Home » Sveikata » Ko nežinome apie magnetinio rezonanso tomografiją?

Ko nežinome apie magnetinio rezonanso tomografiją?

Ko nežinome apie magnetinio rezonanso tomografiją?

Kompiuterinės tomografijos, rentgeno, magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) tyrimai – tai priemonės, kurių dažniausiai imasi medikai, diagnozuodami į juos besikreipiančiųjų traumas ar negalavimus. Deja, pacientai ne visada yra supažindinami su šių tyrimų nauda bei būtinybe. Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės gydytojas neurochirurgas dr. Gunaras Terbetas įsitikinęs – šiandien MRT tyrimai dažnai yra pranašesni už rentgeną ar kompiuterinę tomografiją ir gali padėti išvengti netikslių diagnozių, komplikuojančių gydymo procesą. Taip pat – labai svarbu, kad pacientai būtų tinkamai supažindinami su šia jiems priklausančia paslauga.

Leidžia nustatyti tikslią diagnozę

Ūminiai susirgimai – viena iš labiausiai paplitusių priežasčių klinikinėje praktikoje, kodėl žmonės kreipiasi pagalbos į gydymo įstaigas. Tokiais atvejais reikalinga kuo operatyvesnė pagalba, todėl dažniausiai atliekami kompiuterinės tomografijos tyrimai, prieinami bet kuriuo paros metu. Tačiau, pasak neurochirurgo dr. G. Terbeto, MRT dėl savo diagnostinio potencialo yra ženkliai informatyvesnis tyrimo metodas, leidžiantis nustatyti paciento būklę ir pasirinkti gydymo taktiką.

MRT būtina gydant visus onkologinius galvos smegenų susirgimus, smegenų uždegimą ar pūlinį. Šis tyrimas padeda nustatyti smegenų auglio vietą, jo išplitimą, galimą piktybiškumo laipsnį. Visa tai – itin svarbūs gydymą nulemiantys faktoriai“, tikina neurochirurgas.

G. Terbetas pažymi, kad uždelsta ar netinkamai pasirinkta tokių negalavimų diagnozė gali nulemti sudėtingas komplikacijas.

2

 Didesnio galingumo MR tomografai paprastai būna uždaro tipo. Nuotraukoje – tyrimas atliekamas su 1,5T galingumo MR tomografu

Kada MRT – geriausias pasirinkimas?

Dažnas poliklinikose besilankantis žmogus galėtų patvirtinti, kad ne visada aiškiai supranta, kodėl jam paskirtas būtent vienoks ar kitoks tyrimas. Kaip aiškina gydytojas dr. G. Terbetas, neurologinių ligų atvejais MRT tyrimas yra vienareikšmiškai pranašesnis už rentgeną ar kompiuterinę tomografiją.

„Kompiuterinės tomografijos tyrimas puikiai tinka aptikti traumas galvos smegenų bei stuburo srityse, ūmų išeminį ir hemoraginį insultą ar kraujo išsiliejimą aplink galvos smegenis, tačiau MRT yra pajėgus aptikti žymiai subtilesnius galvos smegenų pakitimus, – skirtumus pabrėžia dr. G. Terbetas, – MRT tyrimas tiksliausiai diagnozuoja sudėtingus onkologinius galvos smegenų susirgimus, uždegiminius pakitimus galvos smegenyse, neurodegeneracinius susirgimus, kraujagyslių ir galvos smegenų anomalijas bei sklaidos defektus.“

MRT tyrimas, pasak gydytojo, taip pat yra ypač veiksmingas diagnozuojant stuburo degeneracinius pakitimus, disko išvaržas, stuburo kanalo susiaurėjimą, nervinių šaknelių suspaudimą, pūlingus ir uždegiminius stuburo pakitimus, nugaros smegenų, nervinių šaknelių ar smegenų dangalų navikus.

nuotraukos-9947

„UAB „Affidea Lietuva“ Medicinos direktorės gyd. radiologės Silvijos Jakštienės teigimu, kuo daugiau teslų turi MR tomografas, tuo aukštesnės kokybės vaizdas gaunamas ir taip galima pamatyti smulkesnes detales bei tiksliau nustatyti diagnozę

Aukso standartas“ prieinamas ir Lietuvoje

MRT aparatai pasižymi skirtingu galingumu, tačiau pasaulyje pripažinti ir „aukso standartu“ įprastai laikomi – 1,5 T (teslų) galingumo aparatai. Būtent tokie ar dar galingesni aparatai dažniausiai naudojami ir pasaulinėje medicinos praktikoje. Tuo tarpu mažesnio nei 1 T galingumo įranga paprastai naudojama tik nesudėtingiems sąnarių tyrimams atlikti.

Pasak neurochirurgo dr. G. Terbeto, galingesni nei 1 T galingumo MR tomografai suteikia medikams galimybę gauti labai kokybiškus vaizdus, leidžiančius nustatyti kuo tikslesnę gydymo taktiką. Taip radiologinės diagnostikos galimybės Lietuvoje gali neatsilikti nuo kitų Europos šalių.

Būtent „Affidea Lietuva“ diagnostikos centruose diegiami pasaulyje pripažinti optimaliausio galingumo – 1, 5 T – MRT. Visi šiuose centruose esantys MR tomografai yra didesnio nei 1 T galingumo.

„Kuo daugiau teslų, tuo aukštesnės kokybės vaizdas gaunamas. Jame galima pamatyti smulkesnes detales bei tiksliau nustatyti diagnozę. 1,5 T galingumo tomografai yra pajėgūs diagnozuoti vidaus organų, galvos ir nugaros smegenų patologijas“, – pasakoja „Affidea Lietuva“ Medicinos direktorė, gydytoja radiologė Silvija Jakštienė.

Specialistai ragina atkreipti dėmesį į tai, kad MRT tyrimas dažnu atveju gali nieko nekainuoti. Pacientams turintiems gydytojo specialisto siuntimą, nurodantį šio tyrimo poreikį, MRT tyrimas yra apmokamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis. Svarbu, kad tyrimą atliekanti gydymo įstaiga būtų sudariusi sutartį su Teritorinėmis ligonių kasomis. Be to, pacientams verta įsidėmėti, jog siuntimą tyrimui išduodantis gydytojas turėtų rekomenduoti mažiausiai tris gydymo įstaigas, kuriose galima atlikti paskirtą tyrimą.

Magnetinio rezonanso tomografija: Aukštakalnio g. 3, Utena, tel. 8 389 43554, utena@affidea.lt

image007

Užs. Nr. 19  45

2863 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.