Home » Sveikata » Visuomenę gąsdinantys tymai pasiekė ir Uteną

Visuomenę gąsdinantys tymai pasiekė ir Uteną

Visuomenę gąsdinantys tymai pasiekė ir Uteną

 

Daiva ČEPĖNIENĖ

Lietuvoje jau kurį laiką skambinama pavojaus varpais apie grėsmę keliantį tymų protrūkį, kuris pasiekė pavojingą ribą. Ši užkrečiama liga plinta visoje Europoje. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, praėjusiais metais Europoje tymais susirgo 82 596 žmonės, daugiausia Ukrainoje (53 218 atvejų), Serbijoje (5 076), Izraelyje (2 919), Prancūzijoje (2 913), kiek mažiau Italijoje, Graikijoje, Rusijoje ir kt. šalyse. Šių metų sausį PSO registravo 18 112 susirgimų tymais atvejų. Kaip praneša Panevėžio teritorinė ligonių kasa, Lietuvoje praėjusiais metais fiksuota 30 šios ligos atvejų (18 jų Visagino mieste, 5 Ignalinoje, 2 Vilniaus rajone, kiti penki atvejai įvežti iš užsienio valstybių). Šiais metais Lietuvoje iki kovo pabaigos užfiksuota beveik 300 tymų atvejų. Apie šios infekcinės ligos keliamą pavojų, apsisaugojimo būdus ir visuomenėje tvyrantį nerimą pasikalbėjome su Utenos ligoninėje dirbančia gydytoja infektologe Svajūne Petkevičiūte.

Praėjusiais metais Utenos ligoninės infekciniame skyriuje gydėsi keliolika pacientų, kuriems buvo diagnozuotas susirgimas tymais, šiais metais – vienas pacientas. „Ši liga Lietuvoje buvo suvaldyta. Bet ji vėl pradėjo plisti dėl to, kad dalis žmonių atsisako vakcinų. Tymai yra infekcinė liga. Vienintelė priemonė apsisaugoti nuo šios ligos yra vakcinacija. Mirštamumas nuo tymų yra didžiausias lyginant su kitomis vakcinomis valdomomis infekcinėmis ligomis. Neskiepyti nuo tymų asmenys neįgyja imuniteto šiai ligai, taip sudaroma terpė jai plisti. Imlumas tymams išlieka visą gyvenimą.

 

 

 

img_0064

Gydytoja Svajūnė Petkevičiūtė / Daivos Čepėnienės nuotrauka

 

Susirgti gali ir mažas vaikas, ir suaugęs senyvo amžiaus žmogus. Ši infekcija yra labai laki, todėl lengvai plinta oro lašeliniu būdu ir ji neturi specifinio gydymo. Vienas sergantysis gali užkrėsti 18 žmonių“, – kalbėjo gydytoja. Užsikrėtus tymų virusine infekciją liga gali pasireikšti po 4 dienų, tačiau aplinkiniams šią infekciją užsikrėtęs asmuo gali išplatinti dar iki pasireiškiant pirmiesiems ligos simptomams. Pasak gydytojos, užsikrėsti tymais galima net tiesiogiai nekontaktuojant su sergančiu žmogumi, pakanka pabūti šalia sergančiojo viešo susibūrimo vietoje. Tuo atveju, jeigu kontaktą su sergančiuoju galima identifikuoti, nuo tymų dar galima apsisaugoti pasiskiepijus per 72 valandas nuo įvykusio kontakto

 

Daugiau apie ligą ir situaciją Utenos rajone skaitykite „Utenos apskrities žiniose“.

3199 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Comments 2 komentarai

  1. Jeronimas parašė:

    Tik visiškas idiotas menkina skiepų nauda.Remiasi neva vienos vakcinos nuo gripo neveiksnumą.Jeigu ne skiepai daugelio iš to sovietinio ir ne tik nebūtų ir gyvųjų tarpe.Tai buvo proveržis epidemijų suvaldyme.

  2. Golf parašė:

    Xaxolu maras ateina . ATA.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.