Home » Gallery » Švietimas » Mokinių ugdymo planas – vieni pardavinėja braškes, kiti edukuojasi Seime

Mokinių ugdymo planas – vieni pardavinėja braškes, kiti edukuojasi Seime

Mokinių ugdymo planas – vieni pardavinėja braškes, kiti edukuojasi Seime

Kristina SAKAITĖ

Alpėjantys mokiniai kondicionavimo sistemų neturinčiose klasėse, pervargę pedagogai, 35 laipsnių karštis lauke ir patalpose – taip prailgintus pirmuosius mokslo metus užbaigia mokyklos bendruomenės.

Ministerija pareiškė – esant neeilinei situacijai mokyklų vadovai turi elgtis savarankiškai ir lanksčiai „koreguodami ugdymo procesą“.

Mokyklų vadovai nelabai žino, kiek lanksčiai – nutraukti pamokas ar ugdyti vaikus paežerėse ir muziejuose? Vyresni mokiniai apsisprendė greičiau – gimnazijos pustuštės, nes pusė moksleivių, nepaisydami prailgintų mokslo metų, paliko klases ir įsidarbino.

Gimnazistai išėjo į darbus

Adolfo Šapokos gimnazijos direktoriaus pavaduotojos Alvydos Ambraškienės teigimu, gimnazija gerokai ištuštėjusi – dvyliktokai rengiasi egzaminams, daugiau nei pusė vienuoliktokų įsidarbino jau birželio pirmomis dienomis, tad tenka užimti devintokus ir dešimtokus. „Aktų salėje vėsu, ten planuojame gamtamokslinių tiriamųjų darbų pristatymus. Kadangi ketvirtokų neturime, yra laisvų kabinetų, ten taip pat galima vesti pamokas. Turime ir lauko klasę. Su 17–19 metų jaunuoliais žaidimų nežaisi, į ekskursijas neprivažinėsi, tad kaip turi vykti tas ugdymas, mums patiems reikia sukti galvas“, – pasakojo pavaduotoja. A. Ambraškienė nesiima kategoriškai vertinti užsitęsusius mokslo metus ir teigė, kad naujos tradicijos visada sunkiai skinasi kelią. „Teko lankytis Kipre, ten klimatas šiltesnis, bet mokyklose vėsu, nes yra kondicionieriai. Kita vertus, jie įpratę ir jokių problemų nekyla“.

Utenos rajono savivaldybės administracijos Švietimo, sporto ir jaunimo skyriaus vedėjas Romualdas Kraulišas siūlo neprisirišti prie rugsėjo 1 d. „Ką duoda mokslo metų ilginimas? Kai kuriems tėvams kyla problemų, nes nėra kur palikti vaikus. Vasara ilga, o už mokamas veiklas žmonės nenori mokėti, nors ir galėtų. Mokslo metai buvo ilginami, kad nereikėtų tiek namų darbų ruošti, be to, turime labai daug kitų atostogų. Tačiau kodėl negalėtume pradėti mokslo metų nuo rugpjūčio vidurio, kai karščiai baigiasi? Mokyklose kondicionierių nėra, tik naujai renovuojamose ugdymo įstaigose ši sistema diegiama. Seniau mokslo metai baigdavosi anksčiau, kondicionierių neprireikdavo. Tokiam gamtos pokštui esame nepasiruošę.

Šią situaciją vertinčiau taip: su sprendimais paskubėta, o gamta dar ir pribaigė. Matome, kad laukto rezultato nėra. Nes vasarą išvargę ir vaikai, ir mokytojai. Žinoma, yra daug edukacijų, muziejų, bet visa tai kainuoja, taigi, dar yra ką paanalizuoti ir priimti kitus sprendimus“, – savo poziciją išsakė R. Kraulišas.

Klaipėdos gimnazijos beveik tuščios – taip mokiniai bando kompensuoti darbo jėgos trūkumą viešbučiuose, kavinėse atostogų sezono metu, darbuojasi ir Utenos gimnazistai. Ar tai problema? Pasak R. Kraulišo, nors Lietuvoje mokslas privalomas iki 16 metų, bet tėvams nėra jokios atsakomybės, jei vaikai nutraukia mokslą anksčiau. „Dabar mažiausiai trečdalio vyresnių mokinių klasėse nebėra, nes jie dirba arba išvažiavę į užsienius ilsėtis bei uždarbiauti. Žinoma, mokyklos su jais nenutrauks sutarties, bet toleruoti tai sunku. Bent jau kitose Europos valstybėse įstatymais reglamentuota, kad tėvai atsako, jeigu vaikas nelanko mokyklos.

Turbūt visi matė prie parduotuvių jaunus žmones, pardavinėjančius braškes. Nesakau, kad tai yra blogai – jaunas žmogus pajunta darbo skonį, gal pasikeičia motyvacija ir jis supranta, kad turi mokytis ir turės didesnes galimybes. Bet braškės prinoksta anksčiau, negu baigiasi mokslo metai, o įstatymas tai (dirbti nutraukus mokslo metus) leidžia…“ – sakė Utenos rajono savivaldybės administracijos Švietimo, sporto ir jaunimo skyriaus vedėjas.

Atsivėsina cokoliniame aukšte

Daugailių pagrindinės mokyklos direktorius Stasys Dervinis sako, kad įstaigoje pamokos buvo sutrumpintos visą praėjusią savaitę, vaikai čia užsibūdavo iki 13 val. Nuo karščio vaikai gelbėjosi pusrūsyje ir keliaudami po apylinkes. „Mokykloje turime cokolinį aukštą, ten pusiau rūsys, todėl labai vėsu. Šiose patalpose įrengtas ir dienos centras, dalis užsiėmimų vyko ten. Nematau tragedijos dėl susiklosčiusios situacijos, mes nežadame kaip kai kurios mokyklos nutraukti ugdymo proceso. Rytoj visa mokykla išvažiuojame į Seimą – karšta ar šalta, vaikams vis tiek išvyka. Labiausiai jiems nusibosta sėdėjimas klasėse – tai iš tiesų trunka per ilgai“, – kalbėjo mokyklos vadovas.

<…>

Visą straipsnį skaitykite šeštadienio „Utenos apskrities žiniose“.

20190612_171024

Vyturių progimnazijos mokiniams pamokos vyksta ir mokyklos kieme ant pačių pasigamintų medinių  suolų / Kristinos Sakaitės nuotraukos

20190612_171205

 

462 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.