Home » Protakos » Skaitykime Vaižgantą…

Skaitykime Vaižgantą…

Skaitykime Vaižgantą…

Raimondas GUOBIS

Šiuos metus Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė kan. Juozo Tumo-Vaižganto metais, taip suteikdamas progą visiems šalies gyventojams dar kartą prisiminti šio nuostabaus lietuvio, Svėdasų krašto sūnaus gyvenimo kelią, jo veiklą kovoje dėl lietuviškos kultūros ir šalies nepriklausomybės. Prisiminti ir naujų, negirdėtų dalykų sužinoti bei Vaižganto raštus atsiversti, smagiai juos paskaityti. Ta proga Trijų Karalių sekmadienį Svėdasuose buvo paskelbtas Vaižganto kūrybos skaitymo vajus.

Juozo Tumo-Vaižganto krikštą, pirmuosius tikėjimo ir lietuviškų bažnytinių tradicijų pažinimo žingsnius menančioje Svėdasų Šv. Arkangelo Mykolo šventovėje į mus tarsi prabilo lietuvių literatūros klasiko vaizdelis „Per pat Sumą“, kartu su kvietimu – svėdasiškius bei visus Lietuvos gyventojus, tautiečius – pasaulyje skaityti Vaižganto raštus. Skaityti darbovietėse, įstaigose, visuomeniniuose rateliuose, bičiulių būreliuose, šeimose ar tylioje vienumoje. Skaityti, žavėtis, pažinti, semtis išminties, pasaulio ir tautos istorijos, surasti ir tragedijų, ir linksmybių, ir linksmų nuotykių. Kokie nepakartojami gamtos, istoriniai vaizdai, perpinti meile, aistromis, tragedijomis, pasisekimais, tautiniai papročiai etnografiniuose raštuose, svetimų kraštų įdomybės kelionių apybraižose, prabėgančių metų pulsas su laimėjimais bei problemomis smagioje publicistikoje. Skaityti, mąstyti ir taip gabųjį svėdasiškį pagerbti, jo paskutiniąją valią, surašytą testamente, pildyti: „Lietuvą ir lietuvius mylėjau, bet sentimentus jiems jau iškalbėjau savo raštuose – prašom pasiskaityti ir bus vis tiek, ar aš tebesu ar nebesu.“

Svėdasų bibliotekoje Vaižganto raštų skaitytojų būrelis renkasi kiekvieną paskutinį mėnesio šeštadienį 15 valandą.

guobis-vaizgantas

Balta, snieginga jubiliejinių metų pradžia: Vaižgantas su žiemos „kailiniais“ Svėdasuose / Autoriaus nuotrauka

374 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Comments (1)

  1. Juozas parašė:

    Nesuprantama ir klaidinanti (nežinia sąmoningai ar dėl neišmanymo) žinia, kad Vaižgantas svėdasiškis. Juozas Tumas – Vaižgantas pats tikriausias Malaišiškis. Jo gimtieji Malaišiai gerokai už Svėdasų link Rokiškio keliaujant, dar ir dabar gyvas kaimas. Beje yra ir paminklas Vaižgantui. Šalia Kunigiškiai, kuriuose jis lankė pradžios mokyklą. Ji ir dabar ten stovi, joje muziejus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.