Home » Gallery » Aktualijos » Maras aukų nesirenka: naminių kiaulių gaištamumas – 100 proc.

Maras aukų nesirenka: naminių kiaulių gaištamumas – 100 proc.

Maras aukų nesirenka: naminių kiaulių gaištamumas – 100 proc.

8000 ūkių – tiek kiaulių augintojų šiemet jau patikrino Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) pareigūnai, stebėdami biologinės saugos reikalavimų laikymąsi. Taisyklės ūkininkams būtinos, norint užkirsti afrikinio kiaulių maro (AKM) patekimą į gyvulių auginimo vietas. VMVT pareigūnai pabrėžia biosaugos svarbą ir dalinasi informacija, kaip pastebėti ligos simptomus, kalba apie paršelių pardavimo reikalavimus, kurių nesilaikymas gresia sankcijomis. O nusprendusiems atsisakyti kiaulių auginimo pataria kreiptis kompensacijų.

Kol maras sėja aukas, biosauga privalo tapti rutina

Šį pavasarį pas daugiau nei 656 nekomercinius ūkininkus nustatyta biologinio saugumo priemonių pažeidimų.

Pastebime, kad ūkininkai turi įsigiję visas priemones, tačiau jų nenaudoja. Dezinfekciniai kilimėliai guli sausi šalia įėjimų į kiaulių laikymo vietas. Svarbu suprasti – priemonių reikia pačių ūkininkų turto saugumui užtikrinti“, – biologinių taisyklių svarbą akcentuoja VMVT Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vyriausioji veterinarijos gydytoja-valstybinė veterinarijos inspektorė Gintarė Juozėnienė.

Kiaules tiek šerti, tiek prižiūrėti privalu atsakingai

Visiems kiaulių augintojams privalu laiku deklaruoti gyvulius – kiekvieno metų ketvirčio pirmąjį mėnesį. Taip pat reiktų atminti, kad parduoti galima tik vienu ausų įsagu ženklintas kiaules. Svarbu tinkamai paruošti laikymo vietą: aptverti tvartą tvora, kad į jį nepakliūtų laukiniai gyvūnai, graužikai ar kiti kenkėjai, naminiai augintiniai.

Kartu svarbu prižiūrėti aplinką, šienauti žolę, genėti krūmus. Draudžiama šerti kiaules šviežiai nušienauta žole, termiškai neapdorotais pašarais, virtuvės atliekomis, naudoti pakratus, atvežtus tiesiai iš lauko. Juos privalu išlaikyti ne trumpiau nei 90 dienų. Kiaulių negalima laikyti lauke.

Komerciniams ūkiams taikomi ir griežtesni reikalavimai: šie augintojai privalo turėti jau specialiai įrengtas persirengimo patalpas ir dušus, būtina vykdyti į ūkio teritoriją patenkančių asmenų ir transporto priemonių kontrolę, transporto priemonių dezinfekciją“, – teigia G. Juozėnienė.

Pastebėjus AKM simptomus, raginama nedelsti

Tačiau jei biosaugos reikalavimų nebuvo laikomasi tinkamai ir kiaulės užsikrėtė, kaip tai pastebėti?

Kiaulės ima karščiuoti, nustatoma 40,5–42 laipsnių temperatūra. Po 48–72 valandų kraujyje sumažėja baltųjų kraujo kūnelių – leukocitų bei trombocitų – kraujo plokštelių. Baltosioms kiaulėms parausta oda apie ausis, uodegą, galūnes, pilvą ir krūtinę. Per 24–48 valandas iki nugaišimo atsiranda anoreksija, odos ir gleivinių pamėlynavimas, sutrinka koordinacija. Taip pat gyvūnams padidėja pulsas, kvėpavimo dažnis, pasireiškia vėmimas, viduriavimas, kartais – su krauju. Užsikrėtus, mirtis dažniausiai ištinka po 6–13 dienų, tačiau gali ir po 20, o naminių kiaulių gaišimas siekia 100 proc.“, – AKM pasekmes vardina pašnekovė.

Įtarus, kad gyvuliai serga, privalu nedelsiant kreiptis į vietos privatų veterinarijos gydytoją arba teritorinės VMVT specialistus. Taip pat visą parą galima skambinti nemokamu telefonu 8 800 40 403.

Nesilaikantiems taisyklių kiaules gali tekti skersti

Valstybė už kiekvieną paskerstą ar nugaišintą kiaulę skiria 100 eurų išmoką. Taip pat atlyginama iki 90 proc. kitų ūkinių gyvūnų įsigijimo išlaidų. Augintojai gali tikėtis pinigų už įsigytas ir tinkamai įgyvendintas biologinio saugumo priemones grąžinimo. Išlaidos atlyginamos iki 90 proc., bet ne daugiau kaip 900 eurų vienam pareiškėjui. Žemės ūkio ministerija atliko tvarkos pakeitimus ir į 100 eurų išmoką už paskerstą kiaulę gali pretenduoti augintojai visoje Lietuvoje, o ne vien tik esantys užkrėstoje teritorijoje.

Paršeliai turi būti paženklinti į vieną ausį segamu įsagu su bandos numeriu. Gyvulius įsigyjantis asmuo iš pardavėjo turi gauti gyvūnų sveikatos būklę patvirtinantį veterinarijos pažymėjimą, išduodamą tokį įvertinimą atlikusio veterinarijos gydytojo. Kiaules parduodantysis turi užpildyti ir paršelių pirkėjui pateikti GŽ-2 formą bei Lietuvos Respublikoje vežamų gyvūnų važtaraštį. Duomenys apie išvežimą iš ūkio ir atvežimą į jį turi būti užregistruoti Ūkinių gyvūnų registre per 7 kalendorines dienas po sandorio.

Minėta, kad visi kiaulių laikytojai kiekvieno einamųjų metų ketvirčio pirmąjį mėnesį Ūkinių gyvūnų registre privalo registruoti laikomų gyvūnų skaičių. Ūkinių gyvūnų ženklinimo ir registravimo pažeidimai gali užtraukti sankcijas“, – perspėja G. Juozėnienė.

Parengta bendradarbiaujant su VMVT

a_vmvt_maketas_spalvotas_215x80-naujas

603 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Comments (1)

  1. xaxaxa parašė:

    aš auginau auginu ir auginsiu kiaulies dabar pirkau Baltarusijoje ir pabučiok tu sau į šikna nekada nepirksiu tavo chemikalu

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.