Home » Gallery » Veidai » Daugiavaikė mama: „Pirmagimį auginti sunkiausia, o paskui – vis lengviau…“

Daugiavaikė mama: „Pirmagimį auginti sunkiausia, o paskui – vis lengviau…“

Daugiavaikė mama: „Pirmagimį auginti sunkiausia, o paskui – vis lengviau…“

Kristina SAKAITĖ

„Dabar šeimos skundžiasi, kad vieną vaiką auginti sunku, o tais laikais nebuvo baisumo – daugumoje kaime gyvenančių šeimų augo po 4–5 vaikus“, – sako aštuonis vaikus užauginusi Utenos rajono gyventoja Irena Stanislava Klibienė. Trečiadienį Utenos r. savivaldybės administracijoje jai buvo įteiktas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medalis. Tačiau daugiavaikė mama prisipažįsta, kad jai geriausia „medalis“ – kai vaikai susirenka ir pasveikina per Motinos dieną ar jubiliejų.

76-erių I. S. Klibienė gimė ir iki šiol gyvena Daugailių seniūnijoje, kaip pati sako, pasikeitė tik parapija – dabar moteris įsikūrusi Nuodėgulių kaime. Pačios šeima nebuvo gausi – augo su seserimi. Šokiuose susipažino su bernioku iš gretimo kaimo, būdama 19-kos ištekėjo. Vyras buvo vyresnis, dirbo vairuotoju. Gausėjant šeimynai, Irenai teko rūpintis ne tik vaikais, bet ir namų ūkiu, taigi darbo pakako. Patogumų tuomet buvo mažiau, pampersai ir skalbimo mašinos dar buvo kažkur pakeliui… I. S. Klibienė prisimena, kad 1963-iaisais, gimus pirmajam vaikui, namuose dar nebuvo elektros, pieno buteliukus šildydavo ant žibalinės lempos. Išmaniųjų technologijų taip pat nebuvo, tačiau vaikai jų ir nepasigedo. Televizorius Klibių šeimoje atsirado tik 1972 m. „Nereikėjo nei telefonų, nei kompiuterių. Gyvenome vienkiemyje, aplink gamta, susigalvodavome įvairiausių žaidimų. Labai palaikėme, gindavome vieni kitus, iki šiol esame vieningi“, – pasakoja jau savo šeimas sukūrę dvyniai Lolita ir Vilmantas.

Daugiavaikė motina prisipažįsta – pirmagimį auginti buvo sunkiausia, tuomet atrodė, jog daug ko nemoka, o atsiradus patirties, tapo lengviau.

Jau suaugusios I. S. Klibienės atžalos pastebi – anksčiau vaikai turėdavo ir pareigų, dabar beliko vaikų teisės. Tos pareigos netrukdė užaugti dorais žmonėmis, įgyti profesijas, susirasti darbus – vis mokėsi dirbdami, padėdami mamai ūkyje, vyresni talkindavo prižiūrėdami jaunesnius brolius ir seseris. Ir žodis rykštė, kurį dabar išgirdę alpsta kai kurių tarnybų specialistai, tuomet nebuvo tabu. Tiesa, jos ragauti neteko – vytelę vaikai perlauždavo perpus, o kad paklustų užtekdavo griežtesnio tėčio žodžio. Paklausta, kaip jai pavyko užauginti dorus vaikus, truputėlį pagalvojusi Irena atsako: „Dirbti reikia, rodyti pavyzdį“.

Mėgdavo žaisti su vaikais, o dabar žaidžia su anūkais, kurių turi 17. Proanūkių dar nesulaukė. „Bus ir proanūkių, kur jie dėsis“, – juokiasi daugailiškė.

Irena pasakoja, kad labiausiai džiaugėsi, kai vaikai suaugo, baigė mokslus, pasirinko profesijas. Vaikų sako nespaudusi, patiems leidusi pasirinkti gyvenimo kelią, mėgstamas veiklas. Vaikai darbuojasi prekyboje, gamyboje, keli sūnūs – vairuotojai. Šeimyna dar jauna – vyriausiajam sūnui Romualdui 55-eri, jauniausiai Ligitai – 35-eri.

Penki sūnūs ir trys dukros po užsienius neišsivažinėjo, iš Daugailių seniūnijos pasklido po Uteną, Anykščius, apsigyveno Kaune, Marijampolėje. Viena atžala jau seka mamos pėdomis – Kaune gyvenanti dukra augina 6 vaikus.

Pernai, kai per Žolinę susirinko šeimyna, I. S. Klibienei bent 30 žmonių teko už stalo sodinti, jeigu ne svirnas, visų svečių ir nesutalpintų. Dėl šios priežasties ir gimtadienius tenka pavėlinti – sausio mėnesį gimusią mamą vaikai suguža pasveikinti vasarą.

LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė Motinos dienos proga valstybinį apdovanojimą kasmet įteikia daugiavaikėms mamas, užauginusioms ir dorai išauklėjusioms ir daugiau vaikų. I. S. Klibienę Utenos r. savivaldybėje pasveikino Prezidentūros atstovai Giedrius Krasauskas ir Gražina Urbonienė, Utenos r. savivaldybės meras Alvydas Katinas, Daugailių seniūnė Giedrė Eimutienė, Utenos r. savivaldybės laikinai einanti administracijos direktoriaus pareigas Zita Ringelevičienė, Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Inga Šakalienė.

dsc_0763

Irena Stanislava Klibienė, užauginusi 8 vaikus / Kristinos Sakaitės nuotraukos

dsc_0747 dsc_0749 dsc_0751

dsc_0750

dsc_0788

dsc_0754 dsc_0773 dsc_0800 dsc_0793 dsc_0782 dsc_0792 dsc_0802 dsc_0804 dsc_0806

dsc_0810

dsc_0777

844 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.