Home » Nelaimės » Ugniagesiai gelbėtojai iš ekečių traukia ir skubančius, ir savižudžius

Ugniagesiai gelbėtojai iš ekečių traukia ir skubančius, ir savižudžius

Ugniagesiai gelbėtojai iš ekečių traukia ir skubančius, ir savižudžius

Kristina SAKAITĖ

Kiekvieną žiemą specialiosioms tarnyboms tenka nukėlinėti rizikuojančius žvejus nuo netvirto ledo ar atskilusių lyčių. Tačiau ledas pavojingas ne tik poledinės žūklės mėgėjams, „žiemojantiems“ ant ežerų iki pavasario atlydžio.

Neretai atsitiktinėmis ledo aukomis tampa tiesiog kelią patrumpinti nusprendę ir vandens telkinį kirtę žmonės.

Pirmadienio rytą Utenos ugniagesių-gelbėtojų narų komanda skubėjo į Molėtų r. Golbos kaimą ieškoti Gulbio ežere nuskendusio vyro. Kaip „Utenos apskrities žinioms“ sakė Panevėžio priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Civilinės saugos skyriaus vyriausiasis specialistas Virgilijus Smailys, namiškiai jauno vyro pasigedo jau anksčiau, tačiau iš pradžių nepuolė intensyviai ieškoti, manydami, kad šis svečiuojasi pas draugus. 23-ejų to paties – Golbos – kaimo gyventojas dingo dar sausio 8 dieną. Sausio14-ąją praeivis ežero ledo properšoje pastebėjo įšalusį batą. Buvo iškviesti Molėtų ugniagesiai gelbėtojai – apžiūrėję radinį ir įtarę, kad tai gali būti dingusio vyro batas, į pagalbą pasikvietė Utenos narų komandą – šie Gulbio ežere už 30 m nuo kranto, 4 metrų gylyje rado ir ištraukė 1994 m. gimusio vyro kūną. Kaimynai spėlioja, kad jaunas vyras galėjo kirsti ežero kampą, taip trumpindamas kelią namo, bet įlūžo į ežerą toje vietoje, kur įtekėjo upelis ir ledas buvo plonesnis.

Sausio 11 d. pastabūs gyventojai ir ugniagesiai gelbėtojai spėjo užkirsti kelią dar vienai nelaimei – Tauragno ežere (Utenos r. Tauragnų sen.) nerdamas po ledu bandė nusiskandinti vyras. Ugniagesiai ištraukė vyrą ir perdavė jį medikams.

Tą pačią dieną bendruoju pagalbos telefonu 112 buvo pranešta dėl galimai skęstančio žvejo Klovinių užtvankoje (Utenos r.) Paskambinęs vyras sakė pastebėjęs, kad „kažkas maskatuoja ant ežero“. „Atvykę ugniagesiai pastebėjo toliau ant ledo žvejojančius vyrus – visi gyvi ir sveiki, matyt, kažkam pasirodė, kad žmogus įlūžo į eketę. Pranešimas buvo neteisingas, bet dėl to baudų nebūna – jeigu žmogui kilo įtarimas, kad kažkam negerai ir jis iškvietė pagalbą, reikia tik padėkoti“, – situaciją komentavo V. Smailys.

Pasak specialisto, nors Utenos regionas – ežeringas kraštas, tačiau statistiškai nelaimių įlūžus ledui čia įvyksta mažiau nei vidutiniškai Lietuvoje. 2017 metais nebuvo užregistruota nei vieno atvejo, kad nuskęstų įlūžęs žmogus. 2018 m. pavasarį vienas skenduolis rastas po ledu Luokesos seniūnijoje esančiame tvenkinyje. 71-erių vyras įsmuko į eketę, kai ėjo per ledą trumpindamas kelią. Ugniagesiai ir medikai dar bandė gaivinti ištrauktą vyrą, tačiau nesėkmingai.

„Ežerų daug, bet, manau, žmonės išgirdo rekomendacijas ir pasirūpino savimi. Vykdoma ir prevencinė veikla, buvo daug ugniagesių gelbėtojų ir narų susitikimų su Utenos rajono moksleiviais, kuriuose praktiškai rodėme, kaip saugiai elgtis ant ledo ir gelbėtis įlūžus. Žvejai profesionalai matuoja ledą, bet vis tiek rizikuoja, ir laimei, dažniausiai sėkmingai“, – sakė V. Smailys.

Civilinės saugos skyriaus vyriausiasis specialistas primena: jeigu ledo storis siekia 7 cm, per jį gali eiti vienas žmogus. Didesnė grupė žmonių gali saugiai eiti per ledą, kai jo storis siekia bent jau 12 cm. Ledas tvirtas, kai jo atspalvis mėlynas arba žalias, o lipti ant matinės baltos arba geltono atspalvio ledo pavojinga. Nepatartina eiti per storai apsnigtą ledą – po sniegu jis visuomet plonesnis. Netvirtas ledas būna ir ten, kur yra įšalusių medžio šakų, lentų, taip pat arti krūmų, prie nendrių.

Užšąla pirmiausia maži tvenkiniai, giliausias Lietuvos ežeras – Tauragnas, užšąla vėliau nei kiti ežerai. Per tas vietas, kur įteka upeliai, nepatartina eiti, nesvarbu, ledas storas ar plonas.

img_0005

Utenos ugniagesiams gelbėtojams buvo pranešta apie galimai skęstantį žmogų Klovinių užtvankoje / Kristinos Sakaitės nuotraukos

img_0009

img_0003 img_0008 img_0011 img_0014

1948 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Comments (1)

  1. Zinau parašė:

    Neteikit melagingos informacijos!tauragno ezere zmogus nebuvo po ledu o ant jo stovejo.nes ezeras buvo uzsales.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.