausoje dalyvavo 90 respondentų. Tyrimo eigos metu siekta sužinoti, kokias vaistažoles naudoja atskiri gyventojai, kam jos tinkamos, koks vaistažolių poveikis žmogaus organizmui, kokia jų paklausa. Kitas moksleivis stebėjo fermentines reakcijas sultyse, dar kiti augino augaliukus. Į atskiras dėžutes sėjo skirtingas astrų, jurginų, gvazdikų sėklas, o kai jie užaugo, moksleiviai juos pasodino darželiuose ir papuošė gimnazijos aplinką. Tyrimo procesą moksleiviai fotografavo ir padarė aprašus, kurie buvo paviešinti biologijos pamokose ir ,,Violos“ klubo užsiėmimuose.

Aktyvi veikla ne tik gamtoje

Violiečiai dalyvauja įvairiose akcijoje bei renginiuose Utenos rajone ir už jo ribų. Jau tradicinėmis tapusios akcijos – ,,Namai plunksnuotiesiems draugams“, ,,Paukščiai grįžta namo“, kuriose moksleiviai paukšteliams suteikia naujus namus, įkeldami į medžius pačių pagamintus inkilus, taip pat organizuojamas ir gražiausio inkilo konkursas. Moksleivius sieja ilgametė draugystė su Utenos miškų urėdijos darbuotojais bei kitų mokyklų moksleiviais, taip pat mylinčiais gamtą. Violiečiai yra nuolatiniai ,,Nacionalinės miško sodinimo šventės“ dalyviai. Klubo nariai mėgsta gamtą ir keliones. Savo veiklą moksleiviai aprašo A. Šapokos gimnazijoje leidžiamame laikraštyje mylintiems gamtą – ,,Viola“. Jaunimui, kaip konsultantai, talkina ir buvę gimnazistai – „Violos“ klubo garbės nariai.

Profesorės atminimas bus paminėtas ,,Medžio puošimo šventėje“

Artėja taip pat tradicine tapusi vienuoliktoji Utenos rajono Medžio puošimo šventė. Ji skirta a. a. profesorės, gamtosaugininkės Elenos Šapokienės 90-osioms gimimo metinėms paminėti.

Šios šventės profesorės iniciatyva Lietuvoje rengiamos nuo 1994 metų, Utenos rajone medžiai puošiami kas antrus metus gruodžio pradžioje nuo 1996 m. Pirmojoje Utenos rajono Medžio puošimo šventėje, kurią organizavo tarpmokyklinio gamtosauginio klubo „Viola“ nariai ir profesorė E. Šapokienė, dalyvavo 12 Utenos kolektyvų. Palaipsniui dalyvių skaičius augo ir kito. Šių metų šventėje (medžių apžiūra vyks gruodžio 11 d., o apdovanojimai – gruodžio 12 d)
dalyvauti pakviesti Utenos vaikų lopšeliai-darželiai, mokyklų bei kitų ugdymo įstaigų kolektyvai, kaimiškųjų seniūnijų bendruomenių nariai, įvairūs klubai, asociacijos, nevyriausybinės organizacijos, A. Šapokos gimnazijos mokiniai ir „Violos“ klubo atstovai bei visi palaikantys šią gražią idėją.

1-7 2-6 2-3 1-4

1461 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.