Home » Aplinkosauga » Daugailiškių ąžuolyne – naujakuriai

Daugailiškių ąžuolyne – naujakuriai

Daugailiškių ąžuolyne – naujakuriai

Kristina SAKAITĖ

Praėjusiais metais Daugailių miestelyje (Utenos r.) pasodintame ąžuolyne kuriasi nauji gyventojai – seniūnijos darbuotojų pastangomis jiems pagaminti net trys „daugiabučiai“.

Trečiadienį Daugailių pagrindinės mokyklos mokiniai ir mokytojai, seniūnijos darbuotojai rinkosi į vabzdžių namų atidarymą. Nelaukdamos atidarymo iškilmių iš medžio, kankorėžių, nendrių ir kitų gamtinių medžiagų pagamintuose nameliuose jau apsigyveno skruzdėlės, tikimasi, kad čia įsikurs ir kiti vabzdžiai.

Daugailių seniūnė Giedrė Eimutienė sako, kad idėja apgyvendinti čia vabzdžius kilo pasodinus ąžuolyną, ir tikisi, kad šie kiek neįprasti statiniai taps ne tik kraštovaizdžio puošmena, bet ir pasitarnaus praktiškiems dalykams, bus puiki edukacinė priemonė. „Medeliai auga labai lėtai, todėl norėjosi kažko įdomesnio, pagalvojome, kad čia galėtų būti erdvė, įdomi ne tik vaikams, bet ir suaugusiems. Tuo labiau, kad ši vieta arti tarptautinės magistralės, netoli autobusų sustojimas – galbūt ne vien daugailiškiai, bet ir pravažiuojantys žmonės panorės čia ateiti ir pabūti, – kalbėjo seniūnė. – Apie šiuos namelius pasišnekėjau su aplinkosaugos specialistais, domėjausi internete. Nenorėjome viešbučio, kilnojamų namelių ir tranzitinių vabzdžių, norėjome, kad jie čia gyventų.

Apsigyvenus vabzdžiams, palaikysime biologinę įvairovę. O mokiniams bus naudinga ateiti prie jų, iš arti stebėti, aptarti vabzdžių gyvenimą“.

Daugailiškiai neapleido 2018 m. sodinto ąžuolyno – per tą laiką gamtos sąlygų neatlaikė tik vienas medelis, kiti stiebiasi aukštyn. Seniūnė pasakoja, kad medelius teko ne tik laistyti, bet ir prausti muilu, kai šiuos apipuolė vikšrai. Tačiau tikisi, kad tie vabzdžiai, kurie įsikurs naujuose nameliuose, nepakenks jaunuolynui. „Vabzdžiai teikia ne tik žalą, bet ir naudą. Kokie vabzdžiai apsigyvens – matysim, skruzdėlės jau gyvena, gal sulauksim ir vapsvų“.

Daugailių pagrindinės mokyklos direktorius Stasys Dervinis tikisi, kad bendruomenės kuriamas parkas keisis ir ateityje, o jame lankysis ne tik moksleiviai. „Apie 30 proc. pamokų laiko turėtų vykti netradicinėje aplinkoje, turime matyti ne tik knygas, bet ir gyvąją gamtą. Manau, tai viena iš tokių pamokų, kur gali pažinti biologinę įvairovę“, – sakė mokyklos vadovas.

Pirmieji namai vabzdžiams viešuosiuose parkuose, botanikos soduose Lietuvoje pradėti statyti prieš šešerius metus, kitose šalyse – dar anksčiau. Iš gamtinių medžiagų pagaminti nameliai statomi edukaciniais tikslais, kad lankytojai galėtų iš arčiau susipažinti su vabzdžių gyvenimu.

Dažnas galėtų išvardinti vos kelis ar keliolika vabzdžių rūšių, pasaulyje jų yra keli milijonai. Gamtosaugininkai pabrėžia – nenaudingų gyvūnų nėra. Vabzdžiai sudaro didžiausią dalį gyvūnų populiacijos – net 90 proc., jie gali būti gamtos sanitarai, apdulkina augalus, patys yra maistas kitiems gyvūnams ir t. t. Beje, vienintelis prijaukintas vabzdys pasaulyje – bitės.

dsc_0981

Pirmosios vabzdžių namų gyventojos – skruzdėlės / Kristinos Sakaitės nuotraukos

dsc_0966

Daugailių bendruomenė sako, kad jų kuriamas parkas keisis ir ateityje

dsc_0999

Vabzdžių namai

dsc_0995j

Jauniesiems vabzdžių žinovams – dovanos iš Daugailių pagrindinės mokyklos direktoriaus Stasio Dervinio rankų

dsc_0965

dsc_0978

dsc_1007

dsc_1005

dsc_0988 dsc_0986

dsc_0989

dsc_0984

dsc_1002

dsc_0979

dsc_1013

dsc_0959

dsc_0952

Daugailiai

873 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.