Home » Gallery » Verslas » Ūkininkas V. Keraminas: „Iš pradžių avys vedžiojo mus, paskui – mes jas“

Ūkininkas V. Keraminas: „Iš pradžių avys vedžiojo mus, paskui – mes jas“

Ūkininkas V. Keraminas: „Iš pradžių avys vedžiojo mus, paskui – mes jas“

Agnė GRAŽYTĖ

Virginijus Keraminas, ūkininkaujantis Užpalių seniūnijoje, Kaniūkų kaime, ekologinį ūkį įkūrė 1995-aisiais. Pradėjęs nuo 13 avių išplėtė ūkį iki 500, o dabar pirmenybę teikia mėsiniams galvijams. Su ūkininku kalbėjome apie tai, kaip viskas prasidėjo, kaip keitėsi ir su kokiais iššūkiais bei grėsmėmis susiduria ūkininkai.

Kodėl pasirinkote auginti avis ir iš kur sėmėtės žinių apie avininkystę?

Galbūt pastūmėjo tai, kad mano ūkis jau seniai buvo ekologinis. Pradėjau nuo nedaug, nes technikos dar nebuvo, dirbome savo rankomis ir arkliais. Avys pasirodė mūsų krašte, kur žemė nelabai derlinga, kaip geras pasirinkimas. Pradėjau nuo 13 avių, po to augo jau šimtais.

Daugiausiai apie avininkystę sužinojau iš tėvų. Jie visą gyvenimą augino avis – buvo sakoma, kad avis ir pamaitins, ir aprengs. Tėvai laikydavo avis dėl vilnos ir mėsos. Tiek, kiek reikdavo šeimai, o ne parduoti. Mes dar maži lakstydavome paskui avis. Pradžioje avys vedžiodavo mus, o tik po to mes pradėjom vedžioti jas. Tas gyvuliukas lietuvių nuo senų laikų mėgstamas.

Ar avis reiklus gyvūnas?

Ir taip, ir ne. Reiklus tuo, kad bus sunku, kol išmoksi, priprasi prie gyvulio. Dėl to geriausia pradėti nuo nedidelio skaičiaus avių, nes reikės daug mokytis. Prisimenu, kaip seminare vienas garsus Ukmergės ūkininkas paklaustas, kaip išmoko ūkininkauti, atsakė, jog „per lavonus“. Avis yra opus gyvūnas, reikia nemažai pašarų, vietos. Sakoma, kad avis bėgdama paėda, bet tam reikia gerų, erdvių ganyklų, kad būtų gausu žolės. Dar auginam grūdus. Nors Užpalių apylinkėse žemė grūdinei kultūrai nelabai palanki, tačiau sėjomaina yra būtina norint pakeisti, atsėti žolynus. Porą metų paauginame grūdines kultūras – taip išsilygina nelygios dirvos, išnaikinamos piktžolės. Prisikuliame javų ir savoms reikmėms, ir parduoti. Ekologiškų produktų kaina yra didesnė, todėl savo užaugintus ekologiškus javus, avižas parduodame maistui.

Keičiate ūkininkavimo kryptį. Jūsų ūkyje dabar nebe tik avys, bet ir mėsiniai galvijai. Kodėl ryžotės permainoms?

Keičiamės po truputį. Mėsinių galvijų šiuo metu turime apie 60, avių su jaunikliais – beveik 200. Raguočių vis daugėja, dėl to avims nebelabai yra vietos. Su raguočiais viskas šiek tiek paprasčiau: lengviau perkelti piemenis, dienos režimas yra paprastesnis, realizacija paprastesnė. Tiesiog priduodi į kombinatą, į skerdyklą ir viskas – pamiršai. Su avimis yra daugiau darbo. Labiau orientuojamės į galvijus, nes nebe viską suspėjame, apimtys didelės, o be gyvulių auginimo sėjame ir 50 ha grūdinių kultūrų.

Kas Jums padeda ūkyje?

Dirbame aš ir du sūnūs. Turint ūkį svarbu žmogiškieji ištekliai, nes jeigu nebus kam dirbti, tai viskas labai greitai pasibaigs. Ką gali padaryti vienas? Kaime nėra labai daug darbininkų. Reikia patikimo žmogaus, o kas gali būt patikimiau, nei šeimos narys, kuris dirba sau ir negaili nei laiko, nei jėgų. Tiek tikrai nesiplėstume, jei nematytume, kad kažkas nori perimti ūkį. Kitu atveju, kursi, įdėsi daug darbo, o po to liks tik parduoti, kai sveikata nebeleis dirbti. Kai yra tęstinumas, yra sūnūs, kurie nebijo kaimo ir nori jame dirbti, tai – kaip dovana.

Taip pat darbus palengvina ūkio modernizavimas. Prieš 6 metus dalyvavau modernizavimo programoje, šiuo metu taip pat esame pateikę projektą, laukiame atsakymo. Šis modernizavimas būtų stambesnis – norime įsigyti 6 vienetus technikos, angarus technikai ir pašarams saugoti. Pernai renovavome fermą, pakeitėme stogus. Norint turėti konkurencingą ūkį, reikia daug investicijų.

<…>

Visą interviu skaitykite šeštadienio „Utenos apskrities žiniose“. 

img_0085

Ūkyje – 200 avių / Agnės Gražytės nuotraukos 

img_0058

Virginijus Keraminas vienas pirmųjų Užpalių krašte ėmėsi auginti avis

img_0084 img_0069 img_0075 img_0087 img_0060

1316 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.